Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Aralık '14

 
Kategori
Yılbaşı
Okunma Sayısı
171
 

Yeni yıl dileklerim ve kader

Yeni yıl için iyi dileklerimizi genellikle Allah’dan, Ulu Yaratıcıdan yapıyoruz. Şüphesiz inananlar için Allah her şeye kadirdir. İstese bir anda dünyadaki bütün kötülükleri, kötüleri yok eder. Dünyada her yer ve her şey güllük, gülistanlık olur. Ama görünen o ki dünyanın, insanların yaratılış amacı, felsefesi böyle değil. Anladığım o ki dünyanın ve insanlığın yaratılış amacında, insanların doğruyu ve güzeli bulması kendi iradelerine bırakılmış.  İyi ile kötü, haklı ile haksız, güzel ile çirkin, doğru ile yanlış doyasıya mücadele edecekler ve bu mücadele kıyamete kadar devam edecek.

 

Benim kader anlayışıma göre insanların dünya hayatında yaptığı, yapacağı iyi ve kötü şeyler, önceden Yaratıcı tarafından saptanmıyor. Ya kendileri tarafından, ya başka insanların iyi veya kötü davranışlarından etkilenerek hatta bazen de tabiat olaylarından etkilenerek oluşuyor. Ulu yaratıcı her şeye kadir olduğu için bütün insanların ileride nasıl davranacaklarını, bu davranışlarının birbirlerini nasıl etkileyeceğini biliyor, önceden biliyor, ve onun için her şey önceden belli. Yani “ileride olmuş olacak olanı” bildiği için bunun değişmesi de söz konusu değil. Benim kader anlayışım böyle. Aksini düşünürsek bir katilin işlediği cinayetten sorumlu olmaması, tembel bir öğrencinin dersini çalışmadığı için sınıfta kalmasından sorumlu olmaması, Hitler’in, Stalin’in vb sebep olduğu ölümlerden sorumlu olmaması gerekir. Herkes, “bu benim kaderimmiş, kaderimde böyle yazılmış, bu kaderi de ben yazmadım” der, çıkar işin içinden.

 

Bunların yeni yıl ile ne alakası var diyeceksiniz. Şöyle alakası var, eğer yeni yıl için iyi dileklerde bulunacaksak, bu dilekleri, her şeye kadir olduğu için yine Allah’tan isteyelim ama ona pek fazla bel bağlamayalım, bu dileklerimizi, önce kendimize, sonra bu dilekleri etkileme gücü olan insanlara yöneltelim.

 

Bence kötülüklerin ana sebepleri şunlar: İnananlar için birincisi şeytan  ama buna karşı irademiz, yol göstericilerimiz var. İkincisi bir nevi Makyavelizm düşüncesi. Yani amaca varmak için her şey mubahtır, büyük hedeflere ulaşmak için, vicdandı, ahlaktı, dindi gibi şeylere fazla takılırsanız hedefinize varamazsınız düşüncesi. Bu görüşte olanlar için hedef yolunda kurunun yanında yaşın da yanması pek de önemli değildir.

 

Üçüncü ve çok önemli bir başka sebep, insan tabiatının aşırılıklara kaçma temayülü. İnsanın dinde, özellikle dinde, ama başka sahalarda da, mesela siyasette, ahlakta, hatta sporda bile aşırıya kaçma eğilimi var. Dinde aşırı gitmenin örnekleri çok, IŞİD bunun son örneği. Siyasette aşırı gidenlere Hitleri, Stalin’i gösterebiliriz. Sporda ileri gidenlere fanatik Fenerbahçeli, fanatik Galatasaraylı veya fanatik Beşiktaşlıları gösterebiliriz. Bazıları o kadar fanatik ki, işi küfür etmeye, kavgaya, hatta adam öldürmeye kadar vardırabiliyor. Ahlakta aşırı gitmeye, namus cinayetlerini gösterebiliriz.

 

Bence dördüncü sebep insanların, okul öncesi ailede, sonra ilkokul, orta, lise ve üniversitede edindiği değer yargıları (value judgements). İnsanlar bunları mutlak doğrular olarak kabul ediyorlar ve bir defa bu yargıları edindikten sonra üç üniversite bitirseler, üç lisan öğrenseler, çok başarılı bir meslek hayatları olsa bile bu değer yargılarını değiştiremiyorlar. Evet bence dünyadaki kötülüklerin dördüncü önemli sebebi bu genellikle küçükken veya gençken edinilen değişmez değer yargıları. Bu değer yargıları insanların objektif olmalarına, karşıt görüşleri okumalarına, dinlemelerine mani oluyor.

                                                                                           

Daha fazla uzatmayacağım. Yeni yılda öncelikle dünyayı ve ülkemizi yönetenlere, bütün dinlerden ve inanışlardaki insanlara  aklıselim, doğruyu yanlıştan, iyiyi kötüden ayırabilme kudreti, doğru kararları alabilmek için cesaret ve feraset, din, iman, vicdan ve iyi ahlak diliyorum.  Ulu tanrıdan da sağlık, selamet ve bizleri korumasını, bizlere doğruyu bulmak için yardımcı olmasını diliyorum. İnşallah 2015 hepimiz için, bütün insanlık için iyi bir yıl olsun.  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 321
Toplam yorum
: 178
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 891
Kayıt tarihi
: 10.03.11
 
 

Okullar: TED Ankara Koleji, ODTÜ, Bogaziçi Üniversitesi (Master) İş Hayatı: Philips, Anadolu Endü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster