Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Aralık '11

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
267
 

Yeni Bir Yıla Girerken,

Yeni Bir Yıla Girerken,
 

Yeni yıl, yeni başlangıç neden mutlu etmiyor beni? Yeninin, yenilik getirmesi için gerçekten yeni olması gerekir. Ayaklarınıza, bacaklarınıza yapışmış çamurlar, kolunuzdan çeken canavarlar, uykularınızı kaçıran vicdan muhasebeleri olmamalı. Tertemiz olmalı insan. İşte o zaman belki yeniyi yeni olarak kabul edebilir.

Günlerdir Ayhan Çarkın'ın itiraflarını okuyorum, okuyorum ve mutlu oluyorum. Beni mutlu eden okuduklarım değil tabii ki. Artık yavaş yavaş da olsa hiç konuşamadığımız belli dönemleri konuşabiliyor olmak. 90’lı yıllarda bu ülkede olanları çok sonraları öğrendik ama hiç konuşamadık.

Şimdi 1915’ten başlayarak, arkamızda bıraktığımız ölüler, trajediler, korkunçluklar, kaybolan hayatların hepsini sırayla, soğukkanlılıkla, sabırla konuşabilmeyi umuyorum.

Ne sorumluluğumum var benim bütün bu ölümlerde? Tesadüfen belki ileri bir tarihte doğduğum için hayattayım ama bütün bunların yaşandığı topraklarda olmak, doğmak bile mutsuz ediyor beni. Temizlenmek, arınmak istiyorum. Bugüne kadar acı çektirilmiş, haksızlığa uğramış her bir insana üzgünüm demek istiyorum. Ben onların acısına “BANANE” diyemeyenlerdenim.

Çaresizlik bu dünyada insanın yaşayabileceği en büyük acı bence. Öyle bir his ki, belki bir yakınınızı kaybedince hissetmişsinizdir bunu. Yoktur çaresi. Yoktur ötesi.

Ben o anne babaların ortadan buhar olup kaybolan evlatları için içleri yanarken, onları biz öldürdük diyen kişiyi duymayan gazetecilere de lanet ediyorum. Nasıl temizleneceğiz biz?Böyle bir konuda bütün gazetelerden aynı tepkiyi bekliyor insan. Basın bu konuya ilgi duymazsa, insanların nasıl haberi olacak, nasıl kamuoyu oluşacak, nasıl tepkiler verilecek. Bir kaç gazete tirajıyla olacak iş mi bu? Bu duyarsızlığın nedenleri olsa gerek...

Ben yeni yıla yepyeni arınmış girmek istiyorum.Hiç değilse bizden sonraki neslin başının dik olmasını, inkar etmekten değil, açıklık ve dürüstlükten medet ummasını diliyorum. Benim evladım ne milletinden övünsün ne de yerinsin. Her toplumda olabilecek, tarihte de olmuş olaylardan kendini temize çıkarmaya çalışmak gülünç oluyor.

Geriye dönüp hiçbir şeyi değiştirme şansımız yok ama ben ve benim gibiler en azından yaşananlardan dolayı üzgünler ve acıları paylaşıyorlar.

Bir daha ki yıla da aynı dileklerimle gireceğimi biliyorum ama…

Yine de, her şeye rağmen iyi bir yıl diliyorum herkese. Az acılı, az kanlı, az palavralı, gerçeklerin konuşulduğu, tartışıldığı, milliyetçiliğin tavan yapmadığı, insanlığın öne çıktığı, her türlü düşünce ve ideolojilerden arınıp, insan olabildiğimiz bir yıl olur umarım.

Ve en önemlisi, bu yıl için en büyük dileğim yepyeni etnik kimliksiz bir anayasa...  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhabalar, Sevgili BLOG arkadaşım, hocanım...! Yeni yıl, yeni yıl hoş geldi, sefalar getirdi bizlere... * Geçen yıl çektiğiniz sıkıntıları ve acıları, * Yaptığınız hataları ve kırgınlıkları, * Hayal kırıklıklarınızı ve rüyalarınızı * Harcadığınız fırsatları, imkanları LÜTFEN UNUTUNUZ...! Sebebi ise ; * YENİ 2012 YILINIZ KUTLU, MUTLU OLSUN..! * Evet önce sağlık, sonra huzur, zaten arkasından gelir mutluluk, * Siz ne yaparsanız yapın her şey kendiliğinden oluşur, gelişir ve önünüze çıkar. * YİNEDE HAYAT HOŞTUR..! Hepinize sonsuz sevgiler, selamlar ve saygılar sunarım..! NECİP KÖNİ - ADANA / TR

Necip Köni - Adana / TR 
 30.12.2011 23:25
Cevap :
İyi dilekleriniz için teşekkürler, size de mutlu yıllar, selamlar...  31.12.2011 12:23
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 111
Toplam yorum
: 741
Toplam mesaj
: 13
Ort. okunma sayısı
: 5069
Kayıt tarihi
: 11.12.07
 
 

1997 yılında öğretmenliğe başlamış bir mühendisim. Bir oğlum var. Çocukları ve yaşamı seviyorum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster