Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Haziran '17

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
72
 

Yeni Nesil Ülkücüler

Yeni Nesil Ülkücüler
 

Kitap: Yeni Nesil Ülkücüler

Tür: Söyleşi

Puan: 10 üzerinden 7

Böyle bir kitabı nereden buldun da okudun? diyebilirsiniz. Piyasada duyulmamışi kapağında hiçbir albenisi olmayan, açıkçası ismi de heyecan vermeyen bir kitap... Özetle kimsenin ilgisini çekecek türden bir eser değil.

Ancak okuma zevkine inandığım bir dostum bu kitabı okumam gerektiğini söyledi. Onun referansında okuduğum tüm kitaplar harika olduğu için kitabı alırken düşünmedim. Hemen sipariş verdim ve okudum. Dostumun yine yanılmadığını gördüm.

Bu kitap ülkücü camianın içinden gelen, ancak eski ülkücü zihniyetten oldukça farklı yeni ve gelişmir bir tür ülkücülüğün savunucuları tarafından planlanmış. Camianın önde gelen isimleriyle önceden belirlenmiş soruların sorulmasıyla bir tür söyleşi eseri ortaya çıkartılmış.

Kitabı okuduğunuzda içinde beklediğiniz beylik laflar, "bizim davamız sizinkini döver" kafasında kuru laf görmüyorsunuz. Sorulan sorular da oldukça iyi seçilmiş. Ülkücülerin en büyük sorunlarının ne olduğu konusunda son derece samimi yanıtlar verilmiş.

Camianın kendisini yenileme yetisinin olmayışı, moderniteyi ve çağı yakalama refleksinden yoksun oluşu, camiada kitap okumanın pek sevilmediği, ciddi fikir ve sanat adamlarının yetişmediği ve organizasyon alanlarında camianın çağın çok gerisinde kaldığı ve ülkü ocaklarının revizyonunun mutlaka yapılması gerekliliği gibi açıksözlü açıklamaları kitapta rahatlıkla bulabilirsiniz.

Ayrıca ülkücülerin tamamının "Ülkücüler Kürt sorununa nasıl bakıyor?" sorusuna verdiği yanıt tüm Kürtler tarafından okunmaya değecek nitelikte olmuş. Ağızbirliği halinde hiçbir ülkücünün Kürtlere hiçbir konuda karşı olmadığı ve onları bir sorun olarak görmedikleri, bütün sorunun ABD destekli PKK olduğu konusu detaylıca ele alınmış.

Bugün bilhassa PKK-HDP sempatizanı birçok vatandaşımız ülkücüleri böyle tanımasalar da ülkücülerin kendi ağzından durumun tasviri son derece açıklayıcı olmuş doğrusu.

Kısacası bu kitap dışarıdan kabaca fikir sahibi olduğunuz bir camiayı içinden ve üstelik yeni nesil parlak zekaların gözünden görmenizi sağlayacak. Öyle ki bu zekaların camiaya yönelttiği sertlikte eleştiriyi camianın dışından olan kişilerden bile duymamış olabilirsiniz. Bu açıdan kitabı okurken eleştirilerin kalitesinden keyif alırken sertliğine gülümsemeniz de son derece olasıdır.

Kapağı son derece sade ve "beni okumasan da olur" görünümlü bu kitabı okumanızı mutlaka öneriyorum. Kapağındaki tasarım sorunu içindeki dolulukla telafi oluyor.

Kitaba bir eleştiri de ben getireyim. Camianın içinde bulunduğu durum tıpkı kitabın kğaına benziyor. İçinde parlak zeka ürünü güzel bir içerik olsa da kapağı insanları itmeye yetiyor. Camianın da tıpkı bu kapak gibi yenilenmesi ve tıpkı güzel bir kitap kapağında olduğu gibi içindeki cevherlerin net olarak görülüp, anlaşılmasına yardımcı olacak şekilde düzenlenmesi gerekiyor. Kim bilir belki kitap sırf bu mesajı vermek için böyle bir kapakla çıkartılmıştır.

Bana soracak olursanız ben ülkücüler arasından böyle parlak ve işlek zekaların çıktığını gördükçe ülkemizin siyaseti ve geleceği için umutlandım. Eleştirebilen, sağlıklı çözüm önerileri getirebilen ve başarılı analiz becerisi olan yeni neslin kendi camialarını da ülkeyi de ayağa kaldırabileceklerini düşünüyorum. Okuyunca ülkücüler hakkındaki pek yüksek sesle dillendirmediğiniz bütün sert eleştirilerin tamamını bu kitapta bulabileceksiniz.

Ülkücüler arasında ve hatta siyasette doğruları bu kadar net ifade eden insanların varlığı sizi de umutlandırabilir. Bu da bu kitabı okumanız için yeter de artar bir nedendir.

Kitaptan kırdığım 3 puanın nereden gittiğine de değinmeliyim. Aynı sorulara verilen yaratıcı cevaplar sonlara doğru diğer katılımcıların görüşlerinde pek görülmemeye başlıyor. İşte o noktada okuma zevki biraz törpüleniyor doğrusu. Bu küçük aksaklık için 3 puan kırıyorum. Ancak bu minik detay asla kitabın kalitesine gölge düşürmüyor. 

İyi okumalar...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 418
Toplam yorum
: 207
Toplam mesaj
: 13
Ort. okunma sayısı
: 2383
Kayıt tarihi
: 05.06.10
 
 

Jack Amca, düşünsel dünyasındaki gelişmeleri dışa vurmak niyetiyle başladığı yazı yazma sevdasına..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster