Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Şubat '20

 
Kategori
Basın Yayın / Medya
Okunma Sayısı
291
 

Yeni Başlayanlara Instagram

Sosyal Medya Mecraları arasında Instagram yükselen bir trende sahip. Instagram’da iyi bir sayfaya sahip olmak ve popüler olmak için ne paylaşacağınız tamamen size kalmış. Bununla ilgili size kesin bilgiler vermek pek doğru olmayacaktır. Ancak yine de öneriler vermek, var olan paylaşımlardan hareketle bir yol haritası çıkarmak mümkün. Instagram sayfası için öncelikle bir konunuz, hedef kitleye verecek bir mesajınız ya da mesajlarınız olmalı. Bununla ilgili illaki bir sistematik sayfada renk uyumu gerekli gibi bilinen ve klişeleşmiş konulara değinmeyeceğim. Instagram, tamamen kişisel bir alandır. Genel olarak mecraya baktığımızda takipçilerle bütünleşen yani duyguya hitap eden paylaşımlar daha çok etkileşim ve beğeni alıyor. İlk başta hedef kitlenizi iyi tanıyıp onlara uygun duygulara hitap eden paylaşımlarla ve yüksek çözünürlüklü görsellerle işe başlayabilirsiniz. Böylece hedef kitlenizi yakalamayı başarırsınız. Instagramın kendisi filtre kullanımı önerir ancak filtre kullanımında aşırıya kaçmamak gerektiğinin altını çizmek isterim.

 

Yeni başlayanlar için Instagram’da bir diğer önemli konu da etiket kullanımıdır. Etiketler, içeriğinize uygun olmalıdır. Bunlar sizin postalarınızın sınıflandırılmasına yardımcı olacaktır. Böylelikle takipçilerinizin size kısa yoldan ulaşmasını da sağlayacaktır. Paylaşımlarınızda konuyla ilgili mutlaka etiket kullanmalısınız ancak bu etiketleri anlamsız ve çok sayıda kullanmak en büyük hatalardan bir tanesidir. Ayrıca etiketlerinizi kullanırken öncelikle görselinize uygun bir mesaj sonrasında da belirlediğiniz 3-5 etiketi içeriğin altında kullanmanızda fayda olacaktır. Diğer türlü mesaj olarak belirlediğiniz cümlenin her bir kelimesinin başına Hashtag/Diyez(#) işareti kullanmak anlamsız olacak ve postunuz açısından hiçbir katkısı olmayacaktır. En önemlisi de amatörce yönetilen bir hesap görüntüsü verecektir.

Bunların yanı sıra Instagram’da yeniyseniz düzenli olarak paylaşım yapmanız gerekecektir. Ancak bunu da abartmadan yapmaya özen göstermelisiniz. Düzenli paylaşım yapmalısınız derken her çektiğiniz görseli art arda paylaşın demiyoruz. Böyle yaparsanız takipçilerinizin sizi takipten çıkma ya da bildirimlerinizi kapatma olasılığı yüksektir. Belli bir periyotla kaliteli içerikler oluşturarak günlük olarak 3-4 paylaşım sizin için uygun olacaktır. Kaliteli bir post hazırladınız ve paylaştınız bundan sonrası için mutlaka takipçilerinizle etkileşim kurun. Postunuzun altına yorum yapan takipçilerinize yorum yapmayı unutmayın. Verecek cevabınızın olmadığı durumlar olsa dahi duruma göre ufak bir emoji bile yeterli olacaktır. Yeni açılmış bir hesap için şimdilik bunlar yeterli olacaktır. Hayırlı haftalar…

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 54
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 121
Kayıt tarihi
: 20.09.16
 
 

Ankara'da, esnaf bir babanın ve ev hanımı bir annenin ilk çocuğu olarak dünyaya gözlerimi açtım. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster