Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Mart '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
350
 

Yeni bir sol parti

Yeni bir sol parti
 

Gürbüz Doğan Ekşioğlu


Başlık ilginizi çekti geldiniz, 'acaba yeni bir sol parti kuruldu mu' diye umutlandınız belki ama henüz kurulmadı.

Ben de sizin gibi yeni bir sol parti kurulmasını istiyorum.

Hem de mutlaka..

Türkiye'nin sol bir partisi yoktur. Türkiye'nin uzun yıllardır güçlü bir sol partisinin olmaması Türkiye'ye çok zarar verdirilmesine yol açmıştır. Çünkü, ülkenin yönetimininde alınan kararlarda, sol duyarlılık, akıl ve ilkeler etkili olmamıştır.

Şu yıllarda ise acil aklı başında insanların başında bulunduğu yeni bir sol partiye ihtiyaç vardır, ülkenin daha kötü duruma gelmemesi için. Çünkü, halkın oy vereceği parti yok. Şu an partiler arasında en sahici olana oylarını verdiler. Akp'nin idelojisini reddetsek bile, adamlar sahiciler. Yani, amaçları var, hedefleri var, idealleri var, arzuları var, iddiaları var, hırsları var.

Başka hangi partide var bu? Gerçekten kişisel başarı ve tatmin olma amacının dışında hangi partinin, Türkiye'ye yönelik projeleri idealleri var?

Konu Chp ise Gerçekten Baykal'ın Akp için saydığım özelliklere sahip oluduğunu düşünüyor musunuz? Bunu kaç kişi düşünüyor? Bu yıllardır biliniyor. Baykal'ın geçmişi bellidir. 83'ten sonra, İnönü varken sürekli muhalefet etmiş aday olmuş ve her seferinde yenilmiştir. Shp'de barınamamış, siyasi yasaklar kalkınca eski Chp'nin başına geçmiş, bir iki seçim, SHP'ye çelmeler takmış, en sonunda, SHP ile eski CHP'yi birleştirip başına geçmiştir. Son 12 yıldır parti başkanıdır + üç yıl eski Chp parti başkanlığı ile son 15 yıldır solu yoketme noktasına getirmiştir.

Bunlar sol kesimce bilinmektedir. Buradaki sorun, bu kişinin bu kadar seçim başarısızlıklarına rağmen, hiç asilce olmayan bir tutumla, illa ben parti başkanı olarak hayatımı sürdüreceğim demesi değildir, esas sorun, solcu insanların bu adamın bu isteğine destek vermesidir. Böyle bir kişiyi hala parti başkanı olarak görmek istemeleridir.

Yeni bir sol partiye bundan ihtiyaç vardır. Bu kişinin, bu anlayışın, ve bu geçmişin, silinip atılması gerekir. Bu da ancak yeni bir parti ile olur. Yeni bir kadro, Chp'nin başına geçse dahi, ki Altan Öymen geçti, şu an ki yapıyla bir şey yapamaz. Çünkü, bu bozuk bir organizmadır, ruhu vardır, köşeleri kapmış kişiler vardır, bunlar düzeltilemez, yeniden yapmak çok daha iyi sonuç verir.

Mutlaka yeni bir sol parti kurulmalıdır. Bir ay içinde. Bütün bu türban meselesine, Akpnin kapatılma meselesine, askeri meseleye, güneydoğu sorununa akılcı bilimsel çağdaş tarafsız akıldan yürekten nasibini almış argümanlarla karşı duracak halkın kafasındaki tabuları yıkacak bir parti olmalı. Buna mutlaka ihtiyaç var. Çünkü bu boşluk ortada. Solun bu boşluğu değerlendirecek çok ilkeleri ve bilgileri var. Bu parti bunları ortaya koyabilir.

Böyle bir parti, bütün küskün sol seçmeni bir kaç argümanı dile getirmesiyle kazanacaktır. Gittikçe sağcılaşan topluma ise sol düşüncenin ferahlığını verecek, yeni açılımlar getirecek ve bilinçlendirip, insanları rahatlatacaktır.

Peki bu partiyi kuracak insanlar var mıdır? Çok yoktur ama vardır.

Çok ağır, kılı kırk yaran bir perspektiften ziyade, solun evrensel ilkeleri etrafında toplanacak geniş kesimli, kişilere, abilere, ünlü isimlerin kerametine bağlanmadan, ama onlara da açık olan, en önemlisi, ideolojik olarak angaje olmamış isimlerin oluşturacağı yeni bir sol partiye Türkiye'nin çok ihtiyacı var.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayın Felsefice; Bir partinin kurulması için başka partilerin yok olmasını beklemek uygun değil. Bu çoğulculuğa aykırı bir anlayış. Kurallara uymayanı yargı kapatır zaten. Ya da halkın özlemlerine yanıt vermeyeni halk soyutlar. Aklıma gelen yanıt nedir bilir misiniz ? Buyurun Efendim .Hem de şimdi... Kolay gelsin .Saygılar

Mehmet Selçuk Gazioğlu 
 29.03.2008 20:43
Cevap :
Haklısınız, ama bir parti halkın özlemlerine yanıt vermekle birlikte, onun özlem dünyasını da genişletebilmeli, o nedenle siyaset bir özne işidir. Özne ise tamamlanmışlık işi.  29.03.2008 20:51
 

Böyle düşünmenize neden sanırım son yıllarda parti başkanlarının sergilediği "Ben Merkeziyetçi" tutum. Bu tür davranışları ben de kabul etmiyorum ama parti başkanlarının aynı zamanda liderlik vasfı taşımaları-duruşuyla,eylemleri ve söylemleriyle kitlleleri peşinden koşturması- gerekir diye düşünüyorum.

Melek Koç 
 21.03.2008 8:11
Cevap :
Elbette ben merkezci tutumlar. Ama bu salt, liderin karakterinden kaynaklanmıyor. Ne kadar sol parti olsa da, orada da insanlar ülkenin geleneğinde bulunan, bir ağaya, şeyhe, tarikat reisine vs. biat etme geleneğini sürdürüyor. Çünkü, ülke insanı gerçekten birey olabilmiş değil. Gerçekten işleyen kurumsal yapılarımız yok. O zaman, kişiler savruluyorlar. Lider de savrulur. Yani savrulmasa bile, ben toplumun kalkınması yolunda siyasette başarı için 'büyük adam' teorisine inanmıyorum. Selamlar..  21.03.2008 12:08
 

Tüm yazdıklarınıza katılıyor, destekliyorum. Bu konuda aklımda tek bir isim var:Tuncay Özkan.

Melek Koç 
 20.03.2008 16:48
Cevap :
Tuncay Özkan, son yıllarda önemli bir farkındalık ve liderlik yaptı. Böyle bir partide mutlaka yeri olmalı. Ama, ben, bir lider etrafında değil de, fikirler etrafında bir komitenin başkanlık yaptığı bir parti tepesi tercih ederim. İlla SPKanunu gereği biri başkan olacaksa, sözcü mahiyetinde bir başkan seçilebilir.  20.03.2008 17:56
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 466
Toplam yorum
: 945
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 969
Kayıt tarihi
: 21.10.07
 
 

Ankara'da yaşıyorum. Çeşitli güncel konularda, zaman zaman "Neden olaya böyle bakılmıyor?" diye d..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster