Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Aralık '09

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
825
 

Yeni para kaynağı: Google

Yeni para kaynağı: Google
 

Paranın kimde olduğu ve nereden geleceği belli değil. Bir bakıyorsunuz Google ekonominizi düzeltmiş.


İnternet kullanıcılarının haber sitelerinde sıkça gördüğü bir haber var: Google paralı oluyor!" ya da "Google'da bedava gazeteye kısıtlama"

İşte bu haberlerin sebebi olan kısıtlama girişimi Avustralyalı medya patronu Rupert Murdoch'ın sahip olduğu basın kuruluşlarına ait sitelerdeki haberlere Google aramaları ile yapılacak erişimler.

Gazete siteleri de Google robotunun sitelerinde gezerek oluşturduğu indeksler üzerinden kullanıcı aramaları yolu ile yapılan sonuç raporunda bir kısıtlama istiyorlar. Yapılacak anlaşma ile ya Google'dan para alacaklar, yada Google içerikleri göstermeyi durduracak.

Bu iki ihtimal de tuzlu sonuçları olacak ihtimaller.

Çünkü; çok sayıda giriş ve sınırlandırılamaz bir tıklama denizi oluşturan Google bu işin ödemesini yaparak diğer sitelerin de değerli içeriklerine karşı bir ödeme sorumluluğunun altına girer.

Nasıl mı? Danışmanlık şirketleri, elektronik kitap siteleri, ansiklopedi siteleri ve benzerleri telif değeri taşıyan tüm ürünleri için bu kararı emsal gösterirler.

Birçoğumuzun gözünden kaçsa da birkaç ay önce Google Türkiye’de bazı ulusal gazetelerde ilginç bir ilan yayınladı.

Amerikan hukuk sistemine göre hazırlanmış, muhtemel hak sahiplerine yönelik olarak; "ya başvurunu yap, yada başvuru yapmayıp, sessiz kalarak; haklarından feragat et" anlamına gelen davet mektubu, ilan olarak yayınlandı.

Gazetelerin değerli bilgi olarak gördüğü haberler meselesi, Google açısndan yeni bir sorun değil.

Sonuçta; gazeteler, bu erişimler için para istiyorlar.

Ekonomik krizin tüm dünyayı vurduğu şu günlerde şirketler bulabildikleri her imkandan gelir elde etmeye çalışıyor.

Büyük şirketlerin bu tip uygulamalarda taraflardan biri müşteri/kullanıcı yada halk olduğunda çok insaflı olmadığını biliriz. Buna son örnek olarak bankalarda açık hesaplarda bir kuruş bile olsa hesap sahibinin yıllık hesap kayıt bedelini ödemeye sorumlu tutulması.

Halbuki hesap sahipleri hesap açarlarken bir sözleşme imzalıyorlar. eğer bu hesap, "ticari hesap" yada "kredi kartı" değil ise yapılan aidat bedeli yada hesap bedeli tamamen haydutluk. Bunu yapan bankalar mudilerin durumu belgelemesinin ardından kalabalık bir hukuk mücadelesi ile muhatap olacaktır. Bu kesin.

Ama ben, haberlerden öğrendiğim "bir kuruşa hesap bedeli" uygulamasının tümüyle 'şehir efsanesi' olduğuna inanıyorum. Bankalar bu düzeyde züğürtleşmiş olamaz. Eğer gerçekse mali yapıları gerçekten ciddi RISK sınırlarına dayanmış demektir.

Bak buna inanırım.

Hep sevgi ile kalın.

Murat SEVGİ

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Google, belirli adetlerin ücretsiz erişime açık olacağını söylerken, kullanıcı bazlı bir loglama yapacağının sinyallerini veriyor. Peki bu kısıt; şimdilerde moda olan vekil sunucular aracılığı ile aşılabilecek mi?

Analitica 
 16.12.2009 14:47
 

Google bu süzgeçi bütün haber kaynakları için uygulayacak mı? Eğer uygulanacaksa, bu haber üretenler için yeni ve anlamlı bir maddi kaynak haline gelebilir. Bu durumda Google nasıl bir kâr paylaşımı düşünüyor ve öneriyor?

Analitica 
 16.12.2009 14:47
 

Google ve diğer arama motoru örümceklerinin, sayfaları indekslemesi, robots.txt isimli dosya ile kontrol altına alı nıp, içerikler izinlere bağlanabilecekken, neden böylesi bir yöntem düşünüldü?

Analitica 
 16.12.2009 14:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 370
Toplam yorum
: 214
Toplam mesaj
: 33
Ort. okunma sayısı
: 1082
Kayıt tarihi
: 10.07.08
 
 

1969 doğumlu. Tasarımcı, endüstriyel otomasyon sistemleri için yazılım geliştiriyor. Yüksek öğren..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster