Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Şubat '19

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
56
 

Yeni-Eski...

Acaba gerçekten de ülkemiz artık eski dönemlerdeki gibi “kırılgan” bir yapıda değil mi?

Gerçekten de artık Türkiye, hem içten hem de dıştan yöneltilen saldırılara karşı daha mı dayanıklı?

“Yeni Türkiye”...

“İleri demokrasi”...

Demekle, ülkemiz gerçekten de muasırlaşma yolunda önemli safhaları aşmış mıdır?

Tabii ki artık “askerî vesayet” de yok, “yargı vesayeti” de yok. Tamam yok da, ama bunun yerinde zaman zaman övündüğümüz, zaman zaman da yerdiğimiz “tek parti” iktidarı var.

Ne dersek diyelim... Türkiye bir “değişimden” geçiyor; ve geçerken de izafi olarak “gelişiyor”! Daha önceki dönemlere göre, artık ekonominin kırılganlığından söz etmek mümkün değil. Şuan için tecrübe ettiğimiz ekonomik sıkıntıdan bahsetmiyorum.

Evet, artık ne IMF kapısında dileniyoruz, ne de DÜNYA BANKASINDAN bir “yönetici” transfer ediyoruz! Değişim de olsa, gelişim de olsa, yine de ülkemizde istenilen birleşme ve bütünleşme sağlanamıyor.

Bir ara Cumhuriyet Halk Partisi’nden de bahsederken, partinin başına “yeni” ibaresini iliştiriyorduk. Ama daha sonra gördük ki, bu yenileşme lafzi olarak gerçekleşmiyor; zihinler yenileşecek, örgütler ve örgütleri teşkil eden toplumlar, değişen ve dönüşen dünyayı “anlayarak”, içinden geçilen türbülansı doğru etüt ederek, kendisini yeni düzene adapte ederek yenileyecektir.

Parlamenter rejimden cumhurbaşkanlığı rejimine geçince de, ülkemiz şıpından yenilenemiyor. Siyaset kurumumuz gerçekçi gözle bakılırsa, yenilik ve alternatif üretemiyor. Yaklaşık olarak 17 yıldır aynı siyasal zihniyet tarafından idare ediliyoruz ama doğanın devimine inat, ülkemizde dönüşen sosyal ve siyasal değerlere koşut farklı siyasal bir adres, toplumun teveccühünü kazanamıyor. Demek ki sadece “zahiri” olarak yenilenmek, bir şeyin başına “yeni” ibaresini takmak, küreselleşen yerküreyi anlama ve anlamlandırmada, yeterli gelmiyor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 316
Toplam yorum
: 76
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 73
Kayıt tarihi
: 18.05.16
 
 

Ben, Uludağ Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü mezunuyum. Şuan için öze..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster