Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Ocak '11

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
976
 

Yeni hedef "Aile İmam"lığı!..

Yeni hedef "Aile İmam"lığı!..
 

İşte gerçek ‘ileri demokrasi!..’ 

Geçenlerde basına yansıdığı kadarıyla, geniş çaplı yaptırılacak bir kamuoyu araştırmasında; laiklikle ilgili soru sorulacak ve ona göre “yeni laiklik” tarifi yapılacakmış!.. 

Bunun nasıl olacağı tartışılırken, ardı ardına yasaklar gelmeye başladı. 

Önce Mersin’deki bir okulda kız ve erkek öğrencilerin birbirine 45cm.den fazla yaklaşmaları, birlikte gezmeleri, yemek yemeleri, aynı sırada oturmaları yasaklandı… 

Ardından içki satışları ve içimi ile ilgili yeni yönetmelik yayınlanıp, yasakların nereleri kapsadığı halka hatırlatıldı… 

Derken, Sayın Başbakan’ın Kars’taki İnsanlık Anıtı için “Ucube” dediği duyuldu. Biz “ucube” heykelin yıkılıp yıkılmayacağını tartışırken, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, 2004 yılında, İzmir’de katıldığı bir seminerde söylediği sözleri(“Kendisini, çok ustalıklı bir imaj yaratmayla da, AK Parti diye niteleyen bu parti, biraz Fikret’in şiirindeki, Zulmeti Beyza’ya benziyor: ‘Aksa eğer, bir beyaz karanlık…’ Yani, gitgide ülkenin üzerine çöken ve biraz göz gözü görmemeye, ne olduğunu gizlemeye dönük; bir beyaz karanlık. Böyle bir siyasal yapı”.Bak; Mehmet Ali Güler, Odatv.com 14.01.2011 tarihli makale) unutmuşçasına, Başbakan’ın “ucube” sözünü tercüme(!) etmeye kalktı. Başbakan bir kez daha “ucube” diyerek, Sayın Bakan’a kapıyı gösterdi! 

Asıl bomba bundan sonra patladı. RTÜK’ün 58 maddeden oluşan yeni yasasının 25. maddesi ile Başbakan veya görevlendireceği bir bakana, televizyonları kapatma yetkisi verildi. (Gerçi bu madde fiilen zaten uygulanıyor ve Başbakan bu yetkisini, Başbakan Yardımcısı Devlet Bakanı Bülent Arınç aracılığı ile kullanıyor.) 

Sahi bu arada Bülent Arınç katıldığı bir televizyon programında, Turizm ve Kültür Bakanı Ertuğrul Günay’a verdi veriştirdi. Ertuğrul Günay bu konuda ne diyor acaba? 

Neyse bize göre asıl bomba(!)ya gelelim. 

Evet, yukarıda bahsettiğimiz ve laiklikle ilgili soru sorulacağını söylediğimiz anketle, hane halkına “Aile imamı” isteyip istemedikleri de sorulacakmış. Gerçi Diyanet İşleri Başkanı imamların toplumsal rolünün arttırılması gerektiğini söylemişti!.. 

Tüm çevremize özellikle de İslam Dünyasına örnek olacak bir uygulama!.. 

Nasıl olsa yakında “Biz bize yeteriz” diyerek kuracağımız “İslam Ortak Pazar”ı ile çok geniş çaplı ve ekonomik boyutlu bir adım atacağız. Ancak benim anlamadığım, biz İslam Dünyasından petrol alırken, onlardan başka ne olacağız? Hurma mı? Ya onlar bizden ne alacaklar? Narenciye ve sebzeyi almak için Yunanistan, İtalya ve İspanya’yı tercih eden ülkeler, “İslam Ortak Pazarı”nı kurduk diye bizden mi alışveriş yapacaklar? 

Bildiğiniz gibi “Aile Hekimliği” müessesini çok kısa bir sürede oturttuk(!) Şimdi sıra geldi “Aile imamı”na… 

Ülkemizin böyle bir uygulamaya gerçekten ihtiyacı var!.. 

Toplumun yüzde 20 si yoksulluk sınırının çok altında (12 milyon 750 bin kişi) yaşarken, hiç olmazsa, öbür tarafa gitmeden, ahiretle ilgili detaylı bilgi sahibi olurlar! Ve öbür yaşamlarına hazırlanırlar! Bu yaşama onları en iyi kim hazırlayabilir? 

Tabiî ki “Aile İmamları!” 

Şimdi sıra geldi kamuda türban meselesine. İktidarın bunu yapma kabiliyeti yok! İktidar yerine, önemli bir kurumun başı, bir genelge ile bu işi çözsün! Örneğin Devlet Personel Daire Başkanlığı veya Başbakanlık Müsteşarlığı! 

Olur mu demeyin! 

Önümüzde birkaç tane örneğimiz var! 

Şimdi merak edilen konu, herkesin “Aile İmamı”nı seçme özgürlüğü olacak mı? 

Bu imamlar ücretini kimden alacaklar? 

Ücretleri ne kadar olacak? 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Güzel fikirmiş:) Aile imamı... evlere servis mi acaba? Aslında aile camisi de olmalı.Nasılsa her aileye yetecek kadar camimiz var.

SINIR 
 17.01.2011 12:55
Cevap :
Merhaba Hocam. Evlere servis!.. Yakında aile camileri yarışıyor programları yapılacak! Selamlar, saygılar...  18.01.2011 10:58
 

N'apsın zavallı hükumet; kendisine her gün 5 vakit yardım eden insanları yardım etmeyi sürdürmeleri için taltif etmesi gerekiyor bir biçimde, n'apsın zavallı hükumet! Kaldı ki, çağımız inançları ve mikro milliyetçilikleri güçlendirip çatıştırma çağı. Cephe gerisine çok sayıda güçlü ve maddi tasa taşımayan imamlar yığmak gerekiyor; eli mahkûm, n'apsın zavallı hükumet! Saygıyla... MS

Mehmet Sağlam 
 15.01.2011 21:27
Cevap :
Merhaba Mehmet Bey. Yorum ve Katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  17.01.2011 10:25
 

Yakında camiye gitmeyene falaka da başlar artık. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 15.01.2011 19:40
Cevap :
Merhaba Osman Bey. Sıra din polisinde! Yorum ve Katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  17.01.2011 10:16
 

Çünkü dinle yönetilir bir duruma geldik. Hükümetimizin alevilere camiyi dayatmasına bakarsak bu proje hiç uzak görünmüyor. Sağlıcakla...

Ali Haydar ÖZKAN 
 15.01.2011 14:40
Cevap :
Merhaba Ali Haydar Bey. Uygulama Tekirdağ, Ankara, Amasyo, Bolu ve Balıkesir'de başlamış! Yorum ve Katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  17.01.2011 10:25
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 3072
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster