Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Nisan '14

   
  Kategori
  Siyaset
  Okunma Sayısı
  27
   

  Yeni başlayanlar için; dış güçler

  Ülkemizde yıllardan beri dillerden düşmeyen günümüzde amatör komplo teorisyenleri tarafından kolay bilgelik sağlayan dış güçler gerek topu taça atmak isteyen gerekse de düşmanlarını yaftalamak amacıyla siyasilerce de bir çıkış yolu terimi olarak kullanılmıştır.
  Petrol ve piyasanın olmadığı yıllarda ülkeler geniş tarım alanları geçiş yolları ve adil düzen(!) için savaşlar yapmışlar politikalarını bu argümanlar için düzenlemişlerdir.
  Türkiye boğazları, geniş tarım alanları geçiş yolları, cennetsel yarım ada duruşundan dolayı bu dış güçlerin sürekli rüyalarına girmiştir. Adil düzen sevdalıları, gayri Müslimlere ibadethane açan dünyaya İslam'la hoşgörü düzen şevkeden Fatih'in eski Osmanlısına dönme sevdasıyla yanıp tutuşurken gırtlaklarına kadar Sevr'e batmışlardır.
  Dünyanın her yerine ulaşabilen savaş uçaklarının ve füzelerin üretilmesiyle Türkiye'nin de içinde bulunduğu geçiş yollu ve stratejik konumda bulunan ülkeler cazibesini yitirmiştir.
  Petrol yeni çağın enerji kaynağı, silah satışı ise yeni para kaynağı haline gelmiştir. İngiltere, Fransa, İtalya gibi bir çok Avrupa ülkesinin birleşmesinden oluşan birleşmiş şirketler kurumu amerika, orta doğunun petrolünü, kurdukları taşeron örgütlerle terör çıkararak silah satışından paralarını ve istikrarını sömürmüşlerdir. İki silah devinden birisi Amerika devletlere, Rusya ise terör örgütlerine silah temini sağlamış Büyük Orta Doğu Projesiyle(BOP) petrol kaynaklarını neredeyse tamamını ele geçirmişlerdir.
  Kendilerince organize edilen Türkiye'yi böl parçala yönet anlayışı nedeniyle PKK belasını ülkede taşeron olarak kullanmışlardır. Bedava temin edilen silahlar kitlesel destek bulduğu için temin artık parayla sağlanmıştır.
  Bilim çağıyla ülkenin değerini kaybetmesiyle örgüt böl parçala yönete değil silah satışına hizmet etmiştir. Örgüte satılan silahların geliri az olsa da ülkenin örgütle mücadelesi için ithal edilen silahların gideri 400 milyar doları bulmuştur.
  Bilim ve Teknolojinin ilerlemesiyle dış güç adını verdiğimiz gelişmiş zeki ülkeler petrol sahibi ülkeler dışındaki dünyayı cep telefonu ve bilgisayar gibi teknolojik üretimleri için bir pazar olarak görmüşlerdir. Amerika'daki silah tüccarları yerini teknoloji tüccarlarına bırakmıştır. Ve Türkiye silah pazarı değil teknoloji pazarı olarak yerini almıştır. Onlar ne kadar gelişirse biz de o kadar satarız anlayışıyla o ülkelerin parasal olarak gelişmesini de isteyen birer kapital ortak dost olarak yan saflarımıza geçmişlerdir.
  Bir çok ülkenin stratejik konumu, tarım alanları ve doğal güzelliği ile rüyalarına girdiği Türkiye, tek tek bu cazibelerini kaybetmiştir.
  Uzun menzilli silah ve uçaklarla konum değerini, teknolojik pazarla bir cep telefonu ile bir dönümlük buğdayın kolay yoldan kazanılmasıyla tarım cazibesini, silah satışının artık gelir sağlamamasından dolayı da terör pazarı ülke durumunu kaybetmiştir.
  Ve son olarak dostlar dış güçler yalanını sen külahıma anlat. 

  Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

   
  Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
  Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
  Toplam blog
  : 1
  Toplam yorum
  : 0
  Toplam mesaj
  : 0
  Ort. okunma sayısı
  : 27
  Kayıt tarihi
  : 13.09.11
   
   

  Gündeme saf bakış... Öğretmenim. ..

   
   
  Yazarı paylaş
  • Tümünü göster