Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Mayıs '07

 
Kategori
İş Yaşamı - Kariyer
Okunma Sayısı
1621
 

Yeni mezun arkadaşlarım için özgemiş formatı

Yeni mezun arkadaşlarım için özgemiş formatı
 

İş tecrübelerini ön planda tutmayan fonksiyonel bir özgeçmiş formatı, iş deneyimi az olan ve kişisel becerilerini ön plana çıkarmak isteyen yeni mezun arkadşlarım için en uygun formattır. Lisans eğitiminiz boyunca kazandığınız yarı zamanlı iş deneyimlerinden, başvuracağınız pozisyon ile bağlantılı olanlarını daha üste yazarak özgeçmişinize aktarın. Bu bağlantıları kurmaya özen göstermelisiniz.

Kenidinize ne kadar güvendiğinizi ve eğitimini gördüğünüz konuya ne kadar hakim olduğunuzu belirtmekten çekinmeyin. Eğitim hayatınız boyunca katıldığınız projeler, kazandığınız ödüller ve sertifika programları ile ilgili bütün bilgileri ayrıntılarıyla özgeçmişinize yansıtmaya özen gösterin.

İmla hatası yapmayalım ve oluşturulan özgeçmişi bir yakınımıza göstererek değerlendirmesini isteyelim. Gözden kaçırdığınız noktalar olmuşsa, özgeçmişinizi ilk defa okuyan objektif bir göz bu noktaları yakalayabilir. Değişik iş olanakları için değişik özgeçmiş formatları tasarlamanız yararınıza olacaktır. Bu nokta da dikkat edilmesi gereken husus, başvurduğunuz firmaya kısa aralıklarla farklı özellikler içeren veya değişik formatlarda hazırlanmış özgeçmişler göndermemenizdir. Mümkün olduğunca az soru işareti bırakın.

işe başvuru ve kabul prosedürleri oldukça uzun sürdüğünden, eğitiminizi bitirmeden bir özgeçmiş hazırlamaya ve iş başvuruları yapmaya başlamalısınız.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

yazıların çok faydalı hem kariyerine başlamış biri olarak sana birkaç soru sorabilirim.ama önce kendimi tanıtayım ben erkan muğla üni. işletme 2. sınıftayım ve önüme bir kariyer planı çıkarmaya çalışıyorum yani anlıyacağın nerden başlıyacağımı bimiyorum internetki kariyer sitelerinde özgeçmiş oluşturuyorum ama bunların yeterli olacağına inanmıyorum.kafam karışık özüme tam bir hedef koyamadım senin tavsiyen ne olabilir.umarım cevaplarsın

erkan.baran 
 18.05.2007 17:55
Cevap :
Merhaba Erkan sorununu anladım. okulunu bitirdiğinde yeni mezunların arasına gireceğin ve artık iş hayatına atılacağın için büyük ihtimal tedirginsin.Rahat ol, endişe yapma. Tabii ki bir kariyer sitesi tam olarak yeterli olmuyor. Ama siz yine de bu sitelerle ilgilenmeye devam edin çünkü doğru bir özgeçmiş sizi aranılan biri yapacaktır. Kariyer hedeflerinizi belirlemenizde size tavsiyem tek başına düşünmemeniz.Hedeflerinizi belirleyebilecek insanlarla görüşün. Çünkü iş alanına henüz giriş yapamdığınız için önünüzdeki perdeyi tam olarak kaldıramıyor olmanız doğal bir durumdur. konuşacağınız kişileri doğru seçmeniz önemli. Ben sizden önce kendinizi tanımanızı öğrenim hayatında iş hayatına yansıtılabilecek ne yaptıysanız(tez,proje,katılım vb...)herşeyi gözden geçirmenizi tavsiye ediyorum. Sonra çevrenizdeki profesyonellere kafınızdaki soru işaretlerini sormalısınız. Zaten bu süreçte yavaş yavaş hedef kendiliğinden belirlenir zaten.  19.05.2007 0:01
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 88
Toplam yorum
: 18
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 3027
Kayıt tarihi
: 12.04.07
 
 

1982 İstanbul doğumluyum. Yazılım mühendisi olarak çalıştığım bilişim sektöründe fırsat buldukça pek..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster