Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Kasım '13

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
1112
 

Yeni Evim Onkoloji

Ne zaman arkamı dönsem kendimi görüyorum peşimde. En büyük derdim, Ben'im. Dar sisli sokaklarda ben, karanlık kuytularda ben, çekip çıkaramadım kendimi ey hayat senin dehlizlerinden.

Aşk gibi, ne zaman karşına çıkacağı belli olmayan bir şey. İnsan başına gelmeyince, yaşamayınca anlamıyor. Yakalanıyorsun apansız ve bir bakmışsın tutmuş iki yakandan. Sonrası? Sonrası asıl zor olanı.

Kapımdan içeri girmiş, fark etmemişim uzu uzun zaman. Ne zamandır içimde, ne zamandır onunla yaşıyordum bilmiyorum. Sancılı günler kovalıyordu birbirini. Yemeden içmeden kesilmiştim son zamanlarda." Git " diyorlardı." Bir doktora git artık " Anlarlar mıydı beni? Konuşsam, ağlasam bilirler miydi neyim olduğunu? Dayandım, direndim, geçer dedim, dün kötüydüm, bugün iyi derken, aylar geçti üzerinden. İçimde dolanan ve ağrısı gittikçe artan bu şey, hayatımı esir alıyordu. Bir gün, tükendim. Kollarımdan sürükleyip götürdüler beni hastaneye. Ne olmuşsa bana, işte her şey orada başladı. Ağrılarımı kesmeye çalıştılar önce, ama sadece hafifliyordu. "Daha iyi misin " dedi doktor, " Rahatladın mı biraz? " Olmadı, dedim. Geçmiyor. Ağlayarak, kaybettiğim hiç bir şeyi geri getirecek gücüm yoktu.

Beni katleden "günaşırı gözyaşları", içimde koca göller gibi duran bir hüzün... Acı'm ! Yine benden bir adım öndesin. Kimsenin içi sızlamasın diyedir şimdi bu duruşum. Kimse üzülmesin, kimse benim kadar ağlamasın diyedir.

On gün, on beş gün sürdü neyim olduğunu anlamak. Aşk değildi besbelli. Beni üzdüğü zamanlar olmuştu aşkın. Böyle çaresiz bıraktığı, böyle acı çektirdiği, böyle ağlattığı, aldattığı zamanlar olmuştu ama, bu kez aşk değildi o.

Önce bir tüp, sonra bir tüp daha, sonra yine bir tüp daha kan aldılar. Bekledim.

- " Durum üç hastalığı işaret ediyor ama emin olmak için başka tahliller de yapmalıyız " dedi doktorlar. Bu gece bizimle kalman gerek." İlk hastahane gecesi ardindan o sabah; Yattığım yerden doğruldum. Dizlerimi karnıma çektim. Gülen bir yüzle bakıyordu bana doktorum.

- " Nasılsın bugün? dedi. Ağrın var mı? "

-  " İğne yaptılar, iyiyim şimdi " dedim.

- " Peki ! dedi, anneme baktı ; Siz biraz dışarıya gelir misiniz? "

Aklıma ne gelecekti, ya da neyim olabilirdi ki? Koridorda fısıltıları yankılanıyordu. Ses duvarlara çarpıyor, hastane odalarının kapılarında dövünüp yeniden koridorda poyraz gibi uğulduyordu. Sonra kulağıma değiyor, oradan bu kez hızlı trenler gibi koridoru dolaşıyor ve ikisinin de dudaklarında sus pus oluyordu.

- " Sonuçlar CA'yı gösteriyor; kanser.... kanser... kanser... kanser...

Ağlayamadım. O cesur kadını hatırladı ruhum birden. Uçurum kenarlarında sallanan ama düşmeyen, intihar zamanlarını erteleyen o güçlü kadını, kendimi.

Bıraktığı yerde bulsun annem beni diye yatağıma geri döndüm. Ayaklarımı bağdaş yapıp anemin içeri gelmesini bekledim. Gözleri bana hiçbir şey söylemeyecek gibi bakıyordu. Aglamadan az once söyleyebildim;

-"Duydum" dedim.

-"Geçecek" dedi bana sarılarak...

Önce teşhis konacaktı. Ameliyat olmam şarttı. Tanı: C18.7-Sigmoid kolonda maling neoplazm.

İstanbul Marmara Ünv. Eğt. ve Arş. Hastahanesi  Genel Cerrahi servisinde görev yapan tüm sağlık personeli, ameliyatıma giren Uzm. Dr ve Asistanlarına duymasalar okumasalar da yürekten teşekkür etmek istiyorum. Zor ve ağır bir ameliyat geçireceksin demişlerdi. Basarılı gecen bir ameliyat oldu. 50 cm aldılar. Laparoskopik ameliyat etmişlerdi. Sıçramasın diye kemoterapiye devam.

Fakat ben uzun zamandir yazamıyorum...

  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Neredesinnnnn? Ne haldesin??? Hep aklımda ve duamdasın ....

Nil ALAZ 
 01.06.2016 14:53
 

Sen iyi ol da gel ...Bizim rüzgarımız da başkadır ....Daima aklımdasın....Saygımla, sevgimle ....

Nil ALAZ 
 16.07.2014 14:46
 

Kıymetli Yazarımız,Sayın Berra :Sakın yorumlar için yorum cevabı yazmaya kalkışmayın,bizler için her gün sizi sormak, sizden haber almak hem vazifesi hem de farzdır.Merak etmiyor değiliz ancak Tedaviye harfiyen devam ediyor diye sabırlı davranıyoruz.Kıymetli Berra aslında bu nazlı, sazlı hastalığa çare bulamadıkları için Dünyadaki tüm ilim ve bilim insanlarına dargınım.Öte yandan Padişahları, Başkanları Lortları,zenginleri duyunca, düşününce Berra kardeşimiz yada ben, o onlar hay, hay diye kabullenip onunla mücadele edeceğiz.Bizlerde Berra kardeşimizin aramıza dönmesini o güzel yazılarını, yorumlarını yazmasını çok istiyoruz.Yüce Allah'a emanetsiniz.İhsan ederse onun bağında bahçesinde nice şifalar vardır.İnançlıyız ondan yardım ve şifa bekleriz.Saygılar sunuyorum.Gece gündüz sağlığınız, mutlu ve sevinçli olmanız için niyazda bulunuyorum. diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 28.06.2014 18:21
 

Nasılsın ince kalem?

Nil ALAZ 
 26.06.2014 5:02
Cevap :
İnceyim hala :) Ama kilo aldım ilaçlardan(fakat öyle zayıflamak isteyeceğim bir kilo değil) süper kısa saçlarım var. "İyiyim"i oynamadan iyi olmak, kötüyken saklamamak güzel şey. Yazılarını özledim.okuyacak zamanım olmadı. Ancak cevap yazabiliyorum. Yakın zmanda döktürürüz belki yeniden. Öpüyorum.  28.06.2014 15:44
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 76
Toplam yorum
: 398
Toplam mesaj
: 16
Ort. okunma sayısı
: 622
Kayıt tarihi
: 08.04.10
 
 

Yemek seçmem, kızartmayla köfteyi tokken bile yerim. Çaysız ölürüm; migrenim tutar. Ya çoktur bir..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster