Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Temmuz '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
41972
 

Yeni açılan Mimar Sinan Cami'nin en büyük özelliği...

Yeni açılan Mimar Sinan Cami'nin en büyük özelliği...
 

Ülkemizin ihtiyacı olan ultra lüx bir cami nihayet bitti ve halkın hizmetine sunuldu…

Bu camide kişinin makamına ve mevkisine göre yer var. Yani herkes istediği yerde namazını kılamayacak!

Sizin anlayacağınız bu cami VİP’li (çok önemli kişi)bir camii!

Caminin yeri İstanbul’un Anadolu yakası ve yeni yerleşim alanı Ataşehir…

Böylesine ultra lüx camiye neden ihtiyaç duyulduğuna gelince; Sayın Başbakan’ın talimatı ile yapılan bu cami meğer bir eksikliği gidermiş. Sayın Başbakan’a göre;

Camiinin yapılış nedeni; kendisine yöneltilen şu soruya verdiği cevapta gizli : “Böyle bir eseri Anadolu Yakası’na kazandırmakta hedefiniz neydi?”

Bu soruya Sayın Başbakan’ın verdiği cevap:  “Avrupa Yakası’nda Süleymaniye, Şehzadebaşı, Sultanahmet ve Fatih camileri bulunuyor. Ancak Anadolu Yakası’nda böyle bir cuma camisi yok. Anadolu Yakası’nda da birkaç tane selâtin cami, cuma camisi olması için adım attık.”

Gelelim buradaki ‘selatin’ sözcüğüne:  Selatin cami-i, Osmanlıpadişahlarının veya eşlerinin yaptırdıkları camilerden her biri.

Görüldüğü gibi eksikliği duyulan iki konuda Sayın Başbakan halka yardımcı olarak görevini yapmış! Bunlardan ilki, memlekette Padişah ve Sultan olmadığı için onların yerine kendisini koymuş! İkincisi ise, böylesine lükx cami’ye acil ihtiyaç duyulması!

Gelelim camiinin özelliklerine:

Ataşehir Mimar Sinan Camisi'nin, 36 bin 758 metrekare toplam inşaat alanıyla 10 bin kişinin bir arada ibadet edebileceği bir mabet…

Bugünün inşaat teknolojisiyle Osmanlı üslubunu meczeden bir yapı…

Mimar Sinan anısına yapılan camiinin Projesi mimar Hilmi Şenalp tarafından hazırlanmış. Caminin inşaatına 2010’un Temmuz ayında başlanmış. Osmanlı ve Türk mimari üslubuna göre tasarlanan caminin minareleri, Ataşehir’in dev gökdelenleri arasında yükseliyor.

Ataşehir Mimar Sinan Camisi, tasarımında 'İslam Cami Mimarisi' tarzında devam eden gelenek zinciri içinde, Osmanlı Mimarisi takip edilerek inşa edilmiş. Tasarım ve ölçülendirmede metrik sistem değil eski mimari ölçü birimi olan arşın kullanılmış. (Mimar oğlumla bu konuyu enine boyuna tartıştık.)

Ataşehir Mimar Sinan Camisi, altıgen şemalı, merkezi kubbe etrafında altı yarım kubbeli yapılmış. Camiye ait klasik elemanların betonarme kalıplarını yaparken, eğrisel ahşap kalıp sisteminin yanında özel çelik ve hidrolik kayar kalıp sistemleri gibi yeni teknolojik sistemlerden yararlanılmış. 

Camide, ibadethane ve avlu alanlarının altında konferans salonu, eğitim odaları, sergi salonları, satış birimleri, VİP Salonu, cami katına çıkan 4 adet 15 kişilik asansörler ve 270 araç kapasiteli iki katlı otopark da bulunuyor. 

Ultra lüx caminin özellikleri:

Caminin ana kubbe yüksekliği 42, çapı 27 metre olarak inşa edilmiş. Camide 72 metre yüksekliğinde üç şerefeli dört minare bulunuyor. Çevre yolu cephesindeki siluetinin bozulmaması için geoduvar teknolojisiyle istinat duvarları inşa edilmiş. Caminin yaklaşık 6 bin 500 metrekare alana sahip dış avlusu bulunuyor.

Mimar Sinan Camisi’nin yanında yer alan 46 bin metrekarelik Mimar Sinan Parkı’nda 2 büyük süs havuzu, pergola alanları ve fitness aletleri bulunuyor. Mimar Sinan Parkı doğal taşlarla bezenmiş, küçük şelaleler, süs havuzları, ahşap köprülerle birbirine bağlanmış yollarla 3 çocuk oyun alanı bulunan özel bir kompleksten oluşuyor.

Cami taşıyıcı konstrüksiyonun tamamı betonarme karkas olarak inşa edilmiş. Caminin her noktasında üslup bütünlüğüne özen gösterilmiş.

Artık eski camileri yıkıp, yerine böylesi görkemli camiler yapmakta fayda var. Böylece inşaat sektörü kalkınır ve istihdam artar.

Bu tür eserlerle, herkes makam ve mevkisine göre namazını belli bölgelerde kılar!

İbadette ayrımcılık olmaz mı diyorsunuz?

O eskidendi!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Camiye gittik ve namaz kılarken kimse bize makamımızı sormadı,istediğimiz yerde kıldık,cami lüks değil ancak alıştığımız bakımsız, ayak kokan,pis camilerden daha temiz olduğundan lüks gibi görünüyor,avmlerle kıyaslarsak avm lerin daha lüks olduğu ve vip nin daniskasının olduğunu görürüz,her mağazaya herkes giremez,insanın kalbi eğri olunca temiz cami ile ultralüks,kirli cami ile Müslüman'dan adam olmaz yakıştırması yapar.Amaç islamiyeti kötülemekse iyide yapsan bir kötüde yapsan bir.Zamanını hayırla geçirmek yerine islamı zedelemeye harcayanları Allah ıslah eder inşallah.

Cenk Karaman 
 28.12.2013 23:13
Cevap :
Merhaba, yorum ve katkı için teşekkürler. Mutlu yeni yıllar...  01.01.2014 14:00
 

Sözlerinize bütünüyle katılıyorum.Unutmayalım ki zirve aynı zamanda çöküşün başladığı yerdir.Hala açlıktan ölen insanların olduğu bir ülkede bu tip anıtlar yapmak yaptırmak ne kadar da ironik.

kemal akbayrak 
 22.07.2012 2:19
Cevap :
Merhaba, yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  22.07.2012 15:47
 

Merhaba Mesut bey. Hiç uğraşmasınlar. Harama esir olanların camisinde allah da olmaz kul da. Tıpkı bir yığın boş cami gibi. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 21.07.2012 21:59
Cevap :
Merhaba, yorum ve katkı için teşekkürler. Doğru söze ne denir? Selamlar, saygılar...  22.07.2012 15:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 2643
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster