Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Aralık '11

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
172
 

Yeni Anayasanın özgürlükleri herkesi kapsama alanına almalı mı yoksa bazı yerde çekmemeli mi?

Yeni Anayasanın özgürlükleri herkesi kapsama alanına almalı mı yoksa bazı yerde çekmemeli mi?
 

Batı ülkelerinde sıkça görülen manzara. Bir Hindu ve bir Müslüman Polis. Bizde neden olmasın?


Yeni Anayasa ve Getirmesi Beklenen Özgürlükler

Yeni Anaysa'dan herkesim kendisi için özgürlükler beklemekte. İslami duyarlılık sahibi kesim başörtüsü özgürlüğü ve din eğitiminin kaliteli hale getirilmesini, Kürt Meselesine duyarlı kesim Kürt Halkının demokrasi ilkesi içinde Türkiye'de eşit haklara sahip olmasını, Alevi duyarlılık sahibi kesim kendi inanç ve dünya görüşünün tanınması ve eğitiminin verilmesini isterken, eşcinseller kendilerinin cinsel kimliklerinin tanınmasını istemekteler.

İşte bu saydığım konuları bir kesim kendisi için özgürlük talebinde bulunurken diğerinin özgürlüğü olsun istemiyor, tıpkı Kıbrıslı Rumların Kıbrıslı Türklerin özgürlüğünü ve taleplerini görmek istememesi gibi.

En çok korkulansa Anadolu coğrafyasında İslami kesimlerin çoğunluklarını kullanıp kendilerine özgürlük alanları oluştururken diğer kesimleri hiçe sayması konusudur.

Hükümet, Anayasa çalışmalarını devam ettirirken her kesimden görüş almak ve Anayasayı olabildiğince ortak konsensüsle özgür kılmak istiyor. Bu konudaki çabalarını herkes görmekte.

Fakat, Anadolu halkı diğerinin özgürlüğüne katlanabilecek demokratik olgunluğa henüz ulaştı mı? Bu zihinlerde ki soru.

Bugün hala başörtülü diye bırakın kamuda iş bulmayı özel sektörde kapıdan çevrilebiliyorsunuz. Üstelik bu bırakın Kemalist duyarlılık sahibi şirketleri, Hükümete sözde yakın özde paraya ve menfaate yakın muhafazakar şirketlerde bile olmakta.

Bugün hala eşcinseller cinsel saldırıya, kimliklerinin tananmamasına, toplum tarafından dışa itilirken iş verilmeyip bazılarının yol kenarlarında kendini satmasına kadar gitmekte.

Bu konuda iki yüzlü toplumumuz sanatçı eşcinsellere "Sanat Güneşi" vb lakaplarla ilah edinirken sıradan eşcinselleri ise i.ne gözüyle aşağılayıp o kişilerin "İnsan" tarafını görmemektedirler.

Burada kadına karşı kötü bakış açısının etkisinide görmekteyiz.

Çünkü nasıl ki kadına karşı şiddet uygulama eğiliminde olan bir toplumsak aynı şeyi eşcinsellerede uyguluyoruz. Sokak çocuklarını tinerci diye görmezden gelişimize hiç değinmeyelim isterseniz.

Bir Milliyetçi için Kürt öteki olmamalı. Korkmayın Kürtlerin haklarının verilmesi sizi Vatan haini yapmaz.

Bir Kemalist için başörtülü öteki olmamalı. Korkmayın başörtüsü serbestiyetini savunmanız sizi şeriatçı yapmaz.

Bir başörtülü için eşcinsel de öteki olmamalı. Korkmayın en azından eşcinselleri adam yerine koymak sizi lezbiyen ya da gay yapmaz.

Herkez birbirinin yaşam şeklini ve düşüncesini sevmek zorunda değil ama herkez birbirinin İNSAN OLDUĞUNU ve HAKLARINI BU YÜZYILDA kabul etmek zorunda artık.

İşte yeni Anayasa bunu esas almalı, bunu hemen yapmalı, Başbakan'ın sağlık durumu iyice bozulmadan, biz bağlarımızı AB ile Kıbrıslı Rumların yüzünden iyice koparmadan, Suriye yüzünden Mezhepsel ayrışmacılık hızlanmadan kısacası SALLANACAK ZAMAN YOK. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İstiklal savaşında canını, malını, tüm varlığını ortaya koyan Anadolu insana kahramanlık türküleri yakacaksın, demokratik düzene geçildiğinde aynı Anadolu insanına "demokratik olgunluğa henüz ulaştı mı?" diye şüpheyle bakacaksın! Anadolu insanına bu çifte standartı uygulamayın lütfen. Kendini eğitimli sanan insanlar halka cahil, cühela gözüyle baktığı müddetce demokrasiyi rüyamızda görürüz. Çünkü bu insanların cahil insanlara (burda Anadolu insanı) tahammülü yoktur. Halbuki demokrasi sana ters düşen fikirlere, insanlara tahammül gösterme rejmidir. Escinseller iş ararken veya sosyal hayatta cinsel tercihlerini deklare etmek zorunda mı Allahaşkına? Kimsenin alnında hetro, homo veya lezbi yazmıyor. Ayrca Sanat Güneşüne sanatından dolayı Sanat Güneşi denmiştir, halkın, onu cinsel tercihinden dolayı cezalandırmaması, töleranslı, demokratik olgunluğa eiştiğini gösterir. Saygılar.

Bünyamin Yavuz 
 09.12.2011 19:02
 

Özgürlükler konusundaki fikirlerinize katılıyorum. Dinliye, dinsize, türke, kürde, laza çerkese veya araba özgürlük... tamam. Zira hepsinin bir mantığı var. Ancak biri kalkıp, "hatalı üretime, yalancılığa, üçkağıtçılığa özgürlük" dese düşünürüm. Çünkü bir mantığı yok. Acaba eşcinsellik tabii bir sonuç mudur, yoksa genetik bir hata mıdır? Çünkü yönelişindeki terslik itibariyle, doğa yasalarıyla çelişiyor. Aykırılık oluşturuyor. Buradan bakıldığında bunun bir anomali olma ihtimali vardır. Her konuda kılı kırk yaran uzmanlar, eşcinselliği niye kapıp koyverirler anlamıyorum. Bence, önce bunun tedavisi olup olmadığına bakmalı, mümkün olanları tedavi edip normalleştirmelidir. Tedavisi olmayanlara da diğer vatandaşlar gibi davranmalıdır. Saygılar.

Hüseyin Atacan 
 08.12.2011 20:08
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 722
Toplam yorum
: 418
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 3651
Kayıt tarihi
: 23.01.09
 
 

A.Ü İktisat Fakültesi mezunuyum, daha önce Kazakistan ve Hollanda'da eğitmenlik ve tercümanlık iş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster