Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Türkiyeyi Etkileyen iç ve dış politika sorunları

http://blog.milliyet.com.tr/sakin02

25 Ekim '10

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
640
 

Yeni bir şey var mı

Yeni bir şey var mı
 

Birkaç ay süren, gazetelerin okunamadığı, televizyonda haberlerin izlenemediği, siyasetle hiç ilgilenilmeyen, özet olarak sadece yaşanan bir dönemden sonra, dönüp baktığınızda hiç bir şeyin değişmediğini görüyorsunuz. Aslında bu çok yadırganması gereken bir durum değil. Temel strateji olarak siyasetçiler, oya tahvil edeceğini planladıkları olayları, değişik dönemlerde tekrar tekrar gündeme taşırlar. Bu durum siyaset bilimi açısından genelde doğrudur. Sadece bizim gibi sıradan insanlara bıkkınlık verir o kadar. 

Geçtiğimiz dönem içerisindeki en flaş olaylardan biri, yapılan anayasa değişikliklerinin, TBMM de kabul için yeterli çoğunluğu sağlayamıyarak referanduma taşınmasıydı. Bunun nedenleri üzerinde çok yazıldı ve çizildi. Ben sadece sonuçları hakkında yorum yapmak istiyorum. YSK tarafından açıklanmadan çok önce televizyonlarda sonuçları ve nedenleri hakkında konuşabilen herkes konuştu. Kimine göre %58 lik kabul demokrasinin büyük bir zaferiydi. Artık darbe ürünü Anayasa, ve onun getirdiği hukuksal dönem bitecek, daha özgür olacaktık. Aslında ne çekersek, askerlerden ve yargıc cuntasından çekiyorduk ve bunun değişme zamanı çoktan gelmişti. Hatta çok geç bile kalınmıştı. BDP anlaşılması zor nedenler le referandumu boykot etti ve özellikle güneydoğudaki bazı illerde çok başarılı oldu. Ancak bu boykotun onların isteklerinin hangisini karşılayacağı Parti yöneticileri tarafından bile tam anlaşılmadı. CHP tavrını değişikliğe karşı çıkarak koydu. İki maddesi hariç gerçekten bazı yenilikçi hükümler getiren taslağa neden karşı çıktığını açıklamakta zorlandı. En çok işledikleri AKP nin bu değişiklikle yargıyı teslim almayı tamamlıyacağıydı. Netice aldıkları %42 lik hayır onları çok sevindirdi.MHP nin ne yaptığını anlıyan olmadı. Ancak tabanından bir bölüm seçmenin açıkça AKP ye kaydığı, beklediklerinin tam tersi, AKP den MHP ye kayma olmadığı çok yazıldı çizildi. Sonuçta AKP zaferini ilan etti, CHP çok sevindi, BDP dediğini yaptı MHP de hiç bir şey yapamadı. Peki bunun biz sıradan insanlara bir getirisi oldu mu? Tabiiki hayır. Zaten böyle bir getiride beklenmiyordu. Sadece demokratikleşecektik o kadar. 

Basın uzun süre İmralıdaki hükümlü ile kimin görüştüğünü ve ne görüştüğünü gündeme aldı. Aslında her demokratik ülkede uygulanan, adına diyalog kanallarını açık kalması denen bu olay nedense çok fazla abartıldı. Siyasetçiler birbirlerine söylemediklerini bırakmadılar ve bu söylemle incitici boyuttan çıkarak hakaret boyutlarına ulaştı. Sonuçta bu zatla devletin istihbarat organlarından bir veya bir kaçının görüştüğü kabul edildi de herkes rahatladı. 

BDP nin sonu gelmez taleplerinde azalma olmadı. Son zamanlarda en çok işledikleri biz operasyonları durdurduk, askerde durdursun ve KCK da tutuklular serbest bırakılsın oldu. Bu arada her nedense demokratik özerklikten eskisinden daha az bahseder oldular. 

Başbakan Yardımcısı Babacan, Mali Kuraldan büyük bir gol yemesini hazmetmeye çalıştı ve çıktığı her tv programında ne kadar iyi olduğumuzu anlatmaya çalıştı .Ne yazık ki yarısı dolu olan bir bardağın hep dolu tarafını anlatmanın, işin sadece yarısını anlatmak olduğunu açıklayamadı. 

Oldukça başarılı bir dönem geçiren dış politikada , Bakan Davutoğlu'na tenkitler , hem AKP içerisinden hemde dışından, bir hayli arttı. Bu arada Dışişleri Bakanının oldukça ağdalı Hukuki bir konu olan Türban sorunun, uluslararası bir toplantıda neden ve İngilizce olarak savunduğu, bunu dış politikaya getirisinin ne olduğu, hiç anlaşılmadı 

CHP lideri Kılıçdaroğlu, durup dururken Üniversitelerde türban olayını çözebileceklerini açıkladı. Önüne gelen ilgili ilgisiz herkes bunu tartıştı. Halada tartışıyorlar.Ancak sosyal boyutu hukuki boyutundan daha küçük olan bu konuda değil bir adım atmak yerinde kıpırdamak dahi çok zor gözüküyor. 

Anayasa Mahkemesine ve HSYK na yeni değişiklik sonucu, üyeler atandı.Sonuç, çok iddialı söylemleri olan YARSAV açısından tam bir yenilgiydi. Listelerinden kimse kazanamadı.Bunun sonuçlarını iyi inceleyip ayni yanlışları tekrarlamayacakları yerde, eski başkanları seçimlerde hile var gerekçesiyle, iptali için YSK ya başvurdu ve ret edildi. 

Medya ve özellikle köşe yazarları açısından hiç bir şet değişmedi. Eskiden her şeyin daha fazla demokratik bir toplum olmakla düzeleceğini yazanlar, söyleyenler buna devam ettiler. Anayasa değişti, daha fazla demokratik bir toplum olduk ancak bu her nedense hiç gözlemlenemiyor. Bu arada Asker tuhaf bir şekilde sessizliğe büründü. Güneydoğuda operasyonlarını görevi gereği inatla sürdürdü ancak ateş kesen pkk nın saldırıları devam etti. 

İşte size birkaç aylık siyasi panorama. Şimdi, yeni bir şey var mı diye veyahut ne deyişti diye sorsak siyasetçilerimizi çok mu kızdırırız... 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 89
Toplam yorum
: 20
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 319
Kayıt tarihi
: 27.07.09
 
 

ODTÜ 1970 Kimya Bölümü mezunuyum. Çalışma hayatımın bir bölümü kamuda bir bölümü ise özel sektörd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster