Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Kasım '14

 
Kategori
Gündelik Yaşam
 

Yeni Türkiyenin terbiyesiz kızı...

Yeni Türkiyenin terbiyesiz kızı...
 

Kaynak: İnternet


Ahanda bakın, parmağımı tükürükleyip taa şuraya yazıyorum, sigaraya yeni zamlar gelecek! Sigara söz konusu olunca fırsat bu fırsattır denilerek içkiye de... Söz konusu ikiliyle ilgili olan cezalara da gelir zamlar, zannımca...

Eyy Esenler'de kafeteryada oturup da sigara içen arkadaşlar!... Size sesleniyorum: Babanızın yanında sigara içebilirsiniz, yaşını-başını almış babaysanız çocuğunuzla da karşılıklı içebilirsiniz ama niye saklamazsınız avuç içinize sigaranızı cumhurbaşkanı geçerken!... Allah bilir bacak bacak üstüne de atmışsınızdır otururken ve de toparlanmamışsınızdır cumhurbaşkanımız geçerken!...

Terbiyesizsiniz!

Kim olduğunuzu sanıyorsunuz haa? Vergi vermekle, askerlik yapmakla, üniversite mezunu olup da işçi olarak çalışmak durumunda kalıp da idare etmeye çalışmakla terbiyeli olunmaz!

Sigara içmeyeceksin! İçki içmeyeceksin! AKP'ye oy vereceksin!

İlk üç emir bu! Şeyy, öncelik sırasında hata yaptım sanırım, baştan alalım: AKP'ye oy vereceksin, içki içmeyeceksin, sigara içmeyeceksin...

İlk üçü başardın mı? Aferin! Terbiyelisin!...

Aaa, ama dur bakalım, ilk üç emirden sonrakilerden geçebilecek misin?

Asgari ücretle çalışıp elhamdülillah diyeceksin, çalıştığın yerde sosyal haklar var mı diye sorgulamayacaksın, diyelim ki es kaza öğrendin ki öğle yemeği falan vermesi gerekir senin işvereninin, ama vermiyor l..uk! Şikayet falan etmeyeceksin!

İş yerinde yeterli güvenlik mi yok? Off arkadaş, bak yine terbiyesizleşiyorsun!

Terbiyesiz kişilere yer yok bu ülkede, bilmiyor musun? Atıvererirler işten haberin olsun!...

Öyle yok Habur'du, yok Suriyeliler ülkeyi bastı, efendime söyleyeyim, PKK-PYD, ABD, Peşmerge, koridor falan gibi meselelere de girmeyeceksin.

İlle de bir meseleye gireceğim diyorsan "Esad" a "Esed" de, "kahrolsun" falan da diyebilirsin bak! Özgürlükse özgürlük anasını satayım! Daha ne istiyon?

Haa, ayakkabının altı delik, çocukların ayakları çıplak falan olabilir ama "Ayakkabı..." diye bir cümleye başlama, kırılanlar oluyor yok yere...

Yok yere terbiyesizlik etme!

Yapılan saray için "Aaaa, daha büyüğü olabilirdi, yakışırdı yeni Türkiye cumhurbaşkanına" deme özgürlüğün sonuna kadar var.

"Mütevazılık yapmış asrın lideri, uzun adam, sevgi insanı; helal olsun!..." da diyebilirsin, "Abartı olmaz mı" falan diye çekinme, olmaz...

******

Neyse arkadaşlar; ciddi anlamda sigara ve içkiye yeni zamlar bekliyorum; ya zamlar belirlendi ve bu durum vesile olarak sunuluyor ya da hakikaten böyle bir denk geliş oldu ve padişahımızın, ayy pardon, cumhurbaşkanımızın sinirleri helak oldu!

Sonuca hazır olmalıyız...

******

Sigara ve içki tüketen biri olarak normal şartlar altında, elbette ki, ne sigarayı ne de içkiyi "Ohh için!" diye önermem.

En azından zararları ortaya konmuş...

Lakin stresle baş edemeyip de uyku uyumak için ilaç almak yerine bir duble içki daha az zararlı olabilir.

Stres, ille de kaçınılması gereken sinsi bir zehir; 30 gün çalışıp da asgari ücret alan bir vatandaşın karşısında 300 korumayla dolaşan bir yetkilinin "Yeni Türkiye'nin kişi başına düşen geliri 10.000 dolardır" falan demesi bile stresin temelini oluştursa da, iş güvenliği konusunda sınıf tekrarından atılma durumunda olan ilköğretim öğrencisi durumunda da olsak "Stress" bir çeşit şımarıklık hastalığı olarak görülüyor.

Cumhurbaşkanımız stresi de bir canavar olarak görse keşke!

******

Sigara ve içki, öncelikle dini inançlarımız ile belirlenmiş zararlı şeyler...

Esrar, eroin, kokain falan daha da zararlı ama genel bir bilgi şöyle diyor: Arap kültüründe sıkça tüketilen mamüller...

Son yıllarda bu tarz uyuşturucuların okul önlerinde satılması da bu tarz mamüllere karşı yeterli bir yaptırımın olmamasından kaynaklanıyor!

Yanılıyorsam, yanılıyorsun deyin...

Ama Bonzai için çalışmalar başlatıldı diyorsanız; "Bonzai" farklı bir şey; kimyasal bir kere ve demek ki kontrolü, henüz, mümkün değil!

******

Şahsen, bir insanın ille ki stresinden arınmak için ilaç içmesinden, esrar, eroin gibi şeylere bulaşmasından ziyade bir-iki duble içki içip, üç-beş sigara tüttürmesini yeğ bulurum.

Buna benzer bir kaç yazı yazdığımda en sert yorumlar şöyleydi: Hadi dini falan yok saydın, hesabını nasıl vereceksin? Bu illetlerden kaynaklanan hastalıkların tedavisi için ne kadar para harcanıyor biliyor musun? Terbiyesizsin!

Bu halkın yaşadığı stresin terazisi yok; barem içki ve sigaraysa, AKSARAY için harcanan paranın da hesabını yap arkadaş!

O saray yapılacak diye kaç işçi, memur, esnaf ne vergiler verdi, verecek?

Vatandaş üzerine kayıtlı araziye bin odalı saray yapmanın yasal gerekçelerinden gir, odaların gereksizliğinden çık, çıkabiliyorsan!

******

Terbiyeli insan standardımızı da belirledik, hamdolsun, terbiyesiz insanımızı da...

Haa, kapalı yerlerde sigara içilmiyor, açık bir yer oluşturuluyor, ki... O açıklık oluşturulan yerde zorla da hiç bir insan bulunmuyor!

İçmeyene özgürlük tanırken içene de özgürlük tanımak gerek; zira diğer türlüsü eziyete ve zorbalığa girer!...

******

İstimlak alanı olmayan yere görmemişin bilmemneyi olmuş tarzında saray dikmek ise terbiyenin en yüce hali!

Şahsen, terbiyesizliğimle gurur duyuyorum şu an!

İmza: Yeni Türkiye Cumhuriyeti'nin terbiyesiz kızı!... 

* Bu arada yazıma bir görsel yükledim, diğer yazılarıma oranla ne kadar fazla okunursa bilin ki sırf o görsel yüzündendir! (Pek terbiyeli (!) insanlar beni pek okumazlar, ama bakalım bu yazı, okunmasa da, kaç tık alacak?

Görelim...

Mail: gulgun_2006@hotmail.com

https://twitter.com/Gulgunkaraoglu

Ersin Kabaoglu, SAHAFÇA bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

günaydınlar ben bloglarınızı okuyorum.ama ne yalan söyleyeyim bu bloğunuzu görseliniz sayesinde tıklayıp okudum.yüreğinize sağlık haklısınız terbiyesiz olduk iyice allah ıslah etsin hepimizi belki islahtan sonra nerde kimin yanında sigara içeceğimizi biliriz:):):) saygılarımla

bahargüneşi 
 04.11.2014 12:48
 

17-25 Aralık'ın üstünü örtmek dürüstlük, terbiyelik sigara içmek terbiyesizlik!!! İşte yeni Türkiye'ye de bu yakışır!!

Mahmut Ekrem Muhalefet demokrasiye geliştirir 
 03.11.2014 15:39
 

Bütün dünya bize gülüyor;hakikaten bu mevkide olan bir insanın yaptığı zabıtalık. Mevkii mevhumunu algılamak, hazmetmek zor iş.Bir de tabii eski alışkanlıklarından vazgeçemiyorlar. Obama'yı düşünün meselâ gidip oranın buranın açılışını yapıyor,sokaklarda dolaşırken ona buna çatıyor...Traji Komik bir durum. Rekorlar kitabındayız her konuda. Teşekkürler paylaşımınıza. Selam sevgi ile

SAHAFÇA 
 03.11.2014 11:37
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1269
Toplam yorum
: 4372
Toplam mesaj
: 226
Ort. okunma sayısı
: 1319
Kayıt tarihi
: 18.09.07
 
 

İzmir, 1963 doğumluyum. Dokuz Eylül Üniversitesi İngilizce bölümü mezunuyum ve özel bir şirkette ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster