Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Eylül '10

 
Kategori
Trafik
Okunma Sayısı
9013
 

Yeni trafik cezalarından haberiniz var mı?

Yeni trafik cezalarından haberiniz var mı?
 

Benim yeni oldu. Cezayı yiyince tabii.....

Çınarcık'tan Yalova'ya gidiyorum. 15 km. lik yol. Yollar dar ve virajlı. Her zamanki gibi normal süratimle gidiyorum. O sıralarda aklımdan birbir düşünce geçiyor. Örneğin, "Artık referandum bitti, Dünya basketbol şampiyonası da bitti." Günlerce blog yazılarında bu konularla oyalandık diye düşünürken birden İki gün önce İkitelli'deki trafik kazası aklıma geldi. Hani kırmızı ışıkta durmayan minibüsle, yağmurda kayan tankerin görüntüleri. İnsanın içini ürperten görüntüler... Allah korusun, 13 ölü ve onlarca yaralı. Kırmızı ışıkta durmamak herhalde para cezası gerektirir diye düşünürken, yıllardır trafik cezası yemediğim aklıma geldi. O sırada Yalova'nın içine girmiş Kipa'nın önüne gelirken, trafik polisleri yolu kesmiş, hemen hemen bütün araçları sağa çektiriyorlardı. "Neyse ki evraklarım tam, belki ilk defa da kemer takmış durumdayım" herhalde bir sorun olmaz ,derken trafik polisi beni de sağa çekti.

"Evraklarınız lütfen"

Ruhsat ve ehliyetimi verdim.

"Meskun mahale 65 ile girmişsiniz. Ceza ödeyeceksiniz."

Meskun mahal sözü nedense bana ıssız bir yeri hatırlatır. Bu yazıyı yazarken, google'den anlamına baktım, "Yerleşim merkezi" olarak adı geçiyor. Polisler neden meskun mahal derler. Bir türlü anlamıyorum. 65 sözünü duyunca herhalde 65.- TL ceza ödeyeceğim diye düşündüm. Trafik aracının ön kaportasının üzerinde 3 tane trafik polisi maşallah matbaa gibi ceza makbuzu kesiyorlar.

Polisle aramızda şöyle bir diyalog geçti:

"Süratim ne olmalıydı?

"Saatte 50 km. % 10 marjı var 55 km. hızı geçmemeniz gerekirdi."

"Yolda hiç azami hız tabelası görmedim."

"Haklısınız, ancak il veya ilçe tabelasını gördüğünüz andan itibaren, hızınızı 50 ye düşürmeniz gerekirdi"

Bir taraftan da polis ceza makbuzunu kesiyor. Ceza yerine de 130.- TL. yazmış.

"Neden 130.- TL."

"Çünkü hız sınırını % 30 aşmışsınız. 65 km hızla meskun mahale girmişsiniz. Eğer 66 km. hızla gitseydiniz cezanız 270.- TL: olacaktı."

"Ne kadar şanslıymışım, 1 km hız yüzünden 140.- TL. kardayım" diye düşündüm.

O arada adamın biri,

"Memur bey ben 45 le gidiyordum. Onun için itiraz ediyorum."

Memur gayet nazik bir şekilde,

"O zaman bekleyin, radar kayıtlarını getirtelim. Orada görün."

"Ne kadar bekleyeceğim?"

"45 dakika"

"Benim o kadar vaktim yok. O zaman cezamı kesin"

Sürücüler ile trafik polisleri arasında böyle diyaloglar da geçiyordu.

Bu arada trafik polisi makbuzu verirken, "Eğer bu cezayı 15 gün içinde peşin öderseniz % 25 indirimi var" demeyi de ihmal etmedi.

Her şeyin indirimi olur da trafik cezasının olmaz mı? Yine de şanşslı sayılırım 97.50 TL. ile kurtardık diyelim.

Bu arada eve gelince trafik cezalarını inceledim. Bir kaç tanesini aşağıya yazayım. Ayrıca da ilgili web adresini vereyim. O web adresini tıkladığınızda bir excel dosyası açılacak. Oradaki diğer cezaları da görebilirsiniz.

51/2 a madde: Hız sınırlarını % 10 ile % 30 arası aşmak.....130.- TL:

51/2 b madde: Hız sınırlarını % 30 dan fazla aşmak............270. TL. (Geriye doğru 1 yıl içersinde 5 kere ihlal edildiğinde 1 yıl süre ile sürücü belgesi geri alınıyor.)

48/5 Alkollü içki alarak araç kullanmak:

1. defasında 548 TL. para cezası

2. defasında 687 TL: para cezası

3 ve 3 den fazlasında 1010.- TL: para cezası ve 6 ay hapis.

Tabii bu para cezaları 15 gün içinde peşin ödendiğinde % 25 indirimi var.

Bütün cezaları içeren excel dosyasının linki:

www.trafik.gov.tr/mevzuat/2010_para_cezaları.xls

Bunları ne yazık ki bilmiyordum. Ancak şimdi öğrendim. Bence siz de başınıza gelmeden önce öğrenin derim....

.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Geçen yıl da ben 269 TL yemiştim. Meskun olmayan mahalde 124 Km ile. "Kör tuttuğunu öper" misali yakaladıklarına cezayı dayıyorlar. Oysa resmi araç, belki polis araçları bile bazen uymuyorlar.Eğer limiti aşan herkese ceza uygulansın, ceza gelirleri bütçede en büyük gelir kalemi olurdu.Kentin bölünmüş kenar caddelerini meskun saymaları normal değil. Selamlar.

Turbest 
 22.09.2010 14:57
Cevap :
Aslında onlar da biliyorlar, nereye radar koyup, nerede ceza keseceklerini. Bu yüzden il merkezi girişlerine hız tabelası koymadan cezayı kesiyorlar. Polis araçlarına kimse karışamaz, onlar hızlı gidebilirler, çünkü sorduğunuzda bir suçluyu takip ediyorlardır! Katkınız için teşekkürler. Selamlar....  22.09.2010 17:02
 

O kadar gezgin olmadığım için korkutmadı beni:::))) Ama yine de not aldım... Teşekkürler... Saygılar.

Ömer ÖZDAMAR 
 22.09.2010 13:03
Cevap :
Teşekkürler. Aslında kurallar kazaları önlemek için konulmuştur. Ancak trafik kazalarında ölüm ve yaralanmalar da kurallara uyulmadığı için yaşanmaktadır. Ama sürücüler ne yazık ki bunları unutuyorlar. Saygı ve selamlarımla...  22.09.2010 13:21
 

Ben 02.09.2010 da sarının kırmızıya döndüğü anda geçmilşim, resimlemişler 130 tl ceza ile göndermişler, ödedik, sevgiler saygılar...

Kadri KANPAK 
 20.09.2010 14:43
Cevap :
Teknoloji ilerledikçe, yapılan kural hatalarının cezalandırılması daha kolay oluyor. Ben de 15 gün içinde cezayı ödediğim için 97.50 TL. aldılar. Bazı kişiler de nasıl olsa af çıkar diye ceza ihbarnamelerini yırtıp atıyormuş. Ancak araba muayenelerinde vergi ve ceza borcunuz varsa temiz kağıdı alamıyor ve arabanızı muayene ettirmek için bütün gecikmiş cezaları faiziyle birlikte ödemek zorunda kalıyorsunuz. En iyisi kurallara uymak....Sevgiler, selamlar.  21.09.2010 13:37
 

Alkollü araç kullanma cezası eskiden ne kadardı bilmiyorum ama yeni meblağlar gayet güzel olmuş. Yüksek olsun ki caydırıcılığı olsun. Kazasız, sorunsuz sürüşler diliyorum değerli komşum.

Nilgün Akad 
 19.09.2010 23:17
Cevap :
Teşekkür ederim. Alkollü araç kullanma cezalarının yüksekliğine bir itirazımız olamaz zaten. Ancak yollarda en azından bir azami hız tabelaları koyabilirlerdi. Çınarcık Yalova yolunda geliş ve gidişlere bir kaç yere radar koymuşlar. Radara yakalanmayan yok gibi. Siz de bu tarafa gelirken dikkatli olun derim. Sevgiler....  20.09.2010 12:00
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 974
Toplam yorum
: 7879
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 3375
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

2017 Basın özgürlük endeksine göre 180 ülkeden 155. sırada olan ülkemizde yemek tarifleri  ve tel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster