Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Haziran '12

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
1249
 

Yeni ticaret kanunu ne işimize yarayacak 1

Yeni ticaret kanunu ne işimize yarayacak 1
 

01/07/2012 tarihinde yeni Türk Ticaret Kanunu yürürlüğe girecek. Özellikle Anonim ve Limited Şirketlere gelmiş olan yeni yaptırımlar açısından çok önemli bir düzenleme olan bu kanun şeffaflaşma üzerine kurulmuş.

Mevcut kanunun yaklaşık 50 maddesini değiştirmekte olan bu yeni TTK özellikle yaptırımları ile dikkat çekiyor.

Kısaca ana başlıklarını sıralamak istiyorum.

  • Anonim Şirketlerde yönetim kurulu sayısı sınırlamasının kaldırılması;

Daha önce en az üç yönetim kurulu üyesi olması gerekirken bu kanunla birlikte 1 kişi yönetim kurulunun tamamını oluşturabilecek. Yine bu kanunla 1 kişi anonim şirket kurup, SPK dan izin alıp şirketi halka arz edebilecek ve şirketi sadece kendisi yönetebilecek.

  • Seyahat şirketlerinin yolcu taşıma sırasında oluşacak gecikmeleri tazmin edilmesi;

Şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan şirketler, yolculuk başında oluşan gecikmelerde müşterilerin biletlerini iade alacak, yolculuk sırasında kendi kusurundan dolayı oluşan gecikmelerde müşterilere tazminat ödeyecek.

  • Toplu Taşıma araçlarının üzerlerinde gereksiz yazılar, sloganlar olmaması;

Toplu taşıma araçlarıyla birlikte, kamyon, kamyonet ve dolmuşlardaki "kamyon çeker 10-15 ton, gönlüm çeker Paris Hilton", "Rampaların ustasıyım, gözlerinin hastasıyım" gibi yazılar olmayacak.

  • Ticari ilişkilerde bileşik faiz uygulamasının kalkması;

İşletmelerin birbirleri ile ve finans kurumlarıyla olan ilişkilerinde sözleşmeye aykırı davranma haline uygulanan bileşik faiz oranı artık sadece ihtar tarihinden itibaren uygulanacak.

  • Şeffaflık;

Şirketlerin tüm bilançolarına, denetim raporlarına, kararlarına ve yaptıkları değişikliklere sanal ortamdan erişebilecek. Aynı zamanda tüm ticari işletmelerin kendilerini tanıttıkları, iletişim bilgileri ve organizasyonlarının yer aldığı internet sayfaları olacak.

  • Denetim;

Anonim şirketler, orta ve büyük boy işletmeler artık sadece kendi denetim departmanlara değil bağımsız denetim şirketlerine de denetim yaptıracaklar. Maliye bakanlığı bağımsız denetim şirketlerinin raporlarını dikkate alacak.

  • Borç - Alacak İşlemleri;

Ortaklar artık şirketlerinden sermayedeki paylarının %20'sinden daha fazla borç alamayacak. Alınan borçların tamamı 3 ay içinde geri ödenecek. Eğer şirkete borç verirlerse bu borç 3 ay içinde ödenmediği takdirde sermayeye katılacak.

 

Yeni Türk Ticaret Kanunu'nun ilk başta öne çıkan değişiklikleri bunlar. Tabi ki sadece firmalar açısından değil tüketiciler açısından da bir çok yenilik içeriyor. Kanun yürürlüğe girmeden önce paylaşacağım.

 

Sevgi ve Saygılarımla

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 6
Toplam yorum
: 4
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 728
Kayıt tarihi
: 29.05.12
 
 

Uludağ Üniversitesi İşletme Bölümü mezunuyum. Mezun olduktan sonra çeşitli bankalarda çalıştım. D..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster