Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Mart '14

 
Kategori
e-Ticaret
Okunma Sayısı
769
 

Yeni başlayacaklara özel e-ticaret sitesi kurmak

Yeni başlayacaklara özel e-ticaret sitesi kurmak
 

Elektronik Ticaret


Türkiye’de e-ticaret pazarı hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyor. 2012 yılında 30 milyar TL’nin üzerinde ciro yapan e-ticaret sektörü 2013 yılında da büyümeye devam etti. 2013 yılında bu rakam beklenenlerin üzerinde seyrederek 40 milyar TL'ye ulaştı. Bunun en büyük sebebi ise online alışveriş yapanların ve aynı zamanda internette ürün satışı gerçekleştirenlerin sayısında yaşanan hızla artış görülüyor.
 
Şunun kesinlikle unutulmaması gerekir. Herkes e-ticaret sitesi açabilir. Öğrenci, yeni mezun, mağaza sahibi, işletmeciler, girişimciler. Yeter ki internetten ürün satma isteğinde olun ve bunun için emek sarf edin. İdealinizde bir sanal mağaza oluşturmanız ve elektronik ticaret yapabilirim demeniz yeterlidir. Bu aşamaya geldikten sonra neler yapılması gerektiğini yazımızın devamında bulabilirsiniz.
 
ELEKTRONİK TİCARETE İLK ADIMINIZI ATACAK OLABİLİRSİNİZ
 
Büyük ihtimal e-ticarete sıfırdan başlayacaksınız. Belki biraz bilgi birikiminiz var ve bunu pekiştirerek bir site kurmak istiyorsunuz. Belki yazılımcısınız ancak hangi kuralların geçerli olduğunu bilmiyorsunuz. Ya da interneti sadece maillerinizi okumak içinde kullanıyor olabilirsiniz. Yeter ki e-ticaret sitesi açmak isteyen, bilgi sahibi ya da olmayanlar için bu sektörü detaylı bir şekilde sizlere aktarmaya ve öğrenilmek istenilen bütün sorulara cevap olmaya çalışacağız. Daha önce yazılmış olan makalelerle e-ticareti sizlere anlatmaya çalıştık ancak ilk olarak bu makaleyi okuyarak bilgi birikimine sahip olmanız ardından diğer makaleleri de okuyarak e-ticarette aklınıza takılan her türlü soruyu cevaplayabilir olmanızı istiyoruz.
 
E-ticaret yeni başlayanlar için büyük avantajlar sunuyor
 
Online alışveriş mağazaları olduğu için 7 gün 24 saat açık kalabilecek ve satış yapabilecek sistemlerdir. Online mağaza oldukları için ekstra masrafların önüne geçilmesi sağlanır. Türkiye’nin hatta dünyanın 4 bir yanına ürün satışı gerçekleştirebilirsiniz. Sitenize gelen kullanıcılar sınırsız sayıda yükleyebileceğiniz ürünlerden istediklerini seçebilirler. Düşük bütçeler ile alınan reklamlar yüksek cirolar yapmanızı sağlayabilir. E-ticaret niş ürünler için oldukça etkili bir sektör dalıdır.
 
E-ticaret sitesi açabilmeniz için hangi belgelere ihtiyacınız var ?
 
E-ticaret sitesi açmak için şirket sahibi olmanız yeterlidir. İnternette satılan ürünlerin devlete beyanının yapılması yani faturalandırılması gerekir. Bununla birlikte elektronik ticaret yaparken online ödeme sistemlerini kullanmak istiyorsanız başvurularda bulunmanız gerekmektedir. Bankalara, kargoya, ya da diğer ödeme sistemlerinin kurulumu için bazı başvurularınızın kabul olması gerekir.
 
E-ticaret sitesi açacakların yapması gereken başvurular
 
E-ticaret sitelerinizde kredi kartı ile ödeme almak istiyorsanız bankalara şirketiniz adına başvurularda bulunmanız gerekir. Bankaya yapılan sanal pos başvurusu kabul edildiği taktirde e-ticaret sitenize entegrasyonu yapılarak kredi kartlarından ödeme alınmaya ve satış yapılmaya başlanabilir. Bununlar birlikte sanal poslarını belirlemiş oldukları kriterlerde kullanmanıza imkan sağlayan firmalar ile de çalışılabilir. Örnek olarak Paynet, İpara, Payu, Paypal gibi firmalara yine şirket bilgileri ile başvurularak online kredi kartları ile ödeme alınabilir. Kargo ile ödeme alabilmek için herhangi bir kargo şirketi ile görüşmeniz yeterlidir. Havale-eft ile ödeme alabilmek için herhangi bir bankadan hesap numarası mobil tahsilat yapabilmek için ise GSM firmalarınının bayilerine başvurularda bulunmanız gerekmektedir.
 
E-ticaret sitelerinde hangi prosedürler yer almalıdır
 
Öncelikle müşterilerinizin haklarını korumak daha sonra şirketinizin prestiji ve son olarak bankalardan sanal pos alabilmeniz için e-ticaret sitelerinizde bazı sözleşmelerin bulunma zorunluluğu vardır. Bu sözleşmeler sırası ile üyelik sözleşmesi, satış sözleşmesi, mesafeli satış sözleşmesi, ürün iade ve iptal sözleşmeleri olarak belirlenmiştir. Dikkatlice hazırlanmaları ve bütün prosedürlere uygun olmaları gerekmektedir. Bu sözleşmelerin olması bankalara yapılacak olan sanal pos başvurularında da gerekli olacaktır.
 
Alan Adı. hosting, e-ticaret Yazılımı, tasarım dörtlüsü
 
E-ticaret sitesi kurulabilmesi için ilk olarak alan adı alınması gerekir. Bu alan adının barınabileceği bir hosting firması ile görüşülerek sitenize eklenecek olan her türlü içeriğin depolanacağı bir sunucudan alan kiralanmalıdır. E-ticaret yazılımları ve eklentileri kullanılmalı ve bu yazılımlar için tasarım geliştirilmelidir. Geliştirilen tasarımlar bazı kodlamalar yapılarak e-ticaret yazılımları ile birleştirilmelidir. Güvenlik sistemleri hem sunucu hem de site bazlı alınmalıdır. Her bir işlem için ayrı ayrı ödemeler yapılması gerekir.
 
E-ticarete başladıktan sonra yapılması gereken çalışmalar
 
E-ticaret sitesi açıldıktan sonra ürünler teker teker ya da xml ürün entegrasyonu var ise toplu bi şekilde eklenmeye başlar. Bu işlemler sayesinde sitelere belirli bir trafik akışı sağlanmaktadır. Ancak eklenecek ürün sayısı belirlidir bu sebeple ürün eklemesi bittikten sonra bir gerileme yaşanabilir. Bu gerilemeyi yaşamamak için sitenizi doğal makaleler ve ürün tanıtımları ile beslemenizde fayda vardır. Bunu da ancak blog ya da haber sayfaları oluşturarak yapabilmektesinizdir. Bununla birlikte arama motoru optimizasyonu, arama motoru reklamcılığı, sosyal medya ve toplu mail gönderimi konularına gerek uzmanları gerek ise sizler öğrenerek hakim olmanız gerekmektedir.
 
E-ticarete yeni başlayacak olanların ilk bilmesi gereken konular bunlardır. Bunların yanında kullanılacak olan sistemin kesinlikler ileri derece de güvenlik önlemleri alınmış olması ve e-ticaret yapabilmek için gerekli bütün donanıma sahip olması gerekmektedir. Aksi taktirde istenmeyen sonuçlar ile karşı karşıya kalınabilir.
 
Bu makale Neticaret e-ticaret uzmanları tarafından yazılan makaleler referans alınarak oluşturulmuştur.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 77
Toplam yorum
: 3
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1032
Kayıt tarihi
: 07.01.14
 
 

CEO - GSM İletişim ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster