Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Eylül '17

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
41
 

Yeni Müfredat, Laik Eğitim ve TEOG

 

Türkiye yeni eğitim ve öğretim dönemine başlarken, âdeta deneme tahtasına dönüşen eğitim sistemimiz yeni bir sürprizle daha uyandı. Hem yeni müfredat,laik eğitim tartışması hem de sayın cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğa’nın önceki gece açıkladığı ve dile getirdiği Teogartık kaldırılmalı biz Teogla mı geldik sözü tartışmaları beraberinde getirdi ve bu yeni çıkışeğitim sistemimizi eğitim camiasınagöre sil baştan yeniden düzenlemeyle karşı karşıya olduğu endişesini taşımasına neden oldu ki pek te haksız değil.

Eğitim sistemimiz niye yerine oturmuyor bir türlü, öğrenciler bir sınava alıştırılırken ve yeni sisteme adapte edilirken neden değişim işareti,sinyali veriliyor kamuoyu haklı olarak soruyor bu sınav sistemi kim niye getirdi ne amaçlandı ve ne oldu da kaldırılmasına karar veriliyor. Madem gerek yoktu neden bu Teog getirildi, velilere hem masraf oldu hem de öğrencinin emeğiyle oynandı bunun hesabını kim verecek. Öğrenci psikolojisini düşündüğümüzde dün Teog’a çalışırken sabah uyandığında bu sınavın kaldırıldığı ve sistemin de sil baştan değiştiğini nasıl izah edilecek öğrenciye yazık değil mi.

Son günlerde eğitimin en hararetli tartışması ise “LaikEğitim” meselesidir. Bu tartışmanın daha çok süreceği söyleyeyim, sol liberal kesim eğitimin ve müfredatın laik ve çağdaş bir çizgiden çıktığı ve din eksenli bir eğitimin verildiği görüşü hakim; ama bu sadece belli bir kesimin kanaati milli eğitim yetkilileri bunu kabul etmiyor ve laik eğitimin devam ettiği bu yönde de aksi bir adım atılmadı. Dünyada söz sahibi olmak istiyorsak eğitimde artık çağ atlamalıyız ve bunu rehabilite etmek için hızla çalışmak gerekir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 35
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 193
Kayıt tarihi
: 15.04.17
 
 

Gazeteci - Yazar ve Tarihçi.. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster