Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Aralık '15

 
Kategori
Bilim
Okunma Sayısı
187
 

Yeni dinozor türleri keşfedildi

Bilim durmuyor gördüğünüz üzere sonsuz keşif dünyasında her geçen gün yeni bir şeyler öğreniyoruz kaçınılmaz olarak.

Ne yazık ki ülkemizde toplum, televizyonlardaki evlilik ve yarışma programlarını takip etmekten bilimsel gelişmelerden geri duruyor!..

Yakın zamanda paleontologların yürüttüğü çalışmalarda dinozorlarla ilgili yeni bilgiler ve yeni türler keşfedildi.

Elde edilen bulguların genel olarak özeti şöyle: yeni keşfedilen fosillerde, dinozorların sırtında özel bir yelkensi yapının bulunduğunu ve antik çağlarda bu ilgili dinozor türlerini iklimsel değişikliklerden koruduğu anlaşılmıştır.

Günümüzde İspanya'nın bulunduğu coğrafyada yaşayan türlerin oldukça sert kuru ve nemli iklim değişikliklerine maruz kaldığı ve bu yelken benzetmesi yapılan oluşumlarla korunduğu açıklanıyor; yaklaşık 125 milyon yıl öncesinde. Benzeri durum aslında günümüzde yaşayan fillerde de var. Evet 125 milyon yıl diyoruz. Halbuki insanlık yeryüzünde yaklaşık olarak 6.5 milyon yıldır varlığını sürdürmekte ve buna modern insan öncesi, insansı hominidler dahil. Gerçekte daha da kısa ve yakın bir zaman dilimindeyiz. Halbuki dinozorlara tam 150 milyon yıl ev sahipliği yaptı yerküremiz!

Yeni keşfedilen tür ise bir otobur olan Morelladon beltrani türü. Muhtemelen M. beltrani de yiyecek kıtlığına karşı önlem olarak vücudunda yağ depoluyordu.


Haberin daha detaylı haline şuradan ulaşabilirsiniz: http://www.techtimes.com/articles/117102/20151217/newly-discovered-dinosaur-species-carried-a-sail-on-its-back-fossil-shows.htm

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 57
Toplam yorum
: 22
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 5097
Kayıt tarihi
: 16.06.12
 
 

27 mart 1989 yılında Konya'nın Ereğli ilçesine bağlı Zengen kasabasında doğdu. İki yaşına kadar B..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster