Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Aralık '07

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
1120
 

Yeni bir yıl daha

Yeni bir yıl daha
 

Yeni bir yıl daha, size ne ifade ediyor; bir yılbaşı eğlence gecesi mi, yoksa yeni bir gelecek mi?

Birkaç gün sonra yeni bir yıla daha giriyoruz. Takvim yaprakları bir bir düşüyor ve günler günleri, aylar ayları, yıllar yılları kovalıyor. Dünyada bir çok insan yılbaşını, yeni bir yılın gelişini coşkulu bir şekilde kutluyor, özel kutlamalar düzenleniyor, hediyeler alınıyor, yemekler yeniyor, eğlenceler düzenleniyor.

Bu kutlamaların belki binlerce yıl öncesinden gelen farklı geleneksel yaklaşımların bir uzantısı olarak görmenin sanki bunu anlamlı kıldığını düşünenler olabilir. Ancak günümüzdeki haliyle baktığımızda, aslında kullandığımız miladi takvimdeki yeni yılı tanımlayan bir rakam değişiminden öte bir anlam ifade etmediğini görebiliriz. Yani yıl sonu veya yılbaşı gününün, evrenin, doğanın döngüsü içinde özel bir önemi yoktur ve sıradan günlerdir. Ya da bugün kazanılmış bir zafer, bir başarı veya tarihsel süreçte bizi mutlu etmiş bir olay olduğundan değildir bu kutlamalar. Bir şeyi kutlamak için gerekli olan nedenlerden yoksundur aslında yılbaşı.

Ayrıca yeni bir yıla girmekle ilgili gerçekçi bir duygu eşleştirmesi yapmaya çalıştığımızda, biz de üzüntü gibi olumsuz duygulara yol açması daha rasyonel bir beklenti olmalıdır. Sınırlı ömrümüzden bir yıl daha yitirmiş olmanın, bir yaş daha alıyor, yaşlanıyor olmamızın kutlanacak bir tarafı var mıdır bu bağlamda.

Bu sözlerden yılbaşını kutlayan insanlara karşı olduğum anlamı çıkmamalıdır. Herkes istediği anlamı yükleyerek veya bir anlam yüklemeye çalışmadan da bunu kutlayabilir. Kimsenin hevesini kursağında bırakmak değil amacım. Zaten buna gücüm de yetmez.

Kutlanmasını bir yana bırakalım, bu herkesin kendi bileceği bir iş. Ama yeni bir yıla girmeyi bu anlamsızlığından kurtarmak mümkün olabilir. Herkes yeni bir yılı bireysel olarak kendisi için anlamlı hale getirebilir. Bunu nasıl yapacağımıza gelince, aslında bir çoğumuz yapıyoruz bunu, yani benimki yeni bir buluş falan değil elbette, sadece bir irdeleme ve bakış açısı önerisi diyebiliriz. Bildiğiniz gibi insanlar zaman zaman bazı özelliklerini, durumlarını, alışkanlıklarını ve bunun gibi öz yaşamlarına ait bir çok şeyi değiştirme isteği veya gereksinimi duyarlar. Ya da yeni bir şeylere başlama, yeni biri olma, özlem duyduklarını gerçekleştirme gibi istek ve dilekler taşırlar.

Bu değişimleri gerçekleştirmek için sağlam bir istenç, kararlılık ve çaba gerekecektir. Ama aynı zamanda dönüm noktalarına ve kilometre taşlarına gereksinim duyarız. Bu anlamda da tarihler veya takvim bizim için önemli olabilir. Aldığımız kararlara başlama, uygulama ve gerçekleştirme için başlangıç noktalarına ve belirli zaman dilimlerine gerek vardır.

İşte yeni bir yılı da bu anlamda değerlendirebilir ve ona kişisel anlamlar yükleyebiliriz. Bu yeni yılda neyi yaşamımızdan çıkarmak istediğimizi, neyi yaşamımıza katmak istediğimizi, neleri değiştirmek, neleri gerçekleştirmek istediğimizi ve bunu gibi kişisel hedeflerimizi belirlemeliyiz. Bunlar istek ve dilekler olmaktan öte gerçekçi planlara dönüşmeli ve yeni yıl içinde bu planlarımız için uygun zaman dilimlerini önceden belirlemeliyiz. Gerekiyorsa B planlarımız da olmalı uygulamada çıkabilecek sorunlara karşı. Ama önemli olan kendimizle ilgili bazı şeyleri değiştirmeyi gerçekten istiyor olmamızdır, o zaman başarabiliriz.

Herkesin bu anlamda farklı kişisel hedefleri olacaktır tabi. Ama ortak olabilecek bazı hedefler de önerebiliriz belki; yeni yılda daha sevgi dolu, daha pozitif, daha sağlıklı yaşayan, daha içten ve kendi gibi olan, daha çok hayallerine yaklaşan, daha istediği gibi yaşayan, daha enerjik ve çalışkan vb. biri olmak gibi.

Kısaca yeni bir yıl gerçekten bizim için çok anlamlı olabilir ve daha mutlu olmamıza katkı sağlayacak kişisel değişimlerimizin bir zamansal zemini olabilir. Bize önemli bir dış motivasyon sağlayabilir. Onu sıradan bir yıl olmaktan kurtarabiliriz. Böylece yeni yılın gerçekten kutlanmaya değer olmasını sağlayabilir, onu olduğundan daha yararlı ve anlamlı hale getirebiliriz.

Yeni bir yıl; yeni bir sayfa, yeni umutlar, yeni başlangıçlardır aslında. Siz de kendi beş yıldızlı geleceğinizdeki yerinizi ayırtın geç kalmadan. Yeni yılın herkes için, barış, sağlık, huzur, başarı, mutluluk ve bereket getirmesi dileklerimle.

Uzm. Psk. Bülent Korkmaz

www.krmgelisim.com

www.facebook.com/krmgelisim

http://www.krmgelisim.com/duyurular-haberler/tutsak-ruhlar-kitabimiz-yayinda 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazınızda biraz karamsarlık sezdim, ya da sadece gerçekçisiniz aslında. Tek bir gecede herşeyin hayallerimize dönüşmesini beklemek hayalperestlikden öte bir ruh bozukluğu olsa gerek! Ben çocukken gerçekten yeni yıla girdiğimiz günün sabahında yeni bir dünyaya uyandığımı sanırdım. Oysa değişen bir şey yok, herşey aynen devam ediyor. Bu tarihi bir kilometre taşı olarak belirlemek belki bazı amaçlarımıza ulaşmaya çalışırken yardımcı olabilir. Yoksa dünün bugünden bir farkı yok (Bu gerçeği idrak edebilmem için 35 sene geçti, ya;) Çocukluğunda ne farklı şeylere anlam yüklüyor insan:) Kim bilir belki yeni yıla girmeyi kutlamak insanoğlunun sevinmeye bahane yaratma arzusudur. Yoksa düşünsenize yeryüzündeki milyarlarca insan yeni yıla giriyoruz diye sevinmek yerine üzülmeyi seçse. O karamsarlık bulutunu kaldırmak aylar sürerdi, belki bir gece anlamsızca seviniyor, bitiyor. Bilmem bu sadece şimdi aklıma geldi

EbRu BatuR 
 02.01.2008 19:41
Cevap :
Ebru hanım, evet bir yanıyla, yani gerçek bir anlam taşıması konusunda karamsar gibi durabilir, ama yeni ve gerçek bir anlam yüklemek için yeni yılın bir fırsat olarak görülmesi bu karamsarlığı iyimserliğe; umutlara çevirmeye yeterli sanırım. Yorum ve katkınıza teşekkürler.  03.01.2008 13:16
 

Yeni yıl, geçmişin değerlendirmesini yaparak geleceği kurgulama, planlama ve hesabını ,kitabını çıkarma işi mi? Yeni yılınız kutlu olsun.

Hüseyin Seyfi 
 29.12.2007 11:42
Cevap :
Hüseyin bey, geçmişin değerlendirmesini yapıp yapmamak tabi ki kişiye kalmış bir şey. Ama, evet, bir anlamda yeni bir yıla girmek bunlar için de bir fırsat olabilir. Aynı zamanda gelecekle ilgili değiştirmek istediğimiz şeyler için bu tarih değişimini bir araç olarak kullanmak, bence hem yeni bir yıla anlam katacak hem de kişisel yararlar sağlamamıza yol açabilecektir. Yine de bu bir bakış açısı tabi, mutlak doğru yaklaşım budur diyemem, bu benim yaklaşımım sadece. Sizin de yeni yılınızı, sizin için güzel bir yıl olması dileklerimle kutlarım.  29.12.2007 13:18
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 34
Toplam yorum
: 79
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 4109
Kayıt tarihi
: 02.07.07
 
 

Uzman Psikolog Bülent Korkmaz kuruculuğunu yaptığı KRM GELİŞİM'de ve özel bir hastanede, aynı zam..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster