Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Nisan '20

 
Kategori
Genel Sağlık
Okunma Sayısı
48
 

YENİ BİR ÇAĞ AÇILIYOR

Dünya’yı kasıp kavuran korkunç, öngürelemeyen ve önü kesilemeyen ölümcül bir virüs ile başbaşayız. Eğitim sistemi durdu, üretim durdu, özel sektör durdu, fabrikalar kapandı, küçük esnaf bitmiş durumda, AVM’ler boşşş, cafe,lokanta vs her yer kapalı.

Nerede bu İnsanlar?

Evlerinde. Evimizde güvendeyiz. Bu yaşadıklarımızı LOST dizisindeki bilinmeyen canavara ve Bird Box filmindeki gördüğünüz zaman delirip intihar ettiğiniz duman bulutuna benzetiyorum.  İkisinde de konu aynı aslında. Güvenli bir bölge ve güvenlik tedbirleri var ve bunların dışına çıkarsan ölürsün!

Coronada da yaşadığımız tam olarak bu. Eğer evden çıkarsak ve hijyen kurallarına uymazsak bizi etkileyecek ve hatta öldürecek bir canavar virüsümüz var.

Şimdiye kadar alınması gereken tedbirler çok yazıldığı için ben yazmayacağım. Ben bundan sonra neler olacak onu yazacağım.

15 Mart tarihinde Hatay Çocuk İnstagram sayfamda, yeni bir çağ başlayacak demiştim. İşte bundan sonra bu olacak. Biz şuan Yakın Çağ da yaşıyoruz. Fransız İhtilali ile başladı ve günümüze kadar devam eden çağda yaşıyoruz.

Corona’dan sonra Yakın çağ bitecek ve yeni bir çağ başlayacak. Ben bu çağ için çeşitli isim alternatifleri buldum onu da okuyacaksınız yazının sonunda. Ama önce çağ açmak nedir onu okuyalım.

Çağlar nasıl açılır kapanır?

Bir çağın kapanıp yeni bir çağın olması için Dünya’yı baştan aşağı değiştirecek olay veya olayların olması lazım. Dünya’yı etkileyecek büyük güçlü devletlerin çöküşü olması lazım. Topyekün bir düzen, hayat tarzı, yaşam anlayışı, farkındalıklar lazım.

 

İçinde bulunduğumuz Yakın Çağda Olanlar:

Krallık yönetimleri devam ediyor fakat demokrasi anlayışı güçlendi, İnsan hakları kavramı ortaya çıktı, sınıf ayrımı ve kölelik son buldu, sömürgecilik arttı, ilk kez Dünya Savaşı çıktı.

 

Şu an Corona virüsü sayesinde bunların hepsini yaşıyor muyuz? Sonuna kadar hatta daha fazlasını yaşıyoruz. Bakınız İtalya her gün bine yaklaşan insanı ölüyor. Sağlık sistemleri bence çökmüş durumda. Bakınız iş hayatı hem kamu hem özel tamamen değişti. Etkilenmeyen ülke yok. Afrika dahil. O zaman yeni bir dünya düzeni ve yeni bir çağa merhaba dememize çok az kaldı.

 

Hoşgeldin 21. Yüzyılın Çağı

 

Adı ne olur bilemiyorum ama benim isim anneliği konusunda önerilerim var. Karanlık Çağ, İnsanlık Çağı, Tıp Çağı, Bilim Çağı…

 

Ekonomi, siyasi, kültürel, hatta dinsel birçok alan olumsuz etkilendi. Etkisi de kolay kolay geçecek gibi değil. Eğer önlem alınamaz ve karşı konulamaz bir şekilde Corona etkilemeye devam ederse bundan sonra hep kötü senaryolar olacak. İşte bu yüzden Karanlık Çağ.

 

Hepimiz evimizdeyiz. İşe  gitmek  yok, iş yetiştirmek yok, zamanım yetmiyor, müsait değilim, vaktim yok, fırsat bulamadım gibi söylemler yok. Birkaç metrekarelik evlerimizde bütün hayatımızı, kariyerimizi, sosyal, kültürel faaliyetlerimizi sığdırdık. Öze döndük, içimize döndük. Arındık, temizlendik, dünyevi yorgunluklardan kurtulduk. Temizlenmeye de devam ediyoruz. Ruhumuzu, bedenimizi, zihnimizi, içimizi temiz tutuyoruz. İş makinesi olmadığımızı insan olduğumuzu anladık. İşte bu yüzden İnsanlık Çağı.

 

Virüsün çaresi dinsel, tinsel, ekonomik, siyasi vb değil. Virüsün çaresi Tıpta. Tıp bir çaresini buldu buldu bulamazsa tek tek öleceğiz. İşte bu yüzden Tıp Çağı.

 

İnanan, inanmayan, aşı karşıtı, cahil, şeytan icadı diyen herkes ama herkes Bilim Dünyasına gözünü dikmiş Bilim insanları ne derse onları yapmaya hazır bir şekilde bekliyor. Bilimin ışığında hayatta kalıyoruz. Bundan sonra da bilim insanları ne derse o olacak. Hangi maske seni korur, ne yaparsam hayatta kalırım, çamaşırı kaç derecede yıkarsam virüs olur, evi temizlerken hangi deterjandan ne kadar koymalıyım gibi gibi laboratuvarlarda deneyen bilim insanlarının dedikleri ile hayat bulacağız. İşte bu yüzden Bilim Çağı.

 

Evet işte benim olacak yeni çağımıza isim alternatiflerim. Bakalım o günleri görebilecek kadar yaşayabilecek miyim/miyiz?

En kısa sürede, kaos, anarşi olmadan bir an önce bu salgından kurtulmayı dilerim.

Hepiniz evde kalın, sağlıkla kalın.

 

Yazan: Hatay Çocuk (Nur YILMAZ SONAY)

hataycocukk@gmail.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 10
Toplam yorum
: 10
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 1879
Kayıt tarihi
: 24.07.12
 
 

@hataycocuk  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster