Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Ocak '17

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
277
 

Yeni Anayasaya (Referandumda) Evet mi Hayır mı?

Yeni Anayasaya (Referandumda) Evet mi Hayır mı?
 

1923 te cumhuriyetin kuruluşundan şimdiye çokça yenilenen veya değiştirilen anayasa yapılacak referandumla kökten bir değişime uğramaktan öteye aslında (kuruluş dönemi en iyisiydi misali) ilk anayasaya dönüş yaşanmaktadır.

Yine son yıllarda liberal beklentiyle dile getirilen ikinci (yeni) cumhuriyete geçiş söylemine karşılık aslında başa dönüş yaşanmaktadır.

Temel beklentisi insan hakları, yaşam tarzı ve refah olan vatandaş anayasayı inceleme kaygısı taşımadan liderin ve onu teyit eden kanaat önderlerinin etkisiyle oy kullanacakken her ne yaşanıyorsa aslında temel kriteri aidiyet duygusu olan referandumudur.

Anayasadan öteye taraflığın onaylandığı karmaşık ortamda, soyut tartışılması gereken anayasa değişikliğinin şahıslara indirgenmesi anlaşılır gibi değil.

Kırk yamalı bohçaya dönüşmüş yürürlükteki anayasaya göre; seçimle belirlenen yasamadan türeyen yürütme yürütmenin inisiyatifindeki yargıyla (ve çift başlı haliyle) karman çorban bir haldeyken, referanduma sunulacak anayasa yürütmeyi ve başındaki lideri belirleyici hale getirmektedir. Referandumda EVET çıkarsa toplumun kaderinin inisiyatifi seçilecek Cumhurbaşkanı’na kalacaktır ancak hiç kimse iki sene sonra kimin seçileceğini bilemeyeceğinden toplumun kaderi belirsizdir.

HATTA nitelikli bir dostumun özel sohbetimizdeki özgün ifadesiyle ‘referandumdan evet çıkıp yeni anayasa devreye girdikten sonra seçimlerde farklı ve henüz öngörülemeyen biri Cumhurbaşkanı seçilirse esas sürpriz o zaman ortaya çıkar’ düşüncesi de yabana atılmayacak bir öngörüdür.  

Ben yürekten bir demokrat olarak oyumu gizli tutacağım, çünkü; .    

Referandumunda neredeyse futbol taraftarlığı tavrıyla oy kullanılacakken kişilerin kendini kaptırarak kamplaşma karşıtlaşma sınırına gelmelerinin önemli bir kayıp olduğunu izliyorum. Siyasiler pozisyonları gereği propaganda yaparlar ancak bunun kişilerce günlük yaşamda ve sosyal medyada yaygın hale getirilmesi düşündürücüdür. Futbol maçı biter rakipler hayata döner ancak burada REFERANDUM yapıldıktan sonra kazanan tarafın tavrına göre yeni bir durum oluşacaktır. ESAS meselenin referandumdan öteye sonrasına dair makul tavırların belirlenmesi olduğunu ilginize sunuyorum. Evetçilerden de hayırcılardan da düzeyli insani diyaloğlarım olduğundan BEN OYUMU sandıkta verip noktalayacağım, KOY Kİ her iki tarafta beni kendinden saymasın :( Saygılarımla...  

www.kadrikanpak.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bence önemli olan ülkemizin vicdanı kanıyor mu kanamıyor mu?Yıllardan beri halkımız aşağılanıyor mu aşağlanmıyor mu?Bu ülkede asas rencide edilen halk mı yoksa siyasiler mi? Ve bu ülkenin tapusu tek kişiye emanet edilecek mi,edilmeyecek mi.Gidişat iyi mi kötü mü? Esas oylanacak olan budur.En önemlisi de oyunu kullanan vatandaşlarımız yeni anayasadaki değişiklikleri biliyor mu bilmiyor mu?..Bize hayırlı olsun demekten başka ne düşer ki?Selam ve saygılarımla.

Abbas Oğuz 
 03.02.2017 17:22
Cevap :
Yine yorumunuza katkınıza teşekkür ediyorum. Sevgiler selamlar  04.02.2017 23:39
 

Yaratılan bu büyük kamplaşma Türkiye'nin hayrına olmayacak...Selamlar, mutlu kalın.

Ayşegül HAYVAR 
 31.01.2017 10:28
Cevap :
Kesinlikle, gönül hoşluğuyla...   31.01.2017 12:34
 

Referandumda yeni sistemi tam olarak okumayanlar, ya da anlamayanlar aman dikkat diyorum. Bu oylamada çocuklarımızın vebali de boynumuzda çünkü. Araştırıp emin olmadan oy kullanmayın bu bir seçim değil. Kararımızın etkilerinin ne olabileceğini iyi tartalım. Kitle psikolojisine, çevremizdekilerin telkinlerine kapılıp istemediğimiz şekilde veya laf olsun diye oy kullanmayalım.

beyazışık 
 30.01.2017 22:48
Cevap :
Eskisi eğri, yenisi büğrü misali bir garip durum...  31.01.2017 12:33
 

“Evet mi, hayır mı?” sorusundan önce yaşadığımız, küresel yönü de olan kaosta “çözüm mü?” sorusuna cevap aramak gerekiyor. Tartışıyoruz; ama bazı bilinmezler de var, sözgelimi referandumdan ‘evet’ çıksa, Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım istifa edecek mi, yani Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan yeni bir hükümet kuracak (66’inci hükümet) mı? Bu sorunun cevabı net olmadığı gibi, eğer 28 Ağustos 2019 tarihi beklenecekse, yaklaşık üç yıl aynı partiye mensup insanlar bile birbirine güven duymuyorsa toplum olarak yaşadığımız bu kaosu nasıl aşacağız? Başa dönme konusunda haklısınız, ben de aynı kanaatteyim; ama her başa dönmenin bir sona işaret ettiğini de belirtmek isterim. Başlangıçla bugün arasında böylesi bir gerçekte var. Çok zorlu bir süreçte ilerliyoruz, Allah hepimizin yardımcısı olsun. Görüşmek üzere, dostça selamlarımla.

Rıza Üsküdar 
 30.01.2017 22:12
Cevap :
Farklı açıdan önemli yorumunuzu blogu her okuyanın da okuması gerekir. HANİ anayasa değişikliğinin peşi sıra genel seçimler yapılsa anlaşılır da, bu durumda her şey belirsiz. ASLINDA yorumunuzu okurken 367 garabetinin mimarları ve ardından yapılan değişiklikle oluşan bugünkü durumu düşündüm... Görüşmek üzere sevgiler   31.01.2017 15:58
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 612
Toplam yorum
: 2068
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1163
Kayıt tarihi
: 03.12.07
 
 

Her kesimi anlama ve kabullenme bilincimle; her kişinin asgari yaşam şartlarına sahip olabildiği,..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster