Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Kasım '11

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
770
 

Ye, dua et, evlen

Ye, dua et, evlen
 

Bir aşk, iki boşanma, bir evlilik… Önceki evliliklerinin sancılı bir boşanma süreciyle sonlanmasından sonra, evliliğe küsmüş bir kadın ile bir erkeğin yine evlilikle neticelenen aşkları.

Sonsuz bir sadakatle birbirine bağlı bu çift, kötü sonuçlanan birer boşanmanın kurbanları olduğundan şartlar ne olursa olsun bir daha evlenmemek için yemin etmiştir. Ama kader, ağlarını örer ve Amerika'ya giriş yaptıkları bir anda Felipe'nin sınır dışı edilmesi planlarını altüst eder. Gilbert, ya evlenip Felipe'yi Amerika'ya getirecek ya da onu sonsuza kadar kaybedecektir. Söz konusu evlilik olduğunda sadakat, özerklik, gelenek, sosyal beklentiler, eşleri bekleyen sorumluluklar ve en önemlisi boşanma riski göz ardı edilmemelidir.

Gilbert'ın yazmış olduğu bu eser aşkın tüm karmaşıklığına ve sonuçlarına rağmen yaşanması gerektiğinin en güzel örneğidir. Evlilikle ilgili geçmişi ve şimdiyi göz önüne alarak bir çok kitap okumuş, evli çiftlerle konuşmuş ve bu kitabı yazmıştır.

Farklı kültürlerdeki evlilikleri, tarihi, insanların değişik karakter yapılarını inceleyerek faydalı ve mantığa uygun öğütlerde bulunmuş. Elizabeth Gilbert “ye, dua et, sev” kitabıyla rekorlar kırarken, “ye, dua et, evlen” kitabı ile 155 Haftadan fazla New York Times, Amazon ve Barnes and Noble'ın çok satanlar listesinde 1 numara olmuştur.

Özellikle evlilik fikrine korkuyla yaklaşan, ön yargılı olan ve hatta soru işaretleriyle dolu olanların bu kitabı okumalarını tavsiye ederim. Korkular, olumsuz fikirler yerini mantık çerçevesinde alınacak yeni kararlara bırakıyor. Yaş farkının konu olduğu ilişkilere de sıklıkla değiniliyor. Liz ve Felipe’nin arasında 17 yaş olması ilişkilerini bazen olumlu yönde bazense olumsuz yönde etkiliyor. Ancak göz ardı edilemeyecek aşklar bunun üstesinden geliyor. Bu kitap aynı zamanda bu konulara da ışık tutuyor.

Çoğunluğun seveceğini düşünerek, yazara ait okuduğum bu ikinci kitabı da paylaşmak istedim.

Umarım faydalı olur.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yemek tamam!... Dua etmek eyvallah!... Evlenmek:??? ( Tabi bence böyle!) Cemce sevgilerimle...

Cem Beraat Çamsarı 
 11.11.2011 19:06
Cevap :
hiç emin olmayın:))yazar da sizinle aynı fikirdeydi ama bu noktada kader ağlarını örüyor sanırım. İstek yada planlama dışında gelişebiliyor yani en azından kitap bunu anlatıyordu:)  11.11.2011 20:54
 

Kitabı merak ettim. İki dünya için de mantıklı ilk öğüdü vermiş. Bu dünyayı yaşayabilmek,hayata tutunmak için vazgeçemediğimiz tek şey yemektir. Gerçek dünyanın bilinmezlikleri için sadece Rabbimize Dua etmek hepimizin yaptığı ilk şeydir. Her iki dünyada sevgiye dayalıdır.İnsanları da Yüce Rabbimi de sevmek.Ben Ye,Dua et, Evlen kitabını okumak isterim. Yazar gittiği yerlerde sevebileceği kişiye rastlamasaydı acaba Ye, Dua et, Boşan mı? derdi.

Bosnalı 
 11.11.2011 12:33
Cevap :
Merhaba, Yazar yolculuğa çıkmadan önce boşandı aslında:) Ancak "sev" kavramını burda yalnızca beşeri ilişkiler olarak düşünmemeliyiz belkide. Sevmek? doğayı, çevreyi, kendimizi, evreni... gb. de bakabiliriz. Ama tabii o sizinde yazdığınız gibi hayatına giren birinden bahsetmiş. Ben keyifle okuduğumu her seferinde söylüyor olacağım. şimdiden size de keyifli okumalar, beğeneceğinizi düşünüyorum. sevgiler....  11.11.2011 13:37
 

Günaydın canım, "Ye, Dua Et, Sev"i okumuştum ancak öyle aman aman okunması gereken bir kitap diye düşünmedim. Filmini izleyen arkadaşlarım çok güzel olduğunu ve etkilendiklerini söylemişlerdi. Bazen kitabın filmi kitaptan daha iyi olabiliyor veya tam tersi kitap filmden daha iyi olabiliyor :) Tanıttığın için teşekkürler, güzel bir gün dilerim.

A.Nilgün Aktaş 
 11.11.2011 11:33
Cevap :
Günaydın:) Ben sevdim açıkçası. Güzel mesajlar veriyor. Mantığıma uyduğunu söyleyebilirim. Filminide izledim ancak bu kez kitaptan daha çok etkilendim. David Nicholls 'BİR GÜN' kitabında ise tam tersi oldu, filmi daha çok sevdim:) Dediğiniz gibi bazen farklılık gösterebiliyor. Bende size güzel bir gün diliyorum:)  11.11.2011 11:39
 

Mervecim paylaşım için teşekkürler,selam ve sevgimle can dostum.

Şennur Köseli 
 11.11.2011 11:06
Cevap :
Şennur Hanım Nerelerde? sorularıma cevap oldu yorumunuz:) alışmak böyle birşey işte... sizin yorumlarınız yazılarımın en büyük süsü:) sevgiler ben teşekkür ederim cann şennur hanım...  11.11.2011 13:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 670
Toplam yorum
: 3227
Toplam mesaj
: 35
Ort. okunma sayısı
: 1883
Kayıt tarihi
: 19.12.10
 
 

İstanbul doğumlu. Kuantum Yaşam Koçu. EFT, NLP, ETKİLİ İLETİŞİM, BEDEN DİLİ gibi bir çok konuda e..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster