Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Temmuz '19

 
Kategori
Beslenme
Okunma Sayısı
39
 

Yeme İçme Miktar Standardı

Aslında bu yazıya gerek yok, insanlar yolunu bulmuş; canı istediği kadar yiyecek, bazıları sağlık endişesiyle kısmaya çalışacak, başaramayanlar diyet yapacak.

Aslında bu olması gereken değil kapitalist sistemin dayattığı bir durum. Yiyecek içecekleri gözümüze sokuyorlar biz de kendimizi kontrol edemiyoruz.

Çok yiyince çok alıyoruz onlara yarıyor, hastalanıyoruz ya da diyet yapmak zorunda kalıyoruz onlara yarıyor. Hatta ölsek mezar parası filam yine onlara…

Erken ölüyoruz vücudumuzun şekli bozuluyor çirkinleşiyoruz, irademizi zorluyoruz(hiç kolay değil), zayıflamak için spor salonlarında koş babam koş.

Ben bilim adamı değilim ama normalde ne kadar yememiz gerektiğini bilebiliriz, bilmeliyiz ama bilmiyoruz çünkü söylemiyorlar.

Ya ne kadar yersen yiyorsun sonu yok. Doyuncaya kadar diyorlar ama vücut sana doydun demiyor. Özellikle çok sevdiğin şeylerde canın hep istiyor. Yani kontrolü zor. Sağlığına dikkat et, az ye gibi eften püften laflarla konuyu geçiştiriyorlar. Aşağılık kapitalizm bizi esir almış.

Bilim bir öğünde yiyecek miktarı tespit edebilir ama etmiyor, kapitalizmle ortak. Aynen sigarayı bırakmak gibi, vücut alıştıktan sonra istemiyor. Ben ediyorum mesela, sofraya gram gram koyuyorum ve ölçüyü 1 gram geçmiyorum. 60 yaşında fitim. Hiçbir sağlık sorunum yok nezle bile olmuyorum. Kapitalizm beni esir alamıyor işte, siz de yapabilirsiniz.

Referanslarınız yanlış. Valla hepsini atın beni dinleyin. Kapitalizmin oynunu görmüyorsunuz işte. Hala onun ağzıyla konuşanları dinliyorsunuz. Hastaysan tedavi olursun diyor yemişim tedavisini işine geliyor çünkü ben hastaneye gitmiyorum nolacak. Vücut hassas bir yapı dokunursan bir yerlerine bir şey olur. Vücut tamir edilmez eşya mı bu. Aslolan doğduğun gibi ölmek. Akıllının biri diyor ki hasta olursam olayım doktora giderim diyor.

 

İsmail Hakkı CENGİZ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kısacık yazınızda olayın bütün yönlerini ortaya koymuşsunuz. Tebrik ederim. Usta yazarlık budur. Gelelim içeriğe: Eğer, "doyuncaya kadara yiyin" diyorlarsa kesinlikle yanlış diyorum ve şiddetle karşı çıkıyorum. Tam aksine, "DOYMADAN KALKINIZ"! Yazınızı hem önerdim, hem de twitter'da paylaştım. Elinize sağlık.

İsmail Hakkı CENGİZ 
 12.07.2019 13:05
Cevap :
"Eğer, "doyuncaya kadara yiyin" diyorlarsa kesinlikle yanlış diyorum ve şiddetle karşı çıkıyorum." Ben de.   13.07.2019 15:34
 

Ben doyana kadar yiyorum, biraz kiloluyum ama sorun etmiyorum. Selamlar.

Dr Atanur Yıldız 
 11.07.2019 18:52
Cevap :
Ben doymuyorum, doyana kadar yersem batarım valla...  13.07.2019 14:50
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5704
Toplam yorum
: 14401
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 640
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster