Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Şubat '20

 
Kategori
Yemek - Mutfak
Okunma Sayısı
77
 

YEMEK FETİŞZMİ

Son yıllarda bu konudan çok rahatsız oluyorum. Bu bilinçli ya da bilinçsizce medya ile servis ediliyor. Özellikle ünlü kasaplar, televizyon programları, gurmeler yemek mi yapıyor yoksa başka bir şey mi belli değil.

Peki, soruyorum size bizler ne zaman nimet bildiğimiz, israf etmekten korktuğumuz yemeklerimize karşı bu denli saygısız ve edepsizce yaklaştık. Onlarca kilo eti ızgaralara atıp bıçaklarla saplayarak şovlar yaparak, danslar ede ede,ata tuta olmadık şebeklik ve densizlikler yapmayı öğrendik. Peki siz bunları yaparken açlıktan ve yokluktan ölen çocuklar, kendini yakan babalar geliyor mu aklımıza. Peki biz neyi izliyoruz.

Bizim örf ve adetlerimizde yemek içmek, yemek yapmak hepsi bir “bismillah” ile başlar ve belli ritüelleri vardır. İsraf etmeyiz nimete saygı duyarız yetecek kadar yapar, gösterişi sevmezdik. Bu İslam’ın bir gereği, insanlığın bir edebi, kültürümüz  ve güzel bir değer ölçümüzdü.

Televizyon programlarında misafir olarak gidilen evde yemek eleştirmek nedir? Biz ne zaman nimeti eleştirir olduk . Biz hangi misafirlikte bu kadar edepsizce her şeye kusur bulur olduk. Bizlerin örfü töresi geleneği bu mu? Maalesef  tüm  kültürel değer ve kodlarımızla oynanıyor. Yemek içmek bile artık değersiz edepsiz ve acımasızca yozlaşıyor. Biz milli değerlerimizden bizi biz yapan her şeyden uzaklaşıyoruz.  Farkına varalım lütfen ve bu tür yayınları çocuklarımıza da izletmeyelim.

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 10
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 168
Kayıt tarihi
: 25.12.18
 
 

Bir Eğitimci ve birçok STK'ın aktif üyesiyim. Memleketim Kilis için çalışır ve lider bir Türkiye'..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster