Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Ağustos '08

 
Kategori
Mizah
Okunma Sayısı
1415
 

Yeni yaşam alanımız: FEYZbook

Yeni yaşam alanımız: FEYZbook
 

Yeni yaşam alanımız


Dünyada yaşıyorsunuz değil mi? Bu yazıyı da okuyabiliyorsunuz. E o zaman Feysbuk diye okunan kurumdan haberiniz vardır muhakkak.

Kurum diyorum çünkü sitenin girişinde vaad edilen “Arkadaşlarınızı Bulun” sloganı bizlere üniversite lise hatta anaokul arkadaşlarımızı bulabileceklerini gayet ciddi bir tavırla afişe ediyor. İsmi yazın, soyadını sonra, hatırlayamadıysanız siz okuduğu yerlerin adresini verin, biz getirelim. Yok onu da mı hatırlayamadınız, buyrun tipini tarif edin, biz çıkarırız albümlerden. O da yoksa size kalmış, ekleye ekleye kurtarırsınız durumu artık. Hadi Bismillah…

Doğru mudur? Denedim doğrudur. Ama teoride geçerli olan bu durum pratikte insanları farklı yönlere çekiyor. Hani o zaman insan düşünüyor ki bu “Surat Kitabı” sitesi yerine feyzbook konulsa ismi , gerçekten de hedefi 12’den vurmuş olurlardı. Neden mi, isterseniz maddeleri sıralayalım. Tabii “feyz” in anlamlarına değinerek. Feyz; eski dilde kullanılan bir kelime, bir çok manası var. Bolluk, irfan, şan vs. gibi.

1-Bolluk, Bereket=Bildiğimiz gibi bu sitede o kadar çok insan var ki. İlkokul müdürümüzden, üniversitede çalışan yardımcı hizmet görevlisi ağabeymizi bile burada bulmak mümkün. Hatta yıllardır mahallenin eğlencesi olan “Aklının Bir Kısmı Yerinde” olan eğlenceli insanlarımız bile burada bir şekilde yer edinmişler kendilerine. Şahsen bulamasak bile adına açılan sayfalar, gruplar en güzel kanıtları olsa gerek.

2-İlim, İrfan, Mübareklik=Mübareklik kısmı konusunda pek emin olamayacağım ama ilim irfan konusu sitemize gayet uygun olsa gerek. Neden mi? FEYZbook’ta öyle güzel oyunlar öyle yarışmalar var ki oynuyorsunuz en yüksek puanı tutturan arkadaşlarınızı listede görüyorsunuz. Hırs yapıyorsunuz bir daha deniyorsunuz. Başarısızsanız da en aşağıdasınız. Örneğin çalan müzikleri bilmeye çalıştığınız bi yarışmada bildiğiniz kadar puan toplayarak arkadaşlarınıza “Gördün mü, benim Anadolu Hip Hop (!) müzik bilgim senden 316, 4 puan daha yüksek” gibi karşılaştırma, karşılaştırılma şansına sahipsiniz.

3-Şan, Şöhret=Belki de en güzel anlamı FEYZbook’un. Profil sayfanıza girdiğiniz anda her şey karşınızda. Öncelikle arkadaş listenizin kabarıklığı sitedeki şanınıza tanıktır. Ne kadar arkadaşınız varsa o kadar iyi yürür burada şanınız. Ortak arkadaşlara bakarak da iki kişiyi değerlendirmeye alabilir, oyunlardan toplanan puanlarla da entelektüel anlamda ne kadar ünlü birinin karşınızda olduğu hakkında fikir edinebilirsiniz.

4-Yüksek Rütbe Almak=Bir de bu var tabii ki.Sitede biri ile ne kadar yakınsanız, kişinin gözünde o kadar yüksek rütbeniz olur. Hatta çok sevilirseniz, size bir çok sanal hediyeler(rütbeler) yollanır. Adam olursunuz (!).

5-Çok Akan Su=Bir yere doldurulan suyun taşması gibi arkadaş listeniz kabardıkça potansiyel arkadaşlara sahip olursunuz. Sınıf arkadaşınızı eklersiniz, sayesinde yan sınıftan belki de sadece yüzünü gördüğünüz biri arkadaş listenizde yer edinir, Sonra da onun üye olduğu grubun birinden biriyle tanışır, evlenme hayalleri kurmaya başlarsınız. Bardağı taşıracak son damla da budur.

6-Bir Haberi Meydana Çıkarmak=FEYZbook kendinizi anlatmak için nimetlerle doludur. Her yere yazı yazıp kendinizi, yaşadıklarınızı anlatma şansınız vardır. Hepsinin de okunduğuna inanılır. Mutlu olunur. Hatta daha da güzeli yaşadıklarınızı fotoğrafları ve videoları ile ortaya koyarak habere canlılık katma şansına da sahipsiniz. Bir de altına yorum yazarsanız, diğer arkadaşlarınıza nispet yapabilir, yaptıklarınızın yapacaklarınızın teminatı olduğunu bir güzel açıklamış olursunuz. Zor gibi gözükür, ama kolay işler.

7-İçindeki Düşünceyi Açığa Vurmak=Site sayesinde yıllardır eksikliğini çektiğimiz kamuoyunu ilgilendiren konularda kamuoyunun duyarsızlığı sorunu ortadan kalkmıştır. Önceleri insanımız kendi siyasi, duygusal , iktisadi düşüncelerini içlerinde yaşamayı kendilerine uygun görürlerken FEYZbook sayesinde yaşadıklarını, düşüncelerini monitörlerinin arkasına saklanarak açıkça(!) ifade edebilme özgürlüğüne sahip olmuşlardır.

Sendikalaşmanın getiri ve götürülerinin neler olduğundan bir parça bile haberi olmayan yeni nesil , belki de zamanında derneklerde sömürülen atalarının durumlarından korkarak haklarını savunmaya uzak durmuşlardır. Fakat FEYZbook sayesinde her gün, herhangi bir şeyle ilgili fikirlerini belirtebilmek için gruplar açmakta, kendi gruplarının da en ateşli savunucuları olarak Sanal Alemdeki yerlerini almaktadırlar. Hatta, işi son noktasına getirerek akşam haberlerinde gördükleri karısına tekme atan adama bile tepkilerini “İddia Ediyorum Karısına Tekme Atan Adamdan Nefret Eden ………. Kişi Vardır” gibi sloganlara sahip gruplarla ifade etmekte, üye olan kişilerin sayısına bakarak, ”Demek benim gibi düşünen bilmem kaç milyon insan var “ diyerek amaçsızlığının hüznü ve yalnız olmadığını öğrenme mutluluğuyla yataklarına rahat girebilmektedirler.

FEYZbook budur, böyle yaşanmaktadır, Kızmıyoruz, kızamıyoruz. Çünkü bunları sadece ONLAR yapmıyor.
Ben yapıyorum, Sen Yapıyorsun, Biz; Hepimiz yapıyoruz…

Hepimize İyi Uykular

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

FEYZbook benzetmesi gerçekten çok yaratıcı bir buluş.Feyz kelimesinin türkçe karşılıkları ve tüm karşılıklarıyla ilgili olarak yaptığınız eşleştirmeler çok başarılı.Paylaşımınız için teşekkürler..

Yeni Kalem 
 21.08.2008 23:01
Cevap :
Ben de yorumunuz için teşekkür ederim.Kategorize etmekte zorlanmıştım yazıyı,dil alanına kaydetmek daha mantıklı olabilirmiş aslında.Yazmayı sevdiğinizi söylemişsiniz profilde o zaman Yazı hayatınızda başarılar;)  22.08.2008 17:33
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 63
Toplam yorum
: 50
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 1380
Kayıt tarihi
: 14.08.08
 
 

Hayat hikayemi fazla uzatmayacağım, çünkü hepimiz bir şekilde yolumuza kavuşuyoruz. Okuyan bir an..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster