Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Şubat '09

 
Kategori
Yurtdışı Tatil
Okunma Sayısı
1329
 

Yeni turizm geliri "Tuvalet pasosu"

Yeni turizm geliri "Tuvalet pasosu"
 

Bir Antalyalı ve Antalya’da yaşayan birisi olarak, haliyle dünyadaki turizm gelişmelerini yakından takip ediyorum.

Herkesin bildiği gibi Antalya, Dünya Turizminin başkenti!

Bu günlerde bu başkentte yaşamak gerçekten çok zor!

Bir yanda seçimlere yetiştirilmek istenilen seçim yatırımları, bir yanda trafiğin keşmekeşliği, bir yandan raylı sistemimizin getirdiği görüntü ve ses kirliliği, bir yanda taşeron şirketlerin, bu seçim yatırımlarından pay kapma savaşı içerisinde, halkın yaşamını hiçe sayma çirkinliği, insanların turizm konusunda alternatif yaratma özelliklerini de elinden alıyor!

Bizler Antalya’da böylesi derin düşüncelere dalmışken! Turizmden yeni bir para kazanma yolu çok uzaklardan geldi ve haliyle kısacık bir haber olarak basına yansıdı…

İşte o basına yansıyan, yeni ve en ucuz turisti yolma yöntemi!

Ülke İtalya. Şehir kanalları ile ünlü Venedik.

Bu şehre gitmek isteyen turistler, seyahat öncesinde internetten "tuvalet pasosu" alabileceklermiş!

Yeni başlatılacak uygulamaya göre turistler, umumi tuvaletlere her gidişlerinde 1 Euro ödemek yerine günlük veya haftalık "tuvalet giriş kartı"yla bu zaruri ihtiyacı daha ucuza mal edebileceklermiş.

Yüksek sezonda(yani turistin çok geldiği dönemde) Venedik'e 5 günlük bir ziyarette bulunacak bir kişi 10 tuvalet girişi için 7 Euro ödeyip bir kart alabilecek. Düşük sezonda(Yani turistin az geldiği dönemde) ise kart parası 5 Euro’ya kadar iniyormuş.

İnternetten tuvalet giriş kartı uygulaması 1 Şubat'ta başlayacakmış. Yılda 20 milyon turist ağırlayan Venedik yetkilileri, tuvalet pasosu uygulamasıyla, turistlerin ihtiyaçlarını gidermek için sokakları kullanmasının önüne geçmeyi de amaçlıyorlarmış.

Vay be! Biz Antalya’ya yıllık bazda 7-8 milyon turist geliyor ve şehrimizi turizmin Başkenti ilan ediyoruz! Venedik’e ise yıllık bazda 20 milyon, ya Paris’e 55-60 milyon arasında turist geliyormuş.

Yukarıda da görüldüğü gibi, adamlar turizmden nasıl para kazanabileceklerine kafa yorup, yeni yeni para kazanma yolları keşfederek, uygulamaya koyarken, bizde her şey dâhil mantığı ile Alman ve Rus köylülerine, beş yıldızlı otellerimizin kapısını sonuna kadar açıp, otelden dışarı çıkartmamak için elimizden geleni yapıyoruz.

Bu günlerde Antalya’da birçok yabancıya rastlamak mümkün! Bunlarda Antalya’nın değişik mahallelerinde ev alan veya kiralayan içimizdeki yabancılar! Bizim bu yabancılarımız, bizlerden çok mahalle pazarlarına akın edip, bizden daha iyi pazarlık yaparak ihtiyaçlarını gideriyorlar. Zaten onlar turist olarak görülmüyor. Onlarda kendilerini turist olarak görmüyorlar ve kendilerini Antalyalı addediyorlar.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 3038
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster