Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Ocak '12

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
471
 

Yemek içmek uyumak!

Yemek içmek uyumak!
 

İnsanı insan yapan özellikler var. Öne çıkanları ve olması gerekenleri herkes bilir. Önemli olan olmaması gerekenlerdir.

Olması gereken özellikler kaybolduğunda geriye ne kalıyor?

Yemek, içmek, uyumak…

Yemek, içmek, uyumak düşünme özelliğine sahip olmayan canlılarında yaptığı iştir.

Toplum olarak çok fazla önem verdiğimiz davranışlarımız da vardır. Gelecek olan övgülere ve eleştirilere çok önem vermek gibi. Kendimizi öne çıkarmanın gayretinde olmak, başkalarının peşinden sürüklenmek gibi.

Kısacası meraklıyız. Çevremizde var olan insanların yaşam ve davranışları ile yakından ilgiliyiz çoğu kez. Başkalarını bir şekilde gözetlemek huyumuz çok fazla. Kendi davranışlarımızı mercek altına alıp irdelemek yerine diğerlerinin yaşam tarzını ve davranışlarını irdelemeyi severiz her nedense.

Oysaki bunlar zaaftır, eksikliktir.

Toplumda yaşayan bireylere düşen önemli görevler vardır. Hem kendilerine, hem ailelerine, hem çevrelerine karşı sorumlulukları vardır. Uyulması gereken sorumluluklar göz ardı edildiğinde sorunlar yavaş yavaş kendini göstermeye başlar.

Bireyin, değişen dünya ve çevre koşullarına uygun olarak kendisinde, çevresinde, bulunduğu ortamda, dünyada oluşacak değişimleri iyi yönde kanalize etmesini bilmesi gerekir.

Hata yapmamalıdır. Hata yandaşlık demektir, hatayı çok fazla yapan boynunu doğrultmakta zorluk çeker. Başkaları tarafından yönlendirilir.

Kendi adına karar veremeyenler başkalarının vereceği karara katılmak durumunda kalırlar. Bu ise kişiliğin zayıflaması ve bir yerde sözde kalması anlamına gelir.

Kişiliksiz, sözü dinlenmeyen, silik bir yaşamdır artık onu bekleyen. Bu duruma düşmemek için kendi aklını kullanması doğru olandır.

İktidarlarca yönlendirilenler makbuldür. İçinde bulunduğu durumdan memnun olmayanlar ise istenmeyendir. Demokrasinin tarih boyunca izlediği gelişim ve bu bağlamda elde edilenler incelendiğinde kazanımların iktidarlar tarafından sağlanmadığı görülecektir.

Elde edilen demokratik ve insan hakları bağlamındaki kazanımlar mücadele etmesini bilen ve haklı isteklerini dile getirenler tarafından elde edilmiştir.

Haklı olduğu davayı savunmaktan uzak yandaşlığa soyunmuş, çıkarcı, üçkâğıtçı takımından demokratik kazanımların elde edilmesi için mücadele etmesi zaten beklenemez.

Muhalefet demokrasinin vazgeçilmezidir. Muhalefetsiz bir demokrasiden söz etmek olanaksızdır. Muhalefet edenlerin ötekileştirilmesi, bu konuda adaletin zaafa uğraması, yapılan eleştirilere tahammül edilmemesi, yargının siyasallaşması kabul edilebilir bir yaklaşım olamaz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Şafak Bay a verilen cezadan dolayı demokrasi isteğimden vazgeçerken;Olmazsa olmaz olan birey ve fikir özgürlüğü istiyorum. Çoüunluğun belirlediği sınırlarla birey ve fikir özgürlüğü olmaz... Birey ve fikir özgürlüğünde mücadele ederken vefat edenlere rahmet dilerken yaşamda olanlara başarı ve güç diliyorum bağnazlık, cahillik, cimrilik,kıskançlık ve nefret ile mücadelerinde.

Süleyman Akyürek 
 08.01.2012 23:04
Cevap :
Süleyman Bey, demokrasi, insan hakları ve hürriyetleri, yaşam hakkı gibi olmazsa olmazlar insana özgürlük getirecek şekilde olmalıdır. Yorumunuzda dile getirdiğiniz öğretmen arkadaşa Allah'tan rahmet diliyorum. O ve benzeri atama bekleyenlerin hakları mutlaka verilmelidir.  09.01.2012 20:39
 

"Elde edilen demokratik ve insan hakları bağlamındaki kazanımlar mücadele etmesini bilen ve haklı isteklerini dile getirenler tarafından elde edilmiştir."Hüseyin bey, sonuna kadar katıldığım bir yazı. Yalnız, hata konusunda daha esnekim ben. Hata yapmadan olmuyor. Ama sanırım sizin anlatmak istediğiniz, hatayı tekrarlayarak yanlışa düşmek.

NURTEN DEMİREL 
 08.01.2012 17:47
Cevap :
Yorumunuzada dile getirdiğiniz tespitinize katılıyorum Nurten Hanım. Hata tekrar edildikçe hata yapılana karşı bağımlı hale geliriz demek istediğim bu. Demokrasi havarisi kesilen ne var ki demokrasiden nasibini almamış olanların bu durumlarına aldanıp hata yapmamalıyız...Selamlar. Yorumun için teşekkür ederim.  08.01.2012 21:33
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 207
Toplam yorum
: 133
Toplam mesaj
: 28
Ort. okunma sayısı
: 904
Kayıt tarihi
: 04.05.08
 
 

Eğitimciyim. Bir insanın çağdaş bir gelecek için, aydınlanma için çok okuması gerektiğine inanıyo..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster