Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Eylül '12

 
Kategori
Blog yazarları tartışıyor!
Okunma Sayısı
2634
 

Yeni Lise müfredatı...

Yeni Lise müfredatı...
 

Geldik 4+4+4’ün son periyoduna.

Milli Eğitim Bakanlığı, ortaokullar için hazırladığı Kuran-ı Kerim ve Hz Muhammed’in Hayatı derslerinin ardından liseler için de aynı derslerin müfredatını hazırlamış.

Hz. Muhammed’in Hayatı’nın anlatıldığı lise Siyer dersinde ağırlıklı olarak kadın - erkek ilişkilerine değinilirken “İffetli olmanın önemi”, “Evlilik dışı ilişkilerin zararları” konu başlıkları da lise öğrencilerine anlatılacakmış.

Önce 9. Sınıflar:

Ders 9. sınıfta Hz. Muhammed’in hayatının anlatımıyla başlayacak ve 9. sınıfta şu konular işlenecekmiş:

- Güzellik ölçüleri: Öğrenciler Hz. Muhammed’in tertipli ve düzenli yaşama verdiği önemi öğrenecek. Söz ve davranışlarındaki nezaketi fark edecek. Estetiğe verdiği değeri kavrayacak. Güzellik ve güzelleşmeyle ilgili ölçülerini fark edecek. (“Güzellik ve Güzelleşme” konusu ele alınırken Hz. Muhammed’in kadın ve erkeklerin, güzellik ve güzelleşme konusunda dikkat etmeleri gereken ölçülerle ilgili tavsiyelerinden örnekler verilecekmiş)

- İffetin değeri: Öğrenciler Hz. Muhammed’in hayanın, fıtratın ve inancın gereği olduğunu anlatan sözlerini ifade edecekmiş. İffetin insan onuru açısından değerini ifade eden söz ve davranışlarından örnekler verecek. Evlilik dışı ilişkilerin bireysel ve toplumsal hayata verdiği zararları anlatan sözlerini açıklayacak. Hayatını, Allah’ın huzurunda olma bilinci ile sürdürdüğünü fark edecekmiş. (Bu ünite yaşama dair olumlu bağlantılar kurularak anlatılacakmış. Burada geçen İffet, televizyon dizisi İffet değil!)

10. Sınıflar:

Öğrenciler 10. sınıfta da Hz. Muhammed’in peygamber oluşu ve Mekke dönemi ayrıntılarını işleyerek derse başlayacak. Bu sınıfta da şu konular işlenecekmiş:

- Öğrenciler Hz. Muhammed’in insanların inanç ve ibadet konusunda özgür olduklarını anlatan sözlerini açıklayacak. Kadın ve erkek her bireyin mülkiyet ve tasarruf hakkının bulunduğunu anlatan söz ve davranışlarını kavrayacak. Sınırsız ve sorumsuzca bir özgürlük anlayışı olmadığını fark edeceklermiş.

- Öğrenciler, söz ve davranışlarından örneklerle Hz. Muhammed’in kadına bakışını açıklayacak. Kadının toplumdaki konumunu ve değerini anlatan sözlerinden örnekler verecek. Erkeğin toplumdaki konumunu ve sorumluluklarını açıklayan sözlerini kavrayacak. İnsan olma bakımından kadın ile erkek arasında ayrım gözetmediğini fark edecek. Kadın-erkek arasında saygın ve seviyeli bir ilişki için tavsiyelerini kavrayacaklarmış.

11. Sınıf:

Öğrenciler 11. sınıfta Hz. Muhammed’in hadislerini öğrenecek ve “İşçi önemine verdiği değeri”, işleyecekmiş. Öğrenciler 11. sınıfta peygamberin “sorumluluklarını bilen bir eş olduğu” konusunu da işleyecek ve “Söz ve davranışlarından yola çıkarak sorumlu bir eşin özelliklerini” açıklayacaklarmış.

12.Sınıf:

Öğrenciler Hz. Muhammed’in Hayatı dersinin 12. sınıfında ise “Evlenip yuva kurmanın önemini” kavrayacakmış.

Öğrenciler “Savaş ve barış” konusu ele alınırken de Hz. Muhammed’in din adamlarına, mabetlere dokunmama; kadınları, yaşlıları öldürmeme; savaş esirlerine iyi muamele etme gibi konulardaki söz ve davranışlarını okuyacaklarmış.

Lise öğrencileri Kuran-ı Kerim dersinde de sure ve duaları öğrenecek. Ortaokulda da sure, dualarla birlikte konulan zikir konusu liselerde yer almamış. 

Ne diyelim, ülke gençliğine hayırlı olsun! 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 3043
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster