Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Ekim '10

 
Kategori
Türkiye Ekonomisi
Okunma Sayısı
756
 

Yeni bir keiz merkezi gelişiyor (3)- AKP dalgalı kurdan vazgeçebilir mi?

Yeni bir keiz merkezi gelişiyor (3)- AKP dalgalı kurdan vazgeçebilir mi?
 

Para, çağdaş totemdir!


Yeni Bir Kriz Merkezi Gelişiyor (3) 

KıvılcımHaber 

AKP Dalgalı Kurdan Vazgeçebilir mi? 

 

Geçen yazımızda 2001 yılından beri uygulanan ve bir Derviş klasiği olarak gündemimize girmiş bulunan dalgalı kurun özünün dövizde düşük kur, TL’de değerlenmiş para olduğunu belirtmiş ve cari açık gibi sonuçlarına değinmiştik. En önemli ara sonuçlarından birinin de ithalatın kamçılanması ve ihracatın cazibesini yitirmesi olduğunu ifade etmiştik. 

 

Bu yazımızda, AKP iktidarının dalgalı kur politikasından vazgeçip geçemeyeceğini irdelemeye çalışacağız. 

 

Sıcak para bir yıl aradan sonra 2010 yılında Türkiye’yi yeniden cennetten bir köşe olarak değerlendirdi ve önceki yazımızda da belirttiğimiz gibi yeniden 110 milyar Doların üzerine tırmandı. Uluslar arası akışkan özelliği olan, vurguncu karakterdeki bu sıcak para istilası döviz kurlarını aşağıya bastırarak, kurlar üzerinde baskı yaparak yükselmelerini engelledi. Hatta Doların 1, 50 seviyesinin altına inmesine neden oldu. Bu durum ise girdi fiyatlarını aşağıya çektiğinden ithalatçıları sevindirdi, ithalatı kışkırttı; ihracatçıların ise feryat figan ortalığa düşmelerine neden oldu: 

 

“-Bu düşük kur para kazandırmıyor!” 

 

Ancak TİM’de (Türkiye İhracatçılar Meclis’inde) örgütlenmiş olan Türkiye ihracat burjuvazisi de yekpare bir blok halinde değil tabii… “İhracatçıların önemli bir kısmı üretimlerinde yüzde 70-80’lere varan ithal girdi kullanıyor. Dolayısıyla ucuz –düşük- kur onlara ucuz ithalat imkânı da veriyor.” Mevcut kur politikasından mağdur olan ihracatçı kesimi, “tekstil, konfeksiyon, giyim, cam, seramik sanayicilerinden oluşan ‘net-ihracatçılar’… Kimya, demir-çelik, elektronik gibi ‘çakma ihracatçı’ kesimlerin ve tabii ki üçte biri devlete ait olan 265 milyar Dolarlık dış borç riski olanların mevcut kur politikasına fazla itirazları yok.” (Sönmez) 

 

İşte bu yapısal özellik, TİM’in dalgalı kur politikasına karşı mücadelesinde elini zayıflatan yumuşak karnı olmaktadır. Bundan dolayı Erdoğan ile Çağlayan’ın çeşitli platformlarda TİM’in dalgalı kur politikasına karşı mücadelesine destek çıkıyormuş gibi gözükmeleri timsahın gizyaşlarıdır.  

 

AKP hükümeti, mevcut kur politikasına mecbur ve mahkûmdur. Bunun temel nedenlerini şöyle sıralayabiliriz. 

—Bütçe açığını daraltıyor. 

—Kamu borçlarındaki artışı yavaşlatıyor. 

—Dış borç stok artışını azaltıyor. 

(“Coşan ithalat ve iç tüketim, bütçenin KDV, ÖTV gibi gelirlerini artırarak bütçe açığını ilk 6 ayda milli gelirin yüzde 3’üne geriletmede etkili oldu. Bu oran 2009’un tamamında yüzde 6’ya yaklaşıyordu. Sıcak para akışının bir yararı da kamu borç stokuna 2008 sonunda 380 milyar TL olan stok, 2009’un sonunda yüzde 16 artışla 441 milyar TL’ye çıkmış ve milli gelire oranı da yüzde 46’yı geçmişti. 2010’da ise borçlanmanın maliyeti azaldı. Stok artışının hızı epeyi azaldı. Stok 456 milyar TL’ye çıksa da yüzde 14’ün altına indi. Milli gelire oranı da yüzde 44, 7’ye geriledi.”) (Sönmez) 

—Ve en önemli etken şöyle tezahür ediyor: 

(“Bütçe açığı ve kamu borç yükünde sıcak paranın getirdiği rahatlama AKP’nin 2011 seçimlerini öncesinde elini de güçlendiriyor.”) (Sönmez) 

Politika aktörlerine, Türkiye'nin geleceği ile ilgilenen yurtseverlere, birleşmeye -Encümeni Daniş toplantılarının semerelerini almaya çabalayan- merkez sağ güçlere, Halkoylamasında tabanının yarısını -hiç olmazsa üçte birini- AKP'ye kaptıran, bu nedenle sağlam ve çelik gibi bir tabanının olmadığı anlaşılan MHP'nin bilgisine ve ilgisine sunulur. 

Bu yazı dizisini burada noktalıyoruz sevgili okuyucular. Ben burada başlı başına bir ekonomi tezi yazmış değilim -Böyle ukalalıklarım yoktur. Yaptığım ülkemizin yetiştirdiği ve ayağı Türkiye toprağına basan ekonomi biliminsanlarının görüşlerini biraraya toplamak ve bütünsel bir bakış açısıyla okuyucuya iletmekti. 

Ekim 2010  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 511
Toplam yorum
: 126
Toplam mesaj
: 26
Ort. okunma sayısı
: 487
Kayıt tarihi
: 04.04.08
 
 

"Cv" Dedikleri Özgeçmişim 1953 yılının karanlık günlerinde Haziran ayının 24. günü, ağaçların mey..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster