Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Aralık '14

 
Kategori
Dostluk
Okunma Sayısı
78
 

Yeni yerler yepyeni izlenimler

Yeni yerler yepyeni izlenimler
 

Faydaları ve kazandırdıkları


Olmaz diye düşündüğünüz anda birden başınıza gelebilecek olaylardan birini yaşadım kısa bir süre önce. Bir sabah sol bacağımdan belime kadar uzanan bir hattın ağrıması ile güne başladım. Olasılıkları düşünmeye çalışıyor, beni bu denli acıya sokabilecek nasıl bir hatalı durum yaptım diye düşünüyordum. Durumun geçici bir hal alacağını umarak işe gittim. Ancak geçen sürenin beni daha şiddetli bir ağrıya sürüklemesi ile nefesi acilde aldım. Yapılan iğneler ve çekilen filmler o anki net sonucu vermiyor, ancak ihtimaller sıralı liste haline önüme seriliyordu. Ve en korkutuğum iki kelime "bel fıtığı". Beni bu d enli zorlayan ve bu duruma sokabilecek nedenleri çok düşünüp tarttım kafamda ancak sağlıklı bir sonuca varamadım. Kesin durumu öğrenmek adına gittiğim özel bir hastanede yaptırdığım MR çekimi ile sorularımın cevabına ulaştım. Bel fıtığı olmasa da başlangıcını oluşturan bir rahatsızlık geçiriyordum ve tedavisi ise bugün size çok farklı bir dünyanın kapısını araladığımda gördüğüm  ve yaşadığım bir kaç hikayenin başlangıcı olan yerde geçiyor "FİZİK ve TEDAVİ REHABİLİTASYON MERKEZİ".

Kimilerinin boşuna gitme işine yaramaz dediği, doktorumun ise kesinlikle gitmemi önerdiği ve hatta 14 günlük seanslarımın başladığı bir merkez. Hastane tarafından ücretsiz olarak gerçekleştirilen tedavi merkezinde amaç, hastanın rahatsız olduğu noktadaki kasları güçlerndirerek, mevcut ağrının azaltılması ve iyileştirilmesi sürecini kapsamaktaydı. İlk defa girdiğim böyle bir merkezde ilk defa gördüğüm tedavi yöntemleri ile başladı seanslarım. Girdiğim odanın tüm duvarı boyunca kontraplak ile bölümlerndirilmiş ve önleri perde ile kapatılmış nerden baksanız 10 tane bölme bulunmakta. Her bir bölmede, hastaların muayene edildiği anda kullanılan o meşhur uzun yataklar var. Odanın içerisinde kablo sistemi ile karışmış halde bulunan farklı cihazlr ile bir adet lamba benzeri bir ışık kaynağı bulunmakta. İlgi ve merakla etrafı inceliyorum ve kendimce neler olabileceği konusunda varsayımlar üretiyorken, uzman hemşirenin bana seslenmesi ile olaya odaklandım. Ağrıyan bel ve kalça bölgemin çıplak olması gerektiği, ç çamaşırım haricinde soyunmam lazım geldiği söylendi. Aynen uyduğumuz bu kural çerçevesinde temiz örtülerin üzerinde uzandığım bölgede yüzüstü yatarak bel bölgeme bir yastık yerleştirildi. Resimde gördüğünüz kablo sistemli bir cihaza bağlı kabloların yardımıyla önce belli bir masaj ardından 20 dk elektrik  dalgası ve ardından sonunda ne işe yaradığını öğrendiğim ve sadece bel bölgeme odaklanmış 20 dk ışık kaynağının verdiği ısıyla tedavi. Tam 50 dk süren bir uygulama. Bunların hiç biri sorun değil amaç iyileşmekse elbetki katlanılır. Ancak burda tanık olduğum en ilginç şey ise İNSANLAR ve yaşadıkları.

Benim gibi olanından tutun farklı rahatsızlıkları olan, ameliyat olmuş pek çok insan tedavi amacıyla bu merkeze geliyor. Hepsi halinden memnun. Hepsi bilinçli ve tedavilerini son gününe kadar yaptırıyorlar. Burda tabiki hemşirelerin gösterdikleri ilgi ve destek çok önemli. Bana yardımcı olan fatma hemşire de bu iyi niyetli insanlardan biri. Sağolsun her defasında rahat etmem için elinden geleni yapıyor ve 10 dk'lık aletli masaj seansı sırasında kısa ama bir o kadar tatlı sohbetlerimiz ile zamanı değerlendiriyoruz. Sonrasında  bana elektrik dalgasının verildiği süreçte yalnız kalıyorum. Pek yalnız kalınma denilemez, çünkü çekilen perdenin arka tarafında pek çok hastanın giriş çıkışı, gürültü, konuşmaları duymanız mümkün. Her bir bölmede bir hasta farklı tedavi işlemlerinden geçiyorlar. Ben de onları dinliyorum. Öyle farklı olaylar ve yaşantılar anlatılıyorki, kafamda oluşan kendi okul stresimin tamamını unutuyorum o esnada. İlgiyle, o kişilerin hayatları hakkında çok kısa da olsa bilgileri öğreniyorum. Hepsi birbiriden farklı pek çok hikaye. Hepsi o an kendi dünyalarındaki sıkıntıları kısa da olsa rahatlamak amacıyla hemşirelere anlatıyorlar. Hemşirelerde onları dinliyor kendilerince yardımcı olabilecekleri durumlar geçiyorsa konuların arasında, kendi tecrübelerini aktarıyorlar o insanlara. İnanın o sohbetleri dinlemek, bazen gülmek, bazen ağlamak geliyor insana.

Tedavim devam ediyor daha 6. günündeyim kalan 8 günlük  sürecimi dinleyerek, gözlemleyerek, yeni kişileri ve insanları tanıyarak tedavi görmenin mutluluğunu yaşıyorum. Bazen kendimi şu meşhur kiliselerin günah çıkartma odalarındaki papaz efendiye benzetiyorum. Onlar beni görmüyorlar, ama ben onları duyuyorum sonrasında çok ilgimi çekmiş bir konuyu anlatmışsa kişi dışarı çıktığımda onu görebilme şansını yakalıyorum bazı zamanlar. Her yerin tadı farklı, güzelliği farklı ve her yerde olduğu gibi bütün rollarin başında olan tek yıldız oyuncu ise İNSAN. Birşeyleri görebilmek veya öğrenebilmek için uzun yollar yapmanıza gerek yok. Sadece farklı mekanları keşfederek oradaki insanları gözlemeniz size pek çok konuda yorum, duyum ve anlam katmanıza yardımcı olacak donelerin olduğu insanları mutlaka bulacaksınız. Sadece  keşfetmesini bilin. 

srhnsrt, Erdal Ceyhan bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Geçmiş olsun.

Erdal Ceyhan 
 26.12.2014 16:36
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 74
Toplam yorum
: 49
Toplam mesaj
: 10
Ort. okunma sayısı
: 714
Kayıt tarihi
: 09.06.10
 
 

Dünü yaşamış yarını ise umutla yaşamaya devam etmek isteyen bir gönül dostuyum. Her söznüzle, her..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster