Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Nisan '09

 
Kategori
Basın Yayın / Medya
Okunma Sayısı
476
 

Yemekteyiz neden devam ediyor?

Yemekteyiz neden devam ediyor?
 

Ana haber bülteninden önce, ana haber bülteninden sonra değişmeyen tek şey mantar gibi türeyen yemek programları.

Hanımların alıştığı ve ekran başına kilitlendikleri 24 saat olsa izleyecekleri türden yaratılan yemek programları hala etkisini koruyor ve televizyon ekranlarını işgal ediyor.

BELGESEL İSTERİZ!

Sık sık haber bültenlerinde ya da anket çalışmalarında halka ekranlarda ne görmek istersiniz şeklinde sorular sorulurdu. Gelen cevap ise genellikle “belgesel görmek isteriz” olurdu.

Yapılan ölçümlere göre Türkiye’de Türkçe yayın yapan belgesel televizyon kanallarının izlenme oranı 55 ulusal ve yerel kanal arasında 52. Sırada yer almış.

Belgesel izlemek isteyen ve ekranlarda belgesel görmek isteyenler neden bu kanalları izlemiyorlar sormak lazım. Kanallar 24 saat çeşit çeşit konuda yayın yaparken ilgi görmüyor.

GERİ KALMIŞ ÜLKEYİZ

Geri kalmış ya da kibar deyimle gelişmekte olan ülkelerde yayınlanan programlara baktığımızda bizim ekranlarımızı işgal eden programların benzerleri ile karşılaşıyoruz. Zaten Türk işi bir format maalesef hala oluşturamadık. Dışarıya yolladığımız ve para kazandığımız tek program Gelin Kaynana Yarışması oldu.

Televizyon ekranlarında yer alan Kim 500 Milyar İster, Mehmet Ali Erbil’le 50 Sarışın, Çarkıfelek, Var mısın yok musun?, Wipe Out gibi yarışmalar ile birçok dizinin özgün halleri yurtdışında yayınlanıyor.

Televizyon ekranlarımız bir şey üretmediği gibi bu yayınların haklarını satın almak için de tonla para döküyor yurtdışına.

NEDEN YEMEKTEYİZ?

Yemekteyiz programının çok tutmasına gelince; deneme amaçlı gerçekleştirilen çekimlerin ardından halkın olumlu tepkileri gelince program sakız gibi uzatıldı. Program yapım maliyetlerinin çok az olması ve bol polemikli yapısı ile evinde televizyondan başka eğlencesi olmayan insanımızı şenlendiren yapısıyla program bir hayli reklam geliri getirdi.

Program yapımcılarının da en başta programın bu kadar tutacağı yönünde bir fikirleri olduğunu sanmıyorum.

Burası Türkiye nüfusun büyük kısmının ekran başında olduğu anlarda saçma sapan programlar insanların beyinlerini uyuşturmak için ısıtılıp ısıtılıp önümüze konuluyor.

Ahmet Buğra TOKMAKOĞLU

Abtokmakoglu@gmail.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 430
Toplam yorum
: 738
Toplam mesaj
: 99
Ort. okunma sayısı
: 2168
Kayıt tarihi
: 18.06.07
 
 

20 Nisan 1989'da İzmir'de doğdu. İlköğretim ve lise öğrenimini Karşıyaka'da tamamladı. 20..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster