Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Nisan '18

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
80
 

Yeni Hikayeler Denemek Gerekir

Yeni Hikayeler Denemek Gerekir
 

Yeni Hikayeler Denemek Gerekir


Herkesin kendine uygun bulduğu hikaye tarzları, yazı modelleri ve sürükleyici bulduğu romanlar vardır. Kimisi polisiye, kimisi romantik sever. Bir çok okunacak hikaye, roman, deneme bulunuyor. Aralarında seçim yapmadan okumak bazen tarzınız olmadığı halde onu sevmenize neden olabilir.

Kitap Okumak
Kendinizi geliştirmek, kafanızı dinlemek ya da dinlenmek istiyorsanız kitap okumak bunların başında gelen eylemlerdendir. Okuyacağınız her hangi bir kitap kendinize ait bir şeyler bulmanıza neden olacaktır. Belki de kendinizi yeniden keşfetmenizi sağlayarak, göremediğiniz yanlarınızı görmeyi sağlayabilir.

Yazılan her cümlenin bir emeği ve hikayesi olduğunu düşünürseniz, her kitap okumaya değer olacaktır.

Sadece Hikayeler Değildir, Hayatı Öğreten
Yaşamak istediklerine her ne kadar insanlar karar veriyor olsa da, bazı noktalar da kimsenin müdahale edemeyeceği hikayeler çıkabiliyor. Yazılan her kitabın arkasında birilerinin yaşanmışlıklarının olduğunu var sayarak, herkesin hayatının okunmaya değer olacağını düşünebiliriz.

Yazılan her hikayenin sürükleyiciliğine ve etkileyiciliğine siz karar vereceksiniz. ‘’ Hayatı öğreten kitap ‘’ olarak ayrım yapmadan her kitabın okunma potansiyeli olduğunu düşünürseniz, okuduğunuz her kelimeden ayrıca keyif alırsınız.

Bir Hikaye, Bir Roman
Bir insanın hayat hikayesi ya da bir polisiye roman… Hiç birinin, bir diğerinden farkı yok. Her şey okumaya ve bilinmeye değer… Özen ile emek verilerek yazılan her harfte bir uğraş gizli… Herkesin kendine bir hikayesi varsa her hikayenin de kendisi var. Bir hikaye okurken kendinizi kaptırıp, satırlar arasında kendinize bir yer bulabiliyorsanız o kitap gerçekten güzel demektir.

Bir roman düşünün polisiye olanından ve insanı alıp götüren bir havası olduğunu… Okunmak için bekleyen her romanın bir rafta eskimek yerine hafızanızda yer edinmesi size daha çok keyif verecektir.
 
Siz de Yazın Bir Hikaye
Bu sıralar herkesin okunmaya değecek hayat hikayeleri olduğu gerçeğini göz ardı etmemek gerek. İçlerinde gerçekten gerçek olan hayatlarında var olduğunu düşünürsek mutlaka her kitaptan güzel derslerin çıkabileceğini düşünmelisiniz.

Sizde kendi hayatınızda yazmaya değer olduğunu düşündüğünüz hikayelere sahipseniz mutlaka kaleme almalı ve onları insanlara sunmalısınız. Belki de sizin göremediğiniz ama gerçekten yazmaya ve bilinmeye değer hikayeleriniz vardır. Keşfedilmek sizinde hoşunuza gidecek ve hayatınıza dair renklerin ne kadar güzel olduğunu fark edeceksiniz.

Ummadığınız Hikayeler
Hiç sizin tarzınız olmadığını düşündüğünüz hikayeleri okumayı denemekte fayda var. Bazen beğenmeyeceğinizi düşündüğünüz kitapların fazlasıyla dikkatinizi çekecek olduğunu ve sonunu merakla beklediğinizi fark edersiniz. Kitap bittiğinde devamının olmasını ve aynı sürükleyicilik ile devam ediyor olmasını istersiniz.

Genellikle bilim-kurgu ve polisiye romanlarda gerçekleşen bu durumu romantik ya da deneme kitaplarında bulamazsınız. Özellikle okumanız gereken cinayet ya da korku romanları dışında gerçek polisiye, dedektif ya da cinayetleri çözmeye yatkın kitaplar olmalıdır. Eğer okumaktan keyif alacağınıza inanıyorsanız mutlaka her türü denemelisiniz.

Öğretici Kitaplar
Hikaye ve romanlar dışında okumanı gereken, size bir çok konuda bilgi verebilecek kitaplar vardır. Evlilik, aile, ikili ilişkiler, iş hayatı, çocuk bakımı ve benzeri bir çok konuda size destek olabilecek kitaplar yazılıyor. Okuyup bilmediklerinizi öğrenebilir ya da bildiklerinizi pekiştirebilirsiniz.

Bir çok yemek tarifinin bulunduğu kitaplar okuyarak yapmak isteyip tariflerine ulaşamadıklarınızı yapabilir, güzel bir ziyafet sunabilirsiniz.

Çocuklara Okuma Alışkanlığı Kazandırmak
Okumayı öğrenmelerini beklemeden, anlayabilecekleri ve ayırt edebilecekleri yaşlara geldiklerinde mutlaka kitaplar ile tanışmalılar. Görsel olarak görecekleri ve algılayabilecekleri tarzlardan başlayarak onların zihinlerinde yer edinmelerini sağlayabilirsiniz. Televizyon izlemeleri yerine ya da hafızalarında her hangi bir iyi etki yaratmayacak olan oyuncakları ile oynamaları yerine günün belirli saatlerinde sizinle beraber kitapları okuyarak daha hafıza kuvvetlendirici gelişimler sağlayabilirsiniz.

Çocuklarınıza küçük yaşlardan itibaren okuma alışkanlığı kazandırırsanız, ileride her kitabı okumaktan keyif aldıklarını göreceksiniz.

Bir Kitap Bir İnsan
Okumak istediğiniz her kitapta yeni bir insan, yeni bir hayat tanırsınız. Karşınıza çıkan her hikayede yeni bir hayata alışmayı öğreneceksiniz. Birbirinden farklı hayatların size yaşattıklarını, kazandırdıklarını ya da kaybettirdiklerini… Kendi hayatınızdan kesitler bulabilir, başkalarının verdiği tepkileri öğrenebilir ve sizde hayatınızı okuduğunuz bir kitaba göre yönlendirebilirsiniz.

Bir aşk kitabı ya da bir hayat hikayesi okuduğunuzu düşünün. Birinin hayatını öğrendiğinizi ve onun yaşamında ne kadar etkileyici karşılıklar verdiğini gördüğünüzde belki de sizde kendi hayatınızda yaptığınız hataları görebilir ve onlara başkaları gibi tepki verebilirsiniz. Her kitap satırından öğreneceğiniz bir hayat olduğunu unutmayın. Bir kitap, bir insan…

Şiirler
Sadece hikaye ya da romanlara takılı kalmamak lazım. Mısralar, kafiyeler ve aşk üstüne yazılmış bir çok kelime… Bir adamın bir kadına olan aşkı, bir kadının terk edilişinden açılan yaraları… Duygularını anlatmak için kendilerini ve kalplerini sorgusuzca açan insanların hikayeleridir,şiirler.

İnsanların duygularındaki her halin temsilidir, şiirler. Onların anlatmak istediklerini mısralar anlatır. O harflerin her birinde bir mutluluk, bir acı, bir hüzün, bir dertleşme saklıdır. Ama mutlaka bir kalp vardır o satırlarda, her halinin yansıtıldığı… Eskiden günümüze bir çok okumaya değer şiir bulunmaktadır. Bir hikayenin en değerli kısmı mısralarıdır.

Kitap Okumak Sahip Olabileceğiniz Bütün Değerleri Kazandırır
En başta da konuştuğumuz gibi okumak insana bir çok yeni kapının açılmasına sebep olur. Okuduğunuz her kitapta keşfedeceğiniz yenilikler sizi mutlu edecektir. Belki kendinizi bulacak belki hayatınıza dair ‘’ doğru ‘’ doğru diyebileceğiniz noktalar yakalayacaksınız.

Okuyun, yeni hikayeler denemek gerek. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Toplam blog
: 99
Toplam yorum
: 10
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 103
Kayıt tarihi
: 30.03.18
 
 

Merhaba :) Herkesin yazmaya olan isteği ve hayranlığı ile burada buluşabiliyor olmasından çok büy..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster