Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Ocak '13

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
2863
 

Yeni Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu'nun Kolera Salgınıyla şekillenen sıradışı hayat Hikâyesi.

Yeni Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu'nun Kolera Salgınıyla şekillenen sıradışı hayat Hikâyesi.
 

Sağlık Bakanı Uz.Dr. Mehmet Müezzinoğlu


Hemen hemen herkesin hayatında, romanlara veya filmlere konu olabilecek bazı sıra dışı olaylar bulabiliriz. Ama bazılarının hayatındaki sıra dışı olaylar, sıradanlıkların bile fersah fersah önüne geçmiştir. Dünyada bazıları için felaket olan olaylar, başkaları için de fırsatlar olabilir. Düşünüyorum da, 1970 yılında Yunanistan’daki Kolera salgını olmasa Türkiye’de hiç kimse şimdi Sağlık Bakanı olan Mehmet Müezinoğlu’ndan haberi bile olmayacaktı.

24 Ocak 2013 akşamı Sağlık Bakanlığı’ndaki eski mesai arkadaşlarım aramaya başladı; “Senin 2 sene önce Sağlık Bakanı olmasını istediğin Mehmet Müezzinoğlu, Sağlık Bakanı oldu..” 

2011 yılı Nisan ayında Psikologların aleyhine yasalaşan Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanuna ek 13. Madde’nin henüz teklif aşamasında Psikologlara ilgi gösteren ve yasa teklifi sahipleri ile Sağlık Bakanlığı Müsteşarıyla benim TBMM’de görüşmemi sağlayan, yoğun seçim programına rağmen yazılı olarak ilettiğimiz mesleki görüşlerimizi okuyan, danışmanı Tarkan beye bizimle ilgilenmesi talimatını veren Mehmet Müezzinoğlu için; “İnşallah 2011 seçimleri sonrası Sağlık Bakanı” olur diye düşünmüştüm. 

Yeni Sağlık Bakanımız Uz.Dr. Mehmet Müezzinoğlu’nun, bir kısmını babamdan öğrendiğim ve filmlere taş çıkartacak hayat hikayesinde; siyasi kimliğinden çok, insani olarak beni oldukça etkileyen, şaşırtan ve mücadele azmimi güçlendiren önemli detaylar vardı.

Yunanistinan’ın Gümülcine kasabasının Kozlukebir köyünde 1955 yılında dünyaya gözlerini açan Mehmet Müezzinoğlu, Gümülcine’deki ilköğreniminin ardından ailesinin desteğiyle elinde tasdiknamesi ve cebindeki mahdud bir parayla okumak için 1970 yılında istanbul’a gelmiş. Geçerli diploması, hatta Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bile olmayan evlad-ı Fatihan yurdundan kopup gelen bu küçük çocuğun okuma isteği hukuki problemler yüzünden bir türlü gerçekleşememiş ama umudunu kaybetmeden soluğu Ankara’da dönemin Dışişleri Bakanı İhsan Sabri Çağlayangil’in yanında almış; ancak bu görüşmeden de olum sonuç çıkmayınca, bütün hevesi bir süre sonra kursağında kalmış.  Sonrasında parası ve umudu tükenmiş halde Gümülcine’ye dönmek üzereyken tren garındaki görevlinin; “Yunanistan’da kolera salgını var, tüm seferler iptal edildi” cümlesiyle umutsuzluğu ve parasızlığı hüzne dönüşüp tekrar İstanbul’da kaldığı otelin yolunu tutmuş, boynu bükük cümlelerle durumu otel sahibine anlatmış ve Türk insanının hamiyetperverliğiyle otel sahibi; “Kal, para istemez” demiş.

Bir Türkiye gerçeğiyle o zaman ilk kez tanışmış Mehmet Müezzinoğlu; bazen en tepedekilerin bile çözemediği bir problemi, alttaki birilerinin uygulamalı bir çözümle halletmesi..  Bir Milli Eğitim Müdürlüğü görevlisi;  geçerli bir diploması ve T.C.  vatandaşlığı olmayan bu küçük soydaşı  “misafir öğrenci” olarak İstanbul İmam-Hatip Lisesi’ne kaydettirmiş, kolera salgınıyla kapanan Yunanistan sınır kapısı, adeta tahsil kapısını kendisine açmış ve İstanbul İmam Hatip Lisesi’nde öğrenim hayatının ilk Türkiye ayağına başlamış olmuş. Sınır kapıları açılınca her yaz tatilinde ailesinin yanına Gümülcine’ye gitmiş. Lisenin ardından ODTÜ Matematik Bölümü kazanmasına rağmen 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’yla Yunanistan-Türkiye sınır kapısı kapanığından TC Vatandaşı olmadığı ve Yabancı Uyrukluluklar Sınavına da giremediğinden ODTÜ macerası başlamadan bitmiş. Sonrasında  1970’li yıllarda bir başka Türkiye gerçeğiyle karşılaşmış ve imam-Hatip Lisesi mezunlarının her üniversite tarafından kabul edilmeği için Erzurum Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesine kayıt yaptırmak zorunda kalmış. Kimbilir belki de bu haksızlıklara karşı çıkmak için Lise fark derslerini vererek düz lise diplomasını almış ve sonrasında da  giremediği ilk Yabancı Uyruklular Sınavına tekrar girmiş ve hayalindeki Tıbbiye eğitimi yerine Hukuk Fakültesini girmeyi düşünmüş. Erurum’da Yabancı Uyruklular Sınavı sonuçlarını kendisine telefonla bildirmesini istediği arkadaşından; “Tebrikler Mehmet, Hukuk Fakültesini kazandın” cümlesini duyma hayalini kurup günleri geçerken, arkadaşından beklediği cümleleri değil de duyduğu; “Mehmet, sınavda ilk 9’a girdin ve istediğin bölüme kayıt yaptırma hakkı kazandın” cümlesi artık hayallerinin gerçeğe dönüşme vaktinin geldiğini bildirir gibi kulaklarında yankılanmış. İstanbul’a dönüp, Cerrahpaşa Tıp Fakültesine Yabancı Uyruklu Öğrenci kontenjanından kayıt yaptırmış. Sonrasında sanki kaderin o ulvi imtihanını kazanmışcasına; umutsuzca Gümülcine’deki köyüne dönmek üzereyken Yunanistan’daki kolera salgınıyla köyüne dönemeyip İstanbul’da kalmasıyla başlayan meşakkat dolu yıllar, yerini hayallerinin beslendiği güçlü bir yarın umuduna bırakmış.  Sonrasında da artık çoğumuzun erişemediği, ‘ istediği mesleği yapma’ emeli için önemli bir adım atmış. Bu film gibi hayat; acı, zorluk, talihsizlikler, haksızlıklar ve malûm mutlu son ile bugünde devam ediyor..

Mehmet Müezzinoğlu; 1955’de Yunanistan’da Gümülcine’nin Kozlukebir köyünde dünyaya geldi. 1970 yılında ailesinden aldığı küçük bir parayla Gümülcine’den  İstanbul’a geldi. 

1982’de İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesini bitirdi ve Yunanistan’a döndü.

1983’de Meriç nehrini kaçak olarak geçip, Türkiye’ye iltica etti. 3 yıl boyunca Türkiye’de Dünya Vatandaşı “Haymatlos” olarak ikâmet etti.

1986 yılında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı oldu. Kendisi için büyük fedakârlıkları olan ve  kendi köyünde Müezzinlik yapan babasına vefa amacıyla “Müezzinoğlu” soyadını aldı.

2007 yılında İstanbul Milletvekili, 2011 yılında Edirne Milletvekili olarak TBMM’ye girdi

24 Ocak 2013’de Yunanistan’dan Türkiye’ye iltica edişinden 30 yıl sonra T.C. Sağlık Bakanı oldu..

Yeni Sağlık Bakanımız Mehmet Müezzinoğlu’na; geçmişini unutmadan, hakkaniyetten ayrılmadan ve bütün Sağlık ordusu neferleri arasında ayrım yapmadan çalışacağı başarılı bir Sağlık Bakanlığı dönemi diliyoruz.

 

  - Psk. Nedim Yüksel ÇAKIR

  www.facebook.com/nedimyukselcakir

 www.twitter.com/yukselcakir

  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 37
Toplam yorum
: 15
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 1931
Kayıt tarihi
: 28.01.12
 
 

Klinik Psikolog (Ankara) Aile Danışmanı Fenerbahçe Kongre Üyesi www.twitter.com/yukselcakir  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster