Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Kasım '17

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
1092
 

Yeni Kredi Başvurusu Kredi Notunu Düşürür mü ?

Yeni Kredi Başvurusu Kredi Notunu Düşürür mü ?
 

kredi notunu düsüren sebepler


Günümüzde birçok farklı şekilde kişilerin bankalardan kredi veya kredi kartı hizmeti almakta zorluk çektiğini duymaktayız. Genel olarak banka sicilinde meydana gelen durumlardan dolayı bu tarz durumlar ortaya çıkıyor olsa da, kişilerin dikkat etmemesi durumunda banka sicilleri bozuk olmasa bile bu şekilde sorunlar ile karşılaşmaları mümkündür. Bunun en güzel örneği ise, kredi notudur. Kredi notu düşmesi, yalnızca borçların zamanında ödenmemesinden dolayı değil, bilinçsiz bir şekilde yapılan başvurulardan da etkilenmektedir. Bundan dolayı, bankaların son derece önem verdiği kredi notu için, oldukça dikkat edilmesi gerekmektedir.

Kredi notu düşmesi binlerce kişinin bankalardan hizmet almasını engellemektedir. Bu durumu nasıl sonlandıracağını araştıran, kredi notunu da en hızlı bir şekilde nasıl yükselteceğini merak eden kişilerin karşısına, son dönemlerde çok ilginç bir bilgi çıkmaktadır. O da, bankalara yapılan her kredi ya da kredi kartı başvurusunun kredi notunun belirli oranlarda düşürdüğü şeklindedir. Bu bilgiyi geniş bir şekilde araştırdığımızda, doğru bir durum olduğunu görmekteyiz. Çünkü, Findeks’in internet sitesine giriş yapıldığında, kredi notunuzu belirleyen faktörler arasında, kredi arayışı şeklinde bir madde karşınıza çıkacaktır. Bu, yapılan her kredi ve kredi kartı başvurusunu kapsamaktadır. Başvuru sonucunuz olumlu ya da olumsuz değerlenmiş olsa da, kredi notunuz bu başvuru işleminden dolayı düşecektir.

 

Kredi Notunun Düşmemesi İçin Ne Yapılmalı?

Görüldüğü gibi banka kayıtlarında bulunan kredi notu, öyle basit bir şekilde belirlenmemektedir. Çok kapsamlı bir şekilde belirlenen kredi notu, bankacılık işlemlerinde önemli olduğundan dolayı, kişilerin hem kredi notlarını yüksek tutması hem de sorun yaşamamak adına kredi notlarının düşmesini engellemeleri gerekmektedir. Bunun için yapılması gerekenler de şu şekildedir.

İlk olarak bankalardan aldığınız kredi ve kredi kartlarının borcunu gününü geçirmeden yapmalısınız. Bir gün gecikmeli olacak şekilde ödeme yapsanız bile, bu durum bankalar tarafından önemsenmeyecek ve hem kredi notunuzun düşmesine hem de Findeks risk raporunuza gecikmiş borç kaydı düşülmesine neden olacaktır.

Eğer ihtiyacınız yoksa yeni bir kredi ya da kredi kartı başvurusunda bulunmamalısınız. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, her yeni başvuru, kredi notunuzun düşmesine sebep olmaktadır.Hepimizin birçok bankadan açılmış ama kullanılmayan banka hesabı bulunmaktadır. Bunların kesinlikle kontrol altına alınması gerekmektedir. Bir banka hesabını kullanmıyorsanız, bunu kesinlikle kapatmalısınız.

Alınan kredi kartlarında belirli ücretlerin ödenmesi gerekmektedir. Bunların en bilineni kart basım ücreti ve kart aidatıdır. Sizler kredi kartını kullanmadığınız sürece bu ücretlerin sizden teslim edilemeyeceğini düşünseniz bile, durum bundan farklıdır. Kartı teslim aldığınız andan itibaren, söz konusu ücretlerin ödenmesi istenecektir. Borçların ödenmemesi durumunda da aynı şekilde borcun gecikmesi durumunda olduğu gibi, sorunlar yaşanabilecektir.

 

Kredi Notumu Nasıl Yükseltirim ?

Kredi notu düşüklüğü ve bunun önlenmesi için yapmanız gerekenleri yukarıdaki gibi özetledik. Bunlar, kredi puanınızı düşürmenizi engelleyeceği gibi, kredi notunuzun artmasına da etki edecektir. Ancak, kredi notunuzun daha hızlı bir şekilde yükselmesi için yapacağınız bazı ekstra işlemler de bulunmaktadır. Bunları en kısa haliyle şu şekilde özetleyebiliriz.

Banka kayıtlarında sizin harcama yaptığınızın bulunması gerekmektedir. Bunun için varsa kredi kartınız yoksa da banka hesabınızı kullanabilirsiniz. Miktarı ne olursa olsun, birkaç farklı harcamanızı banka hesabınız üzerinden yaparsanız, bu durum kredi notunuza olumlu etki yapacaktır.

Bankalarda mevduat birikiminizin olması da kredi notunuzun yükselmesini etkilemektedir. Bunun için birikim hesabı kullanabilir ya da bireysel emeklilik yöntemlerine başvurabilirsiniz.

Son olarak, kredi notunuzun artması sırasında, kesinlikle ödemelerinizi aksatmamalısınız. Buna ek olarak, istenen kredi puanı düzeyine ulaşana kadar, yeni kredi ve kredi kartı başvurularından da uzak durmalısınız.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 3
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2106
Kayıt tarihi
: 06.11.17
 
 

Uzun zamandır açık hava reklam sektöründe dijital pazarlama ve satış uzmanı olarak çalışmaktayım...

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster