Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Eylül '07

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
626
 

Yeni öğretmenlere, tecrübeli öğretmenlerden öneriler

Yeni öğretmenlere, tecrübeli öğretmenlerden öneriler
 

Eğer uymayacaksanız kural koymayın. Koyduğunuz kurallara düzenli olarak ve ısrarla uyun.

İlk birkaç gün çok önemlidir. Sınıf kurallarından bazılarını öğrencilerinizin belirlemesine izin verin. Sonra da uymalarını beklemek daha doğal olacaktır. Tüm kuralları istisnasız uygulayın.

Hiç bir öğrenciyle güç yarışına girmeyin. Her zaman iki tarafı da önyargısız dinleyin. Çoğu zaman vücut dilini izlerseniz, gerçek sorunun ne olduğunu bulmanız kolaylaşır. Öğrencinizin ne anlatmaya çalıştığını sadece onu dinleyerek anlarsınız. Duymak ve dinlemek iki ayrı şeydir.

Sınıfta lider olmanız ve kendi sınıfınızdan sorumlu olmanız çok doğaldır. Öğrenciler bunu algılarlarsa size daha fazla saygı duyarlar.

Disiplin ve eğlence arasında güzel bir denge kurun. Öğrenciler dersten zevk almalıdırlar ancak bazen onlardan daha fazla çalışmalarını isterseniz, bunun onların iyiliği için olduğunu bilmeleri gerekir. Mizah, eğitimi daha eğlenceli ve başarılı kılar.

Ne öğrettiğiniz değil, nasıl öğrettiğiniz daha önemlidir. Öğretirken heyecan ve motivasyon da katabiliyorsanız davranış bozuklukları giderek azalacaktır.

Bütün öğrenciler sizi sevmeyecektir ama siz de bütün öğrencilerden hoşlanmayacaksınız. Her öğrenciniz için onu övebileceğiniz en az bir nokta bulun; bu yalnızca hergün okula gelmesi olsa bile, bunu takdir ettiğinizi ona gösterin.

Davranış bozuklukları gösteren öğrencileri öne oturtmayın. Bu onların ekmeğine yağ surer. Çünkü zaten dikkat çekmek istiyorlar. Onları arka sıralara, mümkün olduğunca sınıfın merkezinden uzağa alın.

Öğrenciler, genellikle eğer öğretmen sessizse susarlar. Onlar susuncaya kadar siz derse başlamayın.

Davranışları yönetmenin 3 yolu vardır;

a) Güne kin tutmadan başlayın. Bir önceki gün yaşananları bugüne taşımayın.

b) Güzel davranışı her zaman övün.

c) Her öğrencinize en bir kez ‘Aferin’ deyin.

Kaynak: http://www.teachervision.fen.com/classroom-management

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Öğretme ile ilgili yazınıı zevkle okudum değerli meslekdaşım.Aslında hayatta herkes belirli bir kapasitede ölçüde öğrenebilir ama herkes bilgiyi öğretemez.Bizleri bugünlere hazırlayan isimsiz kahramanlarımız hayata hazırlayan bizimle ağlayan ve gülen annelerimiz ilk öğretmenlerimizdir.Aile nin çocuk yetiştirme gelenekleri incelense ailenin sosyal kültürel gelişimleri incelense aslında eğitim biliminde bir çok yeni yöntem ve metod ortaya çıkar ,yenilikçi eğitim anlayışıda oldukça önemli.Yeniliğe açık olan,deneysel ,kişilik gelişimine uygun olan. Birde önce ifade ettiğim gibi Öğreten kişi ,öğretmen faktörü çok önemli bir faktör.Herke herşeyi çok iyi öğrenebilir algılayabilir ama iyi öğretemez. Öğretmen önyargılarından arınmış,sabit fikirli olmamalıdır. Sınıfa girdiğinde az yada çok birşeyler öğretmeyi hedeflemeli planlı davranmalı. Öğretirken sevgi ve bilgisini karşıdakine ikna ederek inandırarak aktarmalıdır.. saygılarımla

AHMET TÜTÜNCÜ 
 05.01.2008 13:50
Cevap :
Ayni fikirdeyim, saygilarimla.  05.01.2008 14:48
 

Merhaba.Yazdıklarınıza katılıyorum hocam.Eklemek istediğim bir şey var:Öğretmenlik mesleğini zoraki yapan arkadaşlarımıza sesleniyorum:Öğretmenlği sevmiyorsanız bu işi bırakın;çünkü öğrenciler bunu hemen anlar ve onlara hiçbir katkımız olmaz.Bilakis zararımız dokunur.

mustafa ceydilek 
 18.09.2007 13:29
Cevap :
Tesekkur ederim. Ben de yeni bir ogretmen sayilirim. Yalnizca 5 sene oldu. Dolayisiyla bu yazdiklarim benim tecrubelerimle birlikte, benden daha tecrubeli ogretmenlerin onerileridir. Saygilarimla  18.09.2007 22:29
 

Merhaba  Tuba öğretmenim,yazınızı  okudum  güzel bir yazıydı  dost  öğretmen  arkadaşlara  yardımı olur  diye  gönderdim. Size  saygılar

Ctmaksaray1973 
 18.09.2007 6:17
Cevap :
Tesekkurler. Ben de saygilarimi sunuyorum. Umarim yardimi olur gercekten.  18.09.2007 22:30
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 48
Toplam yorum
: 187
Toplam mesaj
: 45
Ort. okunma sayısı
: 2008
Kayıt tarihi
: 26.12.06
 
 

1964 doğumluyum. İşletme Fakültesi'ni bitirdikten sonra Londra'ya yerleştim ve halen burada yaşamakt..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster