Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Kasım '08

 
Kategori
Edebiyat
Okunma Sayısı
1886
 

Yeditepe Dergisi ve Yayınlarının babası Hüsamettin Bozok da yok artık!

Yeditepe Dergisi ve Yayınlarının babası Hüsamettin Bozok da yok artık!
 

Fethi Naci, Ali Püsküllüoğlu, İlhan Berk, Fazıl Hüsnü Dağlarca… Yaprak dökümü sürüyor yazın dünyamızda. Şimdi de yazar ve yayıncı, Yeditepe Dergisinin unutulmaz ismi Hüsamettin Bozok yaşama veda etti… Cumhuriyetimizin kuruluşunun 85.yılının kutlandığı anlamlı günde, bu dünyadan ayrıldı Bozok. Yazınla, sanatla, dergilerle ilgisi olmayanlar ve genç kuşak bu ismi belki anımsamayabilir.

Hüsamettin Bozok 1 Nisan 1950’de Yeditepe Dergisinin ilk sayısını yayımlar. İlk dönem 1974 yılına dek sürer. Yeditepe 1979’a dek ara verir yayınına. 1979 - 84 yılları arasında yeniden yayımlanır Yeditepe. Yayınlanan 439 sayısında çok sayıda şairin, yazarın, öykücünün yetişmesine, tanınmasına ön ayak olur. Bozok, Yeditepe'yi, "bir sanat magazini" olarak gördüğünü belirtirmiş yakınlarına. Ayrıca Bozok’un şu sözleri de kayda geçmiş: "Yeditepe hiçbir zaman okul olmadı ama yüzü Batı'ya dönük, yenilikçi , avangard bir sanattan yana oldu. Serbest bir kürsü gibiydi."

Varlık Yayınları’nın küçük boy kitaplarını anımsayanlarınız vardır. Hüsamettin Bozok da Yeditepe Yayınlarını yaşama geçirdiğinde aynı boyutta şiir, öykü, inceleme, çeviri dalında 250 kitabın çıkmasına olanak sağladı. Dağlarca’nın Sivaslı Karınca, Halikarnas Balıkçısı’nın Egenin Dibi, Nevzat Üstün’ün Cüceler Çarşısı, Sadık Deniz'in Yörünge, Tahir Alangu’nun hazırladığı Sait Faik İçin, Salah Birsel’in Günlük ve daha bir çok yapıt kitaplığımda, sevimli yüzleriyle merhaba der yıllardır bana. Yeditepe dergisinin elimde kalan bir kaç sayısını özenle koruyorum kitaplığımda.

Doğan Hızlan Hürriyet’teki köşesinde (31.10.2008) Hüsamettin Bozok için “Edebiyat, sanat konusunda çağdaş bir zevkin temsilcisiydi. Birçok yazarın meslek yaşamında onun yeri vardır.” derken, bir gerçeğin de altını çiziyor. Hızlan’ın şu satırlarını da önemli buldum: “Onun gibi editörler artık çok az, çünkü o bir kültür adamıydı, edebiyatı, müziği, resmi izlerdi, sergilere giderdi, zaman zaman bir yazarı, bir ressamı, bir besteciyi öne çıkarır, onun üzerine yoğunlaşırdı. Türkiye’yi olduğu kadar dünyayı da takip ederdi.”

Hüsamettin Bozok 92 yıllık yaşamını Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde noktaladı. Uzun süren yaşamında hem dergicilikte, hem yayıncılıkta önemli işler yaptı. 1930'larda çeşitli dergilerde yayınlanan çeviri ve eleştirilerinin yanı sıra, tiyatro üzerine denemeleriyle ilgi çekti.
Bozok'un yayınlanmış iki kitabı da monografi niteliğinde iki kitap yayımladı: Emile Zola (1940) ve dünya edebiyatından yedi yazarı (Victor Hugo, İbsen, Tolstoy, Jack London, Walt Whitman, Gorki, Mayakovski) incelediği, Portreler (1941). 1997 Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü ve Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) onur ödülünü aldı. PEN'in kurulduğu yıllardaki ilk üyelerinden olan Hüsamettin Bozok , Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesi ve Şeref Basın Kartı sahibiydi.

Gazeteler, Bozok’un İstanbul Merter Veysel Karani Camii’ndeki cenaze töreninde yazın ve sanat dünyasından sadece Doğan Hızlan, PEN Türkiye Başkanı Tarık Günersel, yazar Adnan Özyalçıner ve bazı dostlarının bulunduğunu yazdılar. Demek dergi sorumlularının, yazarların, şairlerin, öykücü ve romancıların işi, uğraşı çokdu o gün, yetişemediler cenazeye! Bir vefasızlık örneği işte. Oysa nice yazarın, şairin, yazın adamının yetiştiği Yeditepe Dergisinin babası böyle sessiz sedasız uğurlanmamalıydı.

Gazeteci, yazar Hasan Bülent Kahraman, “Dünyanın herhangi bir ülkesinde bu önemde bir dergi, mutlaka yapılacak seçmeler yoluyla çağdaş kuşaklara aktarılırdı. Bozok ölçeğinde bir editörün anıları ve elindeki belgeler, günışığına çıkardı. Bu iki eksiğin mutlaka giderilmesi gerektiği kanısındayım." diyerek Yeditepe’nin önemini, anlamını vurgulamış.

Yazar, yayıncı Ahmet Say’ın Bozokla ilgili değerlendirmelerine göz atalım bir de: "Hüsamettin Bozok bizim kuşağın, yani ‘30’lu ‘40’lı yıllarda doğmuş olan kuşağın yol göstericisidir. Yayınladığı Yeditepe adlı dergiyle edebiyatın yaygınlaşması bakımından büyük hizmetleri olmuş bir yayıncıydı. Varlık’la hemen hemen aynı yıllarda başa baş yayın yaptı Hüsamettin Bozok. Yeditepe’nin Varlık’tan ayrılan tarafları şunlardı; Varlık Dergisi daha çok küçük bürokratlara, hatta köy öğretmenlerine kadar uzanıyordu. Belki kitlesi bu yüzden daha fazlaydı. Yeditepe dergisi ise daha çok entelektüellerin dergisiydi."

Hüsamettin Bozok’u umarım yazın, sanat, kültür kurumları, dergiler, genç kuşağa örnek yanlarıyla buluşturur, değerlendirir, tanıtır. Bu insanlar kolay yetişmiyor.

Güle güle sevgili Bozok. Yerin ışıklar içinde olsun.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İyi günler. Ben kendi çabalarıyla edebityatla uğraşmaya çalışan amatör bir yazarım. Bu vasıf ve istekle şiirlerimi ve öykülerimi yazabileceğim bir yer arayışındayım. Bu konuda yardımcı olabileceğinizi varsayarak bu yazıyı yazıyorum. Teşekkürler.

Timur KOHEN 
 28.07.2011 21:35
Cevap :
Sevgili Timur Kohen, yazmak sorumluluk isteyen bir uğraş, emek verilmesi, özen gösterilmesi gereken anlamlı bir görev. Bu bağlamda tutarlı, düzeyli, çağdaş yayınları iyi izlemek, yararlanmak gerekli. Ülkemizde çok sayıda sanat, yazın dergileri çıkıyor. Örneğin İzmir'de Kurşun Kalem, İzmir-İzmir, Ankara'da Sincan İstasyonu, Patika, Deliler Teknesi, Kayseri'de Bireylikler,Gaziantep'te Mavi, Devrek'te ŞEHİR, Turgutlu'da Kasaba Sanat, İstanbul'da Mühür...gibi. Bilgisunar'dan bu dergilerin iletişim adreslerini öğrenebilir, ürünlerinizi gönderebilirsiniz. Onlar da uygun görürürlerse mutlaka ürünleriniz yayınlarlar. Sakın yazmanın, okumanın peşini bırakmayın. Başarılar diliyorum. Sevgiyle.  29.07.2011 11:51
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 178
Toplam yorum
: 278
Toplam mesaj
: 85
Ort. okunma sayısı
: 1437
Kayıt tarihi
: 01.06.08
 
 

1946 yılında Gaziantep’in Oğuzeli ilçesinde doğdum. İlkokulu aynı ilçede, ortaokulu Ceyhan’da, li..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster