Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Ekim '07

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
5116
 

Yedi- Sekiz Hasan Paşa

Yedi- Sekiz Hasan Paşa
 

Beşiktaş'lı olduğumdan, çocukluğumdan beri Hasanpaşa Fırınını bilirim. O fırının ismi 7-8 Hasan Paşa'dan gelir. Bir de Kadıköy'de, Hasanpaşa semti var. Onun,7-8 le alakası var mı, bilmiyorum.

2.Abdülhamit zamanında, Beşiktaş'ta herkes kabadayı olmuş. Asan,kesen belli değil.Tam bir kaos!...Abdülhamit'te çare olarak, oranın en babayiğit ve belalı delikanlısı Hasan'ı, yanına çağırmış."Seni paşa yaptım, evladım. Git,Beşiktaş'ta asayişi sağla!"

Hasan,babayiğitmiş te, okuma yazma bilmediği için imzasını, bir düz , bir ters (V) olarak atarmış. Bu da, Arapça'da yedi-sekiz anlamına gelir.

Hasan; paşa olduktan sonra , oruç tutmayanı, namaz kılmayanı pataklayıp içeri atmış. Hatta, Abdülhamit'i eleştiren bir gazeteci adamı da kafasına odunla vurup öldürmüştür. Sultan'ın kafasına uymayan herkesi içeri atmış, önüne gelen talihsizleri de meşhur osmanlı tokadıyla devirmiştir.

Hasan Paşa zamanında, Beşiktaş asayişe kavuştu. Beşiktaşlılar 7-8 Hasan Paşayı onun için çok sever.Onun ismini taşıyan fırından kurabiye alır. İyidir, Hasanpaşa!..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bir de Kadıköy'de Hasanpaşa semti var, onun 7-8 ile alakası var mı bilmiyorum demişsiniz: Kadıköy'de ki Hasanpaşa semtinin ismi oradan gelmiyor, II. Abdülhamid döneminde Bahriye Nazırlığı görevinde bulunmuş amiral olan Bozcaadalı Hasan Hüsnü Paşa'dan gelmektedir. Hasan Hüsnü Paşa 1901 yılıda buraya bir cami yaptırdığından semtin adı önce Kaptanpaşa daha sonra Hasanpaşa olmuştur..

Emre Çiftçi 
 11.05.2008 22:55
Cevap :
katkın için teşekkürler emre bey.  13.05.2008 1:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 288
Toplam yorum
: 1350
Toplam mesaj
: 205
Ort. okunma sayısı
: 1160
Kayıt tarihi
: 18.01.07
 
 

Kendi halinde yazar, çizer, çapraz bulmaca çözerim. İki yüzyıl, bir binyıl gördüm. En sevdiğim hoca ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster