Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Ekim '08

 
Kategori
Gönüllülük
Okunma Sayısı
875
 

Yeni nüfus cüzdanlarımızla tanışınız

Yeni nüfus cüzdanlarımızla tanışınız
 

İşte Geleceğin TC. Nüfus Cüzdanları


Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının 2010 yılından itibaren kullanacakları çipli nüfus cüzdanları, aralarında "TÜKORDER" Tüketiciyi Koruma ve Bilinçlendirme Derneği Genel Başkanımız, Öner SAMANLI'nın da bulunduğu tanıtım toplantısında, CeBIT'te görücüye çıktı. Tübitak tarafından geliştirilen çipli nüfus cüzdanlarının çipleri içerisinde tüm nüfus cüzdanı bilgileri yer alıyor. Bu bilgilerin yanında vatandaşın parmak izi ve damar izi de bu çip içerisinde yer alıyor.

Vatandaş kimliğini hem parmak izini hem de belirlediği 6 haneli sayısal şifresi ile kullanabiliyor.

Halen Bolu'da 300 kişi tarafından test edilen yeni kimlik kartlarının teknolojik olarak ilk kullanımları eczaneler ve hastanelerde olacak. Eczane ve hastanelerde bulunacak kart okuyucuları sayesinde vatandaşlarla ilgili bilgilere ulaşılabilecek. Sistemin halen üzerinde çalışılan sağlık veritabanı ile de çalıştırılması öngörülüyor.
Doktor veya eczacı kendi kartı ile sisteme girecek, vatandaş da kendi kartını cihaza yerleştirecek. Bu durumda vatandaşla ilgili tüm sağlık bilgileri doktor tarafından görüntülenebilecek.

Bolu'da test projeleri devam eden uygulamanın önümüzdeki günlerde kapsamının biraz daha genişletilmesi ve 3 bin kişiye ulaştırılması, 2009 yılında ise 300 bin kişilik bir vatandaş kitlesinde son testlerinin gerçekleştirilmesi bekleniyor.

2009 başından itibaren Türkiye'nin kullanmaya başlayacağı biometrik pasaportlardan sonra 2010 yılında da çipli nüfus cüzdanlarının kullanılmaya başlanması öngörülüyor.

"TÜKORDER" Tüketiciyi Koruma ve Bilinçlendirme Derneği Genel Merkezi
http://www.tuketiciyikoruma.org
http://www.tukorder.org
Yurt çapında örgütlenme çalışmaları devam etmektedir. Sizlerde, bulunduğunuz, İl ve İlçelerde Derneğimizin Şubelerin kurulmasında birer sivil toplum önderi olarak yer alabilirsiniz. Başvurularınızı: tukorder@hotmail.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Vallahi kurtulucaz koca koca defterlerden bır cuzdan dolusu kımlıklerden cok ıyı olmus..sevgi ve saygılarımla..

son tual 
 22.10.2008 21:27
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 295
Toplam yorum
: 69
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 3069
Kayıt tarihi
: 22.08.08
 
 

Prof.Dr. Öner Samanlı, yıllarını eğitim ve öğretim faaliyetlerine adamış, birçok bilimsel makalen..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster