Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Eylül '17

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
540
 

Yeni Müfredatta Kocanıza İtaat Edin Deniliyor; Sırtımızda Sigara Söndürürse Ses Çıkarmayız!

Yeni Müfredatta Kocanıza İtaat Edin Deniliyor; Sırtımızda Sigara Söndürürse Ses Çıkarmayız!
 

Bu kadar değil elbette; ama bu, çoğu erkek nezdinde “Karım bana bağlı, benim emrimde, ona istediğimi yapabilirim, ben ne dersem yapmak zorunda” gibi tehlikeli ve çağdışı algılara neden olabilir.

Bundan sonra kocalar karılarını gerektiğinde dövme hakkına sahip olduklarını düşünecekler. Kocanıza itaat edin demek kocanızın emrindesiniz demektir. Üstelik bunu devlet söylüyor ve bize/çocuklarımıza öğretiyor.

Kadın haksızlığa uğradığı zaman kocasına karşı da gelemez. Nereye kime müracaat edecek, adamın insafına kalmış. Daha önce erkek kadını malı olarak görüyordu; şimdi bu durum ise erkeğe kadının tapusunu vermektir.

On dört asır önce belki bu durum normal karşılanabilirdi ama bugüne gerçekten uymaz. Hani düşünün Boğaziçi mezunu kadın, olur ya okumamış biriyle evlendi, emrine girecek.

Kadın okumak, bir yere gitmek, iş kurmak, meslek öğrenmek vs. istese izin vermeyecek. Kadının bütün hayatı erkeğin iki dudağı arasında olacak. Hiçbir kadının böyle bir şeyi kabul edeceğini sanmıyorum. Bu, kadınların hayatını yok etmektir.

Üstelik bugün öğretilir yarın kanun haline getirilir. Yani buna sadece bir eğitim konusu gözüyle bakmamak lazım.

Karınız size itaat edecek denilmesi kocalarda değişikliğe neden olacak; daha serbest hareket edecekler, istediklerini yapacaklar. Sizin dediğiniz gerek dini gerekse kültürel anlamda iyi yetişmiş ailelerde olabilir. Başımızda itaat edecek erkek olsa biz kadınlar zaten itaat ederiz. Görüyorsunuz kadınları kocalarının elinden kurtaramıyoruz; son bir haftada 27 kadın öldürüldü. Böyle bir toplumda kadının kaderi erkeğin eline bırakılır mı!

Erkek Hz. Ömer gibi, kadın da fazilet timsali Hz. Hatice gibiyse o kadın o erkeğe itaat etsin, böyle bir şey yok ki; adam karısını kesiyor!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhabalar. Daha önceki Ateistle evlenmeyin konusunu irdeleyen yazınıza yazdığım yorumda sorduğum sorunun cevabını buradan aldım. Demek ki Ateistle evlenmeyin konusu müfredatta varmış. Din devletine doğru bir gidişat var. Osmanlı'ya olan özentinin nedeni de budur. Cenab-ı Allah, yarattığı insanlara "oku" derken ilmi murat etmişti. Kadın her yerde ve her ülkede ikinci planda kalıyor. Bunun aksini kimse iddia edemez. Bununla kadının yeri ikinci plandır demek istemiyorum ve asla öyle olduğunu savunmuyorum ama gerçek bu!.. Öyle kadınlar var ki, erkeği cebinden çıkarır, suya götürür susuz getirir. Kadının neden ikinci plana itildiğini araştırmak ve ardında yatan gerçeği öğrenmek gerekir. Miras paylaşımında Nisa suresi 7. ayet: Erkeklere de kadınlara da bir pay vardır. deniyor. 11. ayette ise: Allah size çocuklarınızla ilgili olarak şunu öneriyor: Erkek için iki dişinin payı kadar." 7. ayetin hükmü ile 11. ayetin hükmü birbiri ile çelişiyor gibi görünse de konuyu bilen birine sormak lazım

Recep Altun 
 10.09.2017 1:47
Cevap :
"Kadının neden ikinci plana itildiğini araştırmak ve ardında yatan gerçeği öğrenmek gerekir. Miras paylaşımında Nisa suresi 7. ayet: Erkeklere de kadınlara da bir pay vardır. deniyor. 11. ayette ise: Allah size çocuklarınızla ilgili olarak şunu öneriyor: Erkek için iki dişinin payı kadar." 7. ayetin hükmü ile 11. ayetin hükmü birbiri ile çelişiyor gibi görünse de konuyu bilen birine sormak lazım" Çok şey öğretiyor yorumlarınız.Selamlarımla.  13.09.2017 21:14
 

Talim Terbiye Kurulu başkanı, orada sadece kadından bahsedilmediğini "Eşlerin birbirine sadakat ve itaat içerisinde olması gerektiği" cümlesi bulunduğunu söyledi..Peki bunlar olmasın mı Korkut...Zaten sadakatsizlik, itaatsizlik almış başını giderken, kadın kocasına itaat edince sırtına sigara mı söndürülmesi gerekiyor. Peki itaat etmeyince ne yapıyor?..Bu defa da adama boynuz mu takıyor...Bu yorumlar sığ ve gerçeksiz yaklaşımlar yani...Selamlar

ali açıköz 
 09.09.2017 19:37
Cevap :
İlgili yazınızdan da okuyarak bu konudaki düşüncenizi anladım.Sağ olun yazarım.  13.09.2017 21:05
 

Len artik ulkeye donsek mi ne? Bizimkinin eli agir, yeter artik donunce sira bana gelir artik...!

Newyorker 
 08.09.2017 15:33
Cevap :
Gelin buyurun...  08.09.2017 19:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5008
Toplam yorum
: 13169
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 669
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster