Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Mayıs '09

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
2013
 

Yeni Kabine "Eşek semer ilişkisi"

Yeni Kabine "Eşek semer ilişkisi"
 

Yerel seçimlerdeki oy ve belediye kayıplarının ardından halkın mesajını aldık cevabını veren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan beklenen kabine revizyonunu yaptı.

Beklenen kabine revizyonunda beklenmeyen değişiklikler oldu.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın kendi partisine ters açıklamaları ile son zamanlarda gitmesine kesin olarak bakılıyordu. Ertuğrul Günay görevine devam ederken kamuoyunun en çok şaşırdığı bakan oldu.

Gitmesine kesin olarak bakılan birçok bakan ise beklenildiği üzere görevlerinden uzaklaştırıldılar. Parti ideolojisini her fırsatta ağzından kaçıran ve özellikle seçim meydanlarında tehditvari açıklamalar yapan üstüne Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın CHP’ye kaptırılmasından sorumlu tutulan Mehmet Ali Şahin’in Adalet Bakanlığı görevi sona erdi. Mehmet Ali Şahin birçok yolsuzluğun araştırılmasına izin vermiyor, RTÜK, Deniz Feneri gibi davalarda yargıyı baskı altında bırakıyordu.

Seçim bölgesi olan Mersin’de seçim çalışmaları sırasında halkla ağız dalaşına giren ve Mersin’in CHP’ye bir kez daha gitmesinde kurban seçilen Kürşat Tüzmen’de kabine dışında kaldı.

Kemal Unakıtan zorunlu sebeplerle kabine dışında kalırken; Murat Başesgioğlu, Hüseyin Çelik ve Hilmi Güler kesin olarak gidici gözüküyorlardı.

Uzun bir dönem kabinenin tek kadın bakanı olarak görev yapan ve başbakana yakın isimlerden olan hukukçu Nimet Çubukçu’nun Milli Eğitim Bakanlığı gibi bir kuruma bakan olarak atanması kabinenin vitrini olmaktan öteye geçecek bir olgu değildir.

Gerçi Milli Eğitim’e bağlı öğretmenlerin yıllardır illallah dediği Hüseyin Çelik’ten kurtulmaları “kim gelirse gelsin yeter ki Hüseyin Çelik gitsin” anlayışını da beraberinde getirmişti. Bu açıdan bakıldığında öğretmenler açısından hayırlı bir karar olduğunu söylemek mümkün. Ancak Nimet Çubukçu’nun bu önemli pozisyonda neler yapabileceğini önceden kestirebilmek pek gerçekçi görünmüyor.

Bülent Arıınç’ın onca eksi puana rağmen başbakan yardımcılığına getirilmesi iade-i itibar olarak görülebilir.

İntihal yaptığı yargı kararıyla belli olan Eski Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer’de Başbakan için ne kadar önemli bir insan olduğunu kanıtladı. Ömer Dinçer kabineye Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak girdi.

Kabinede en çok dikkat çeken isim ise hiç kuşkusuz Dışişleri Bakanı Ahmet Davudoğlu oldu. Meclis içinden olmayan tek bakan olan Ahmet Davudoğlu Recep Tayyip Erdoğan ve Abdullah Gül hükümetlerinin arka planında dış politika danışmanlığı yapıyordu.

Türkiye’nin dış politikada geri kalmış Afrika ülkelerinden bile başarısız bir görüntü izlemesinde Ali Babacan’ın ne kadar etkisi var bilinmez ama Ali Babacan’ın diplomasi dilinden anlamadığı çok açıktı.

Herkes eğitim alanında çok başarılı olup güzel bir kariyer yapabilir ama politikada başarılı olmak için bu öğeler yeterli değildir.

Rasmussen’in verdiği sözleri yerine getirmemesi, Davos rezaleti, Fransa’nın NATO dönüşü için sessiz kalınması, halkın taleplerine rağmen Ermeni yakınlaşması, Azerbaycan’ın Rusya’ya emanet edilmesi, Obama’nın ağzından çıkanı yerine getirme gibi başarılı(!) dış politikamızı Ahmet Davudoğlu’nun nerelere getireceğini çok merak ediyorum.

Başbakanın seçim meydanlarında söyleyemediği eşek, semer sözünü ben söyleyim: “Eşek aynı eşek, semer değişse ne olur!”

Ahmet Buğra TOKMAKOĞLU

Abtokmakoglu@gmail.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 430
Toplam yorum
: 738
Toplam mesaj
: 99
Ort. okunma sayısı
: 2141
Kayıt tarihi
: 18.06.07
 
 

20 Nisan 1989'da İzmir'de doğdu. İlköğretim ve lise öğrenimini Karşıyaka'da tamamladı. 20..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster