Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Nisan '16

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
291
 

Yeni bir yazar, güzel bir öykü, bilinmedik bir dünya...

Yeni bir yazar, güzel bir öykü, bilinmedik bir dünya...
 

Yeni çıkan kitaplar kadar, yeni yazarları fark etmek de heyecanlandırır beni…

Heyecan sözcüğünü sözün gelimi olarak söylemiyorum. Gerçekten heyecanlanırım. Çünkü her yazar farklı bir pencere, her öykü farklı bir dünyadır benim için.

Okurken gerçekten büyük heyecan duyarım, sayfayı bitirip diğer sayfaya geçmek için acele eder, bu nedenle de bazen önemli ayrıntıları kaçırır ve bu yüzden de çoğu öyküyü iki kez okurum.

Bilinen yazarların öykülerinde bir lezzet bulmuşumdur ve bu lezzeti hiç unutmam. İşte bu yüzden yeni bir yazar ve öykü bulduğumda bu lezzet yolculuğu daha bir heyecanlı olur.

Öykü dünyamız, sadece bilinen, tanınan yazarlardan oluştuğunda bir süre sonra aynı heyecanı vermiyor.

Bu nedenle de, henüz tanınmayan, yeni yazarlar bulmak isterim. Siz de yeni yazarlarla tanışın; göreceksiniz bambaşka bir âleme geçeceksiniz.

Bazı öyküler küçük de olsa bir düş kırıklığı yaşatıyor bende. Çünkü anlatım dilinin öykündüğü bir yazara ait olduğunu hemen anlayıveriyorum. İçindeki “edebi olmaya çalışan” cümleler, okuma hızını kesen ve tadını kaçıran uzun betimlemeler beni sıkıyor.

Tüm bu duygu ve düşünceler beni “öykü müşkülpesendi” haline de getiriveriyor. Her kitabı bu nedenle tavsiye edemiyorum.

 Ama bu kez gerçekten büyük heyecanla okuduğum, içinde nelerin, hangi duyguların yaşandığını bilmediğim ama çok merak ettiğim bir dünyaya götüren bir kitap vardı elimde. Bitirir bitirmez yazmak istemedim. Bir kez daha okudum ve tanıtmaya kara verdim.

Yazarın adı; Zühal Voigt.

İsviçre’de yaşıyor. Bana göre bir öykü deryasının içinde… Çünkü yaşadığı kantonun Adalet Bakanlığı bünyesinde, iltica sorgu bürosu şefi olarak çalıştığı için, dünyanın dört bir yanından Avrupa’ya akın eden, değişik milletlerden, inançlardan ve dillerden binlerce insanı tanımış. Her insan bir öykü getirmiş ona.

Bu kitabında Almanya’da yaşayan Türklerin bulunduğu toplum içindeki çelişkilerini, acılarını, zorluklarını kısaca hikâye edivermiş. Belki bir roman olabilecek konuyu, kısa ve öz anlatmış… İyi de etmiş, çünkü bundan sonraki öyküleri, eminim, roman olabilecek düzeydedir. Bir bakıma bu kitap bir “fragman” özelliği taşıyor.

Sözü uzatmayayım!

Noktürn yayınlarından çıkan bu kitabı okuyun diyorum.

Farkında olmadığımız bir dünyada yaşananlar ilginizi çekecektir.

BUMERANG şimdi daha da çok merak ettiğim bir dünyanın giriş kapısı oldu benim için.

Zühal Voigt ise yeni öykü yazarım oldu…

 

Bu arada yayınevine küçük bir eleştirim olacak. Öykü redaktesinde ve dizgisindeki hatalar zaman zaman okuma hızımı kesti. Yayınevi bu konuda daha titiz olmalı.

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ben de isterim...ben deee:)))...*keşke roman olaydı dedirten bir tanıtım gibi geldi bana*...şansı açık olsun...

nedim üstün 
 05.04.2016 8:15
Cevap :
Sana "şiyir" gibi cevap vereyim üstat: Kıskanma ne olur / Çalış senin de olur / Beğenirsem tanıtırım / Beğenmezsem seni satarım. :-)) Selam ve sevgiyle...  05.04.2016 12:46
 

Türklerin burunlarını Kapıkule'den dışarı uzatma huyları yoktur, Sayın Zeki! Neler olup bittiğini merak etmezler pek.

Ümit Culduz  
 04.04.2016 19:03
Cevap :
Bu ülkede bırakın Kapıkulenin ötesini, yandaki kasabada ne olup bittiğini farkında değil insanımız Sn. Culduz. İşin kötüsü farkında olmadığını da farkında değil... İşte böyle öykülerle, romanlarla farkındalık sağlanacak belki de. Bilenler anlatacak, bilmeyenler öğrenecek...  04.04.2016 23:36
 

Zuhal hanım, Milliyet Blog'un kıdemli ve değerli yazarlarındandır dostum. Konusuyla ilgili olarak, gerçek yaşamdan öyküleştirdiği yazılar eminim bir çok kişiye ışık tutacaktır. Kendisini kutluyor, size de paylaşımınızdan dolayı teşekkür ediyorum. Sevgiler, selamlar...

Erol Özışık 
 04.04.2016 13:19
Cevap :
Yıllardır yazılarını okurdum Zühal Hanımın ama öykü yönünün bu kadar güçlü olacağını düşünmemiştim sevgili Işık... Yaşadıklarını, gözlemlerini mutlaka daha fazla anlatmalı. Çok farklı bir Dünya var bu gözlemlerde... Selam ve sevgiyle...  04.04.2016 23:33
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 90
Toplam yorum
: 1679
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2074
Kayıt tarihi
: 27.05.07
 
 

Yaşayacağım yıllar yaşadıklarımdan daha az... Öyleyse "adam gibi yaşamalı" diye düşünüyorum. Kola..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster