Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Ocak '10

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
503
 

Yeni Yılda Herkes Sizi sevsin

Yeni Yılda Herkes Sizi sevsin
 

Yola çıkınca her sabah

Bulutlara selam ver

Taşlara, atlara, otlara, kuşlara

İnsanlara selam ver.

Ne görürsen selam ver,

Sonra çıkarıp cebinden aynanı,

Bir selamda kendine ver

Hatırın kalmasın el gün yanında

Bu dünya da sen de varsın

Üleştir dostluğunu varlığa

Bir kısmı senide sarsın

ÜSTÜN DÖKMEN

Yeni Yılda Herkesi Sevin ki Onlarda Sizi Sevsin

GÜLÜMSEYİN

İnsanın yüzünde taşıdığı, sırtında taşıdığından daha önemlidir. Hareketler kelimelerden daha yüksek sesle konuşur. Kelimelerinin dilini pek sevmediğimiz nice insanlara hallerinin güzelliği yüzünden bağlanıveririz. Gülümseyin öyle samimi ve sıcak olunuz ki her sıktığınız ele ruhunuzu katın, düşmanlarınızı düşünerek zaman kaybetmeyin. Kalbiniz neye bağlanırsa varlığınız onun mahiyetine bürünür, kendinize güvenin gülümseyin yeni fırsatlar kendiliğinden ortaya çıkacaktır. Yalancıktan bile olsa gülümseyin. Beyninizi kandırın. O sizin gerçekten güldüğünüzü sanır. Mutluluk hormonlarını harekete geçirir. Dostlarınıza daha çok gülümseyin, onlarda size gülümseyecektir.

DİNLEMEYİ BİLİN

Dinleyen birisinin bulduğumuzda dinletmeyi sevmeyenimiz yoktur. Heyecanlı dikkat ve ilgiden zevk almayacak insan yoktur En sert saldırgan tenkitçiler bile sabırlı ve sevimli dinleyiciler karşısında yumuşarlar. Böyle dinleyiciler zehrini akıtan tenkitçinin dilinin tutulacağını bilir, sabırla zehrini akıtmasını beklerler. Dinlemek dünyanın en zor işi bu kadar anlatacağınız şey varken kendiniz hakkında. Konuşmak bazen yanıltır bizi. Karşımızdaki susarken bile birçok şey anlatır bize. Bunları kaçırabiliriz dinlemezsek. Dinlediğimizde birçok ipucu verir insanlar.

İnsanların en sevdikleri kişiler kendilerini dinleyen insanlardır. Herkesin anlatacak çok şeyi var. Ama dinleyen yok. Dinlemek ama dinliyormuş gibi yaparak olmaz. Bir sürü kuralı var. Gerçekten ilgilenmelisiniz. Anlatırken onaylamalısınız.

BAŞKALARIYLA İLGİLENİN

Başkalarının yaşantıları, zevkleri, ilgileri, ihtiyaçları, problemleri ile ilgilenirseniz, sizinle ilgilenilir. Bu şekilde yalnız kalmazsınız. Sevilen kişi olabilmek için önce sizler iyi bir dost iyi bir sevgi verebilen kişiler olmalısınız. Yaşamda sadece kendisi için yaşayanlar bencil ve yalnız kişilerdir. Bu kimseler yaşamda sürekli zorluklarla karşılaşırlar. Bencillik gizlenecek bir şey değildir. Her davranışınızda sırıtır. İçten değilseniz miş gibi yapıyorsanız kimseyi kandıramazsınız. Davranışlarınız samimi değilse benim insanlara ihtiyacım yok. Ben kendime yeterim. Uğraşamayacağım şimdi kimsenin derdiyle tasasıyla diyorsanız. Yalnız kalacaksınız.

İLGİLERİ PAYLAŞIN

Başkalarının nasıl davranmasını istiyorsanız siz de öyle davranın. Başkaları çok umurumda değil diyorsanız. Emin olun ilişkiler aynadır. Siz nasıl davranırsanız o şekilde karşılık bulacaksınız. Bazen sizin hakkınızda kötü şeyler düşünenleri bile iyi düşünerek alt edebilirsiniz. Biraz pasif mi geldi, bu tip davranışlar? Ama unutmayın bazen en iyi saldırı hiçbir şey yapmamaktır. Büyük bir hınçla yumruklarını sıkmış üstünüze doğru gelen birinden korunmanın yolu: yana doğru eğilmektir. En büyük dövüş ustalarının da sırrı gelecek darbeleri iyi savuşturabilmektir.

BAŞKALARINA ÖNEMLİ OLDUKLARINI HİSSETTİRİN

Hepimiz saygı görmek, samimiyetle takdir görmek isteriz. Hakkımızda güzel sözler söylenmesinden hoşlanırız. Önemli birisi olduğumuzu hissedersek mutluluk duyarız. Çevremizde anne, baba, kardeş, eş, çocuk, öğretmen, arkadaş vb. Kişilere güzel sözler söyleyerek önemli olduklarını hissettiriniz. Göreceksiniz ki bunun karşılığını kat kat mutluluk olarak alacaksınız. Ama bunu yaparken en önemli şey içtenlik unutmayın.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

En güzeli herkesi sevebilmek. İnsanlar bu devirde bir güler yüze hasret. Günlük sıkıntılar, acılar, tasalarla karamsarlık içine gömülüyoruz. Ah onları düşünebilsek değil mi?Yazınız biraz da bu konuyu vurguluyor. Sevgiler, selamlar, saygılar. Ünal Ş.Dirlik

Ünal Şöhret Dirlik 
 02.01.2010 10:04
Cevap :
Haklısınız günlük rutin içerisinde önemli olanlarla acil olanları birbirinden ayırt edemiyoruz. Bazen acil olanlar yüzünden bizim için çok önemli şeyleri gözden kaçırıyoruz.Yorumunuz için teşekkürler.  02.01.2010 10:40
 

Hayatım boyunca hep sevildiğimi hissetim ve hepte sevdim,,,,,Allah herkese nasip etsin inşallah,,,,,,sevgiler,,,,,

Alyoşa-Sevmek Güzeldir. 
 01.01.2010 20:50
Cevap :
Seven sevilir hep sevilin :)  01.01.2010 22:34
 

Benimle benzer kişilikte olduğunuzu farkettim. Evet. Bizler insanız. Ellerimiz, bakışlarımız, gülüşümüzle de konuşuruz. O halde sözlerle ve bu araçlarla en yakınımızdan başlayarak insanlara bir nebze mutluluk verelim. Eninde sonunda o mutluluk başkalarına ve bize mutlaka yansır. sevgiyle kalın. iyi yıllar

beyazışık 
 01.01.2010 16:54
Cevap :
Çok teşekkür ederim beni anladığınız için birilerinin doğru anlması çok mutluluk verici. Ben bir kişinin gülümsemesinin çok şeyi değiştireceğine inananlardanım.  01.01.2010 22:39
 

Merhaba Hülya Hanım, güzel yazınız için teşekkür ederim.. İzninizle ben de bir ilave yapmak istiyorum; her sabah, bu sabah da güneş doğuyor diyerek güne başlamak, aldığımız her nefes için şükretmek ve her şeye sevgi ile yaklaşmak… sanırım tüm sorunların çözümü..ve hayatın anlamı.. Ayrıca bir söz vardır ‘’Yapılan iyiliklere iyilikle karşılık vermek herkesin kârı, kötülüğe iyilikle cevap vermek ER kişinin kârı. ‘’. Saygı ve sevgilerimle.

Öğretmenım 
 01.01.2010 15:59
Cevap :
Çok haklısınız bazen kötülüğe iyilik ,karşındakini kendi kötülüğü içinde boğmaktır.  01.01.2010 22:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 72
Toplam yorum
: 166
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 3848
Kayıt tarihi
: 20.09.09
 
 

Evli bir çocuk annesiyim. Eğitim alanında çalışıyorum. Felsefe, sosyoloji, edebiyat alannda atöly..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster