Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Nisan '19

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
538
 

Yeni Trend: Robotik ve Kodlama

Malum, son yılların yeni trendi robotik ve kodlama. Pekiyi nedir bu 'robotik ve kodlama'? Bilişim teknolojilerinin bir alt dalı mıdır yoksa apayrı bir alan mıdır? Buradan çıkan çocuklar hacker mı olacak, mühendis mi olacak yoksa yazılımcı mı?
 
Öncelikle bilişim teknolojisi nedir, bunu açıklamak gerekiyor. Bilişim teknolojisi, bilgi teknolojisi, informasyon teknolojisi veya enformasyon teknolojisi, bilgisayar tabanlı bilişim sistemlerinin, özellikle yazılım uygulamaları ve bilgisayar donanımının incelenmesi, tasarlanması, geliştirilmesi, yürütülmesi, yönetimi ve desteğine verilen addır.
 
Görüldüğü üzere robotik ve kodlama dediğimiz yeni trend aslında bilişim teknolojisinin bir alt dalıdır. Ayrıca robotik ve kodlama ile çocuklarımız, hacker, mühendis veya yazılımcı olacak diye bir şart yok. Kazanımlarına bakıldığında algoritmik düşünce becerisi, mantıksal neden sonuç ilişkisi, problem çözme becerisi, inovatif düşünce becerisi, üreten birey olma gibi özellikler ile 21. yüzyıl becerisine sahip bireyler yetiştirmektir.
 
"Pekala bu robotik ve kodlama eğitimlerini kimler yapmalı?" diye sorulduğunda akla ilk gelen Bilişim Teknolojileri Öğretmeni oluyor fakat maalesef ülkemizde pek de öyle değil.
 
Bakıldığında diğer branş öğretmenleri olsun, formasyon bilgisine sahip olmayan (yani çocukla iletişimin nasıl kurulacağını bilmeyen) mühendisler olsun, 2 yıllık bilgisayar bölümü okuyan öğrenciler olsun, hatta 24 saatten kısa sürede robotik ve kodlama sertifikası adı altında eğitimler alıp (ki lise mezunu bile bu eğitimi alabiliyor) sözde eğitmen olan bireyler olsun bu eğitimi verebiliyor.
 
Neden Bilişim Teknolojileri Öğretmeni vermiyor, yetersiz mi sayıları dediğinizi duyar gibiyim. Kesinlikle hayır, hatta mezun sayımız oldukça fazla.
 
Pekiyi gelelim dünyada ve ülkemizde robotik ve kodlama eğitimlerine. Dünyanın en değerli şirketi Apple'ın CEO'su ise bir adım daha ileri giderek "Kodlama, her çocuğa öğretilecek ikinci bir dil olmalı" diyor. Evet, biz de ülke olarak buna katılıyoruz. Ancak dünya bunu gerçekten eğitim adı altında verirken biz ülke olarak bunu reklam adı altında gerçekleştiriyoruz. Ki sırf gösteriş için binlerce liralık labaratuvarlar kuruyoruz.
 
Şimdi gelin düşünelim: Ülkemizde reklam olsun diye, genelde Bilişim Teknolojileri Öğretmenlerinin veremediği, sırf trend olduğundan dolayı 'robotik ve kodlama' adı altında lanse edilen eğitim, çocuğumuza ne katabilir?
Matilla bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Biz her şeyi basite alıyoruz. Örneğin "kişisel gelişim" ülkemizin en önemli sorunlardan biridir ve bizde ipini koparan "kişisel gelişim uzmanı" olabiliyor. Oysa eğer kişisel gelişim yöntemi bu kadar kolay olabilseydi ilk ve orta eğitim kurumlarındaki başarısızlığımız böylesine ayyuka çıkmazdı. Sevgi ve selamlarımla

Matilla 
 24.04.2019 9:11
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 8
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 136
Kayıt tarihi
: 02.06.15
 
 

8 Ağustos 1993 yılında Denizli'de dünyaya geldim. İlkokulu Raşit Özkardeş İlköğretim Okulu, ortao..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster