Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Ocak '18

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
240
 

Yeni Köşe Yazıları / Dokunma Artık Koruma!

Yeni Köşe Yazıları / Dokunma Artık Koruma!
 

Bugün yine Validebağ'daydım. Eşofmanlarımı çekmiş, ikindi sonrası kısa bir yürüyüş için Adile Sultan Kasrı'ndan Abdülaziz Av Köşkü'ne çıkan patikada yürüyordum. Kulağıma uzaktan şehrin sesleri: Ambulans sireni, korna sesleri trafik gürültüsü..Yakınlardan da kuş cıvıltıları, çocuk çığlıkları ve hafif bir rüzgarın okşayan esintisi geliyor..Bir yandan da bu muhteşem korunun başına çöreklenen son karabulutları düşünüyorum.Koruda kaplıca suyu sondajı yapılacakmış.Ardından da gelsin milyonluk kaplıca evleri ve villaları, resortlar.. Bir arkadaşım mantığa ters düşen bir yalan söyleyene "Doğru yalan söyle" derdi. Validebağ'da kaplıca suyu da bu tür bir yalan gibi göründü bana.

Uzun senelerdir bu dünya cennetini gözüne kestiren "Beton karteli" çevre halkının dik duruşu ile koruyu betona boğmayı başaramadı. Şimdi şeytana pabucunu ters giydirecek bir fikirle kaplıca suyu sondajı yapacaklarmış. Düşünebiliyor musunuz? Bizim en yakın Yalova-Termal'de bildiğimiz kaplıca birdenbire Üsküdar'ın göbeğine gelivermiş. Herhalde yakın bir yerde tesis kurup sıcak su basacaklar ve ardından da kaplıca suyu fışkırıyor diyecekler.

En iyisi geçenlerde vefat eden Validebağın da Mahmut Hocası rahmetli Münir Özkul'un repliğini tekrar etmek gerekiyor: "Dokunma artık koruma..Dokunma kuşlarıma..Dokunma ağaçlarıma"

Boğaziçi Üniversitesi: Ne kadar yetersiz?

Cumhurbaşkanının son Boğaziçi Üniversitesi ziyaretinde yaptığı çıkışı pek anlayamadık. Maksat dünya üniversiteleri sıralaması ise bu üniversite ODTÜ ve Bilkentle birlikte uluslararası sırlamada en başarılı üniversitelerimizden. Yanılmıyorsam Boğaziçi bir ara 190. olmuştu.

Milli değerlere sahip olmak elbette bir gerekliliktir. Bu amaçla da üniversitelerin Fen Edebiyat fakülteleri ile İlahiyat fakülteleri adet yerini bulsun diye açılmayıp,  dünya standartlarına getirilebilirse olur. Ancak uluslararası sıralamada "Milli değerler" diye bir kriter yok. Üniversitenin yalnızca bilimsel ve teknolojik başarıları ölçülüyor başka bir şey değil. Ve biz bu başarıyı bütün üniversitelerimize yaydığımızda topyekün bir küresel marka olacağız.

Amerika1913'deki İngiltere mi?

Hep sanıldığı gibi Birinci Dünya Savaşı öncesi yönetimdeki İttihatçılar yalnızca Almanya ile ittifak peşinde koşmadılar. Önce genel eğilim İngiltere ve Fransadan yanaydı. Ancak bu iki ülke Osmanlı'yı Rusya ile birlikte paylaşmayı çoktan kafalarına koyduklarından binbir bahane ileri sürerek, Enver ve arkadaşlarını Almanların yanına ittiler.

Son zamanlarda da Amerika'nın tutumu buna benzemiyor mu? Trump'ın Amerikası Ortadoğu'da Türkiye aleyhine ne lazım gelirse yaparak bizi Rusya kanadına itmeye çalışıyor sanki.Bu amaçla da son demde PYD  Terör örgütünü bölgesel hükümet ilan etmeye kalktılar.. Bir yandan bunun siyasi arka planını inşa ederken bir yandan da PKK Türevine akla ziyan silahlar veriyorlar.Tabii esas amaç Kuzey Suriye'de kendisine bağlı bir tampon bölge oluşturarak İsrail'in güvenliğini sağlamlaştırmak.Bunu da Suriye ve Irak Kürtlerinin taşaronluğunda gerçekleştirmek istiyorlar.

Demek ki İsrail'in güvenliği o kadar önemli ki koskoca Amerika 70 yıllık müttefikini bir çırpıda satabiliyor. Ancak bu defa Almanların yanına değil galiba Rus ve Çinlilerin safına doğru itiyor. Her şeye rağmen "Denize düşen yılana sarılır" misali meçhul rotalara yelken kürek gitmemek lazım. ülke çıkarları ne ise ona göre davranmalıyız.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 297
Toplam yorum
: 156
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 430
Kayıt tarihi
: 19.02.11
 
 

Marmara Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi mezunuyum. Teknoloji Yönetimi dalında mast..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster