Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Kasım '17

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
177
 

Yeni Askerlik Sistemi: İyi İnsan

Yeni Askerlik Sistemi: İyi İnsan
 

Türk Ordusu

İlk Türk ordusu M.Ö. 209 yılında Büyük Hun İmparatoru Mete Han diğer adıyla Oğuz Kağan tarafından kurulmuştur. Kurulduğu andan itibaren düşmana korku salan bu cesur, yiğit, mert, adil bu ordu kazanmış olduğu zaferlerin yanı sıra esirlerine dahi göstermiş olduğu davranışlarla saygıyı daima hak etmiştir. Türk ordusunun saygınlığı dünya tarihinde etkin yere sahip pek çok politikacı, bilim insanı, yazar, düşünür tarafından, hatta düşmanlarınca dahi sıklıkla dile getirilmiştir.

Tükler için ordu, ailesi kadar değerli; vatan, yuvası kadar vazgeçilmezdir.

Savaşta dahi adaleti savunan bu ordu hiç şüphe yok ki kendisini oluşturan milletin bir yansımasıdır. Ordular düşmanları için korkutucu olsa da dostları için merhametlidir. Bunu en güzel ifade eden biri de ünlü İtalyan şair Tasso'dur.

Türklerden bahsediyorum. Düşmanına saldırırken amansız bir kasırgaya, korkunç bir denize ve insafsız bir yıldırıma benzeyen Türk; dost yanında ve silahsız düşman karşısında bir seher yelidir.    Tasso

 

Kurmuş oldukları ordular sayesinde Orta Asya'dan Anadolu'ya ordan Avrupa ve Afrika'ya kadar uzanan topraklara sahip olmuşlardır. Nice zaferler kazanmışlardır. Kadınıyla erkeğiyle bir olup kazandıkları son savaş Kurtuluş Savaşı'dır. Atamızın önderliğinde kazanılan bu milli mücadelede yedi düvele Türk'ün düşmanına karşı ne kadar korkutucu bir güç olduğunun yanı sıra düşmanına dahi saygısını yitirmeyen bir millet olduğu tüm dünyaca görülmüştür. Bunun en büyük örneği Atamızın Anzak annelerine yazmış olduğu mektupta görülmektedir. 

“Bu memleketin topraklarında kanlarını döken kahramanlar!
Burada, dost bir vatanın toprağındasınız. Huzur ve sükun içinde uyuyunuz. Sizler, Mehmetçiklerle
yanyana koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar! Gözyaşlarınızı
dindiriniz. Evlatlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve rahat uyuyacaklardır. Onlar bu
topraklarda canlarını verdikten sonra, artık bizim evlatlarımız olmuşlardır.” M.Kemal Atatürk 1934

II.Kurtuluş Savaşı

Kurutuluş savaşı gerisinde canlarının yarısını şehit verip; gazi olan analar, şehit ve gazi çocuğu yetimler, kocasını şehit veren dullar bıraktı. Peki neden bir insan hiç şüphe etmeden canını hiçe sayarak, yeri geldiğinde silahlı düşmana karşı çapayla, kürekle saldırabilme cesaretini kendinde bulur? Cevap bellidir; geleceğimiz olan bu çocuklar düşmana boyun eğmeden, saygıyla, sevgiyle, hak hukuk yemeden, hakkını hukukunu yedirtmeden kısacası iyi bir insan olarak yaşasın diye!

Atatürk savaşın kazanılması ve cumhuriyetin ilan edilmesinden sonra, rekabet halinde olduğumuz Avrupa'yla eşit, hatta daha üstün koşullara sahip olmamız için bir mücadele başlattı. Bu mücadelenin temelinde insan hakları, adalet, bilim vardı. Reformlarıyla büyük savaşlardan yorgun çıkmış bu milleti ayağa kaldırdı.

Ordunun Türk'ün ocağı olduğunu bilen ve buna göre adımlar atan Atatürk değişime ve gelişime ilk önce ordudan başladı. Bu ocaktan alevlenen her bir meşale Anadolu'nun dört bir yanına giderek, karanlıkları aydınlatacaktı. Vazifesi gereği veya vazifesini tamamlayan er ve erbaşlar Anadolu'nun dört bir yanını aydınlatma amacıyla gönderildi.

Peki o günden bugüne neler değişti?

Atatürk'ün %95'inin köylerde yaşadığı Türkiye'yi geliştirme amacıyla oluşturmuş olduğu projesi Köy Eğitmen Kursları açıldı. Ölümünden sonra İsmet İnönü döneminde Hasan Ali Yücel önderliğinde Köy Enstitüleri 1940 yılında kuruldu. Arından Köy Öğretmen Okulları'na çevrilen bu proje 1954 yılında dış mihrakların baskısıyla kapatıldı. Sonrasında yaşanan sağ-sol kavgaları, askeri darbeler, eğitimdeki ezberci yaklaşımlar, siyasi çekişmeler, rant vs. vs. vs. Sorunlar o kadar çok ki bunları ne yazık ki saymakla bitiremeyiz. Peki bu temel sorunların ortaya çıkardığı sonuçlar neler oldu?

İyi bir insan olsun diye uğruna can verilen, gazi analarca büyütülen bu vatan evlatları "kazanmak için her yol mübahtır" diye vahşi canlılara dönüştü. Düşmanına dahi saygı gösteren anaların babaların evlatları artık birbirlerine saygı göstermez oldu.

Devletin bekası uğruna gözünü kırpmadan can veren adamların evlatları, "devletin malı deniz yemeyen keriz" diyerek devlet mallarına kondu. "Fiş almazsak ne olur" diyerek milyonlarca insanın hakkını masumca pazarlık malzemesi yapar oldu.

"Karım değil mi? Döverim de severim de" diyerek fiziki ve sözlü şiddet uyguladı; öldürdü.

Çocuğunu başkalarıyla kıyaslayarak, onun kadar başarılı değilsin diyerek onu hırsının kurbanı yaptı. Çocukları uğruna can veren babaların evlatları kendi evlatlarına bir kitap okumayı çok gördü. "Oku!"dedi kendi okumadı. "Dediğimi yap yaptığımı yapma diyerek" iyi evlat yetiştirdiğini zannetti.

Doğruyu değil, kazançlı olanı savundu. Hak yedi haram yedi. 

Eşinin, annesinin, babasının, kardeşinin, çocuğunun doğum gününü unuttu ama facebook, instagram, twitter şifresi hep aklının köşesindeydi.

Beşeri aşktan ilahi aşka yükselen bilginlerin çıktığı Anadolu'dan kızına, teyzesine, akrabasına, küçük çocuklara göz diken adamlar(!) çıktı. Yetmedi bunu masum bir aşk hikayesi yapıp tüm ülkeye izlettirdi. Bu vatan evlatları(!)

II. Kurtuluş Savaşı sevgisizliğe, saygısızlığa, eğitimsizliğe ve kötülüğe karşı milletçe ve bu milletin kalbi olan ordumuzca sabırla ve vazgeçmeden; sevgiyle, saygıyla, bilgiyle, doğruluk ve dürüstlükle mücadele edilmeli ve başarılı bir şekilde sonuçlandırılmalıdır. 

 

Çözüm Bireylerin Bilinçlenmesi

Çözümün ta kendisi sensin! Sen düzelmeden senin çocuğun;  seni gören, duyan, seni örnek alan çocuk düzelmeyecek. Sen ona iyi bir insan olmayı öğretirsen o çocuk üzerine koyarak gelişir.

İnsan doğumdan itibaren sürekli öğrenen canlıdır. Özellikle çocuk eğitiminde, çocukların gördüklerini ve duyduklarını tekrar eden insanlar olduğunun farkında olmak lazım. Bu yüzden her zaman gösterdiğiniz özenden çok özen gösterin. Onlara her şeyden önce sizin gibi iyi bir insan olmalarını öğretin. Tavırlarınızla, davranışlarınızla, düşüncelerinizle, konuşmanızla öğretin bunu. "Dediğimi yap yaptığımı yapma" demek hiç bir şey katmaz. Çünkü önce sen iyi bir birey olacaksın.

 

Devlet Politikası

Yukarıda ordumuzun ne kadar güçlü, korkusuz, merhametli ve saygılı olduğunu belirtmiştim. Bu cesaret ve saygının temelinde dönemin Türk halkının olduğunu bir kez daha vurgulamak isterim. Ülkelerini değiştirmek isteyen Mete Han'dan Atatürk'e kadar tüm liderler öncelikli eğitimi orduda uygulamışlardır. Çünkü ordu bu halkın kalbidir. Saf, temiz, sevgi ve saygı dolu, bilgili ve tüm bunlardan güç alarak cesaretini gösteren ordular halkın değişimine ve gelişimine ön ayak olmuştur. Asker ocağında edindikleri bilgilerle tutuşan bu meşaleler evlerine döndüklerinde sevgi,saygı temeliyle kurdukları ailevi ilişkilerle iyi bir insan olup, iyi çocuklar yetiştirmiştir. 

Günümüzde uygulanan askerlik süresi boyunca verilen askeri eğitimlerin yanında askerlerimize iyi bir insanın nasıl olması gerektiği kesinlikle öğretilmeli, yeminlerinde dahi yer verilmelidir. Öğretilmeli ki bu insanlar karanlıkları aydınlığa çevirsin. 

Uzun dönem ve kısa dönem askerlik süresi boyunca er ve erbaşlara,

Bilmeyenler için okuma-yazma,

Madde bağımlılarının rehabilite edilmesi,

Aile

Kadına şiddet,

Çocuk eğitimi,

Hayvan hakları,

Adalet duygusu,

Beşeri ilişkiler

İnsan hakları

gibi toplumun temel problemleriyle ilgili gerek komutanlarından gerekse de alanlarında uzman ve deneyimli psikologlardan, sosyologlardan, pedagoglardan bu eğitimleri alması sağlanarak; askerlik sonrası bireylerin iyi bir baba, evlat, kardeş, ağabey olarak evlerine dönmeleri sağlanmalıdır.

Değerli vaktinizi ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim. Soru ve görüşleriniz için yorum yazabilir veya instagram sayfam üzerinden benimle iletişime geçebilirsiniz. Selçuk Taşcı

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 5
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 192
Kayıt tarihi
: 07.04.16
 
 

Ekonomi ve yönetim bölümünden 2010 yılında mezun oldum.Satış ve pazarlama departmanlarında görev ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster