Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Aralık '21

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
59
 

Yediden Yetmişe Sanat .

Onat 07 yaşında  ilk kişisel sergisini 07 Aralık 2021 tarihinde açtı.

07 Aralık 2021 tarihinde okuduğu okulun Muğla Kampüsü'nde açan A. Onat Işıksungur, iki yaşından itibaren yaptığı karalamalar dahil tüm resimleri anne ve babası olan Işıksungur Ailesi tarafından arşivlendi.

03 yaşındaki resimlerini 04 yaş takip etti, 05 yaş resimlerini 06 ve 07 yaştaki resimler takip ederek toplam 32 çalışmadan oluşturulan bir sergilik resim biriktirildi.

"Ben Refael gibi resim yapmaya altı yılımı verdim. Ama bir çocuk gibi resim yapmaya tüm ömrümü.."    diyen picasso'nun : Çocuk resimlerinin özgünlüğünü,. naifliğini, saf ve içten gelen dürtülerini dışa özgürce vurgulamak istemesi boşuna değil..

Onat'ın resimlerindeki özgünlük, naiflik ve saflığını görünce Picasso'ya hak vermemek elde değil.Onat; sergisinin açılışında yaptığı konuşmada şunları söyledi: Kendilerine yardımlarından ötürü anne,baba, teyze , dede, anneanne , dayı ve öğretmenlerine teşekkürden sonra,"Resimlerimde ne yapacağımı önce düşünür ve kafamda tasarlarım. Ardından bulduğum ya da bana verilen yüzeye içimden geldiği gibi aktarırım. Telkinlere aldırmam. İstediğimi yaparım. Yaptıklarıma kimsenin karışmasını sevmem ve istemem. Resimlerimi akrilik boya , marker ve tahta boyası ile resim kağıdı ve tuval üzerine yaparım. Her resmimin bir öyküsü ve adı vardır. Annem, babam ve dedem yaptıklarımı karalamalar dahil iki yaşımdan itibaren benim de çok fazla haberim olmadan arşivlemişler ve sergiye hazır hale getirmişler." 
 

Resim öğretmeni Burcu Tuba ise Onat'ın sergisi ve resimleri ile ilgili şunları söyledi:. Bahçeşehir Muğla Kampüsü yöneticileri, öğretmenleri ve kalabalık bir öğrenci grubu ile Onat'ın annesi Dr. Öğretim üyesi Beyzagül Kapçak Işıksungur ve Teyzesi Dr. Öğretim üyesi Şeydagül Kapçak'ın katılımı ile açıldı. Babası Ali Işıksungur'un nöbetçi olduğu için katılamadığı sergi çok güzel oldu. Önemsediğim nokta; tüm resimlerinin bir öyküsü ve bir adının olduğu ile Onat'n her resmi ile ilgili savunma yapabilmesidir. Ayrıca öğrenci bazında okulda açılan ilk kişisel sergi olması nedeniyle örnek teşkil edebilecği gibi, bundan etkilenerek bu tür kişisel ya da karma sergilerin açılabileceği umudunu taşıyor, Onatı bu övgüye değer davranışından ötürü yürekten kutluyorum.

 https://www.facebook.com/photo/?fbid=10159830211903769&set=pcb.10159830225498769

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 77
Toplam yorum
: 24
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 1726
Kayıt tarihi
: 07.05.07
 
 

1947 yılında Mazıdağı'nda doğdu. İstanbul İlköğretmen Okulu'ndan mezun olduktan sonra; İstanbul A..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster