Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Aralık '17

 
Kategori
Yılbaşı
Okunma Sayısı
88
 

Yeni Yılın Tüm İnsanlığa Barış Dolu Günler Getirmesi Dileklerimle...

Yeni Yılın Tüm İnsanlığa Barış Dolu Günler Getirmesi Dileklerimle...
 

  Beş gündür İzmir'de büyük kızmın misafiriyiz. Yeni yılda bizim Bodrum'da yalnız kalmamıza gönülleri razı gelmedi sanırım, yılbaşını beraber kutlayalım diye bizi davet ettiler. 

 Bugün Noel. Yıllardır her noel günü yazdığım anılarımı okudum biraz evvel. En çok da Burcu ile Paris'te anımız var yeni yılla ilgili. Anılarımı okuduktan sonra oturup düşündüm. Çok eski tarihlere kadar indim. Çocukluğum, ilk gençlik günlerim,ilk evlilik yıllarım, çocuklarımın ilk yeni yılları bir bir geçti aklımdan.

 Çok küçük yaşlarımda ilk anımsadığım yeni yıl kutlamalarından aklımda kalan bütün aile bireylerinin evimizde toplandığı, bol yemekli, sohbetli, tombalalı yeni yıl kutlamaları. O zamanlar televizyon falan hayal daha ülkemizde. Anneannem, dedem, teyzen, eniştem, hatta anneannemin öğretmen arkadaşları bizim evde toplanırlardı annem ve babamın davetlisi olarak. Annemin günler öncesinden hazırladığı nefis yemeklerle donanmış sofralar, kuruyemişler, meyveler. Yenen bunca yemekten sonra keyifle edilen sohbetler. Büyüklerin bu güzel sohbetleri eşliğinde biz çocukların uyuklaması hep aklımda. 

 Biraz büyüdükçe dışarda geçirdiğimiz yeni yıl kutlamaları, Sanırım annem yıllarca misafir ağırlamaktan yorulan bedeninin isyanı ile ev dışında kutllamalara yöneltmişti ailesini bir süre sonra.

 Lise yıllarımda uzun bir süre Beyoğlunda Elhamra pasajında bulunan Elhamra Tiyatrosundaki yeni yıl kutlamalarına katılmıştık. Toto Karaca, Ali, Celal, Alev Sururi, Engin Cezzar, Gülriz Sururi'nin sahne aldığı temsiller. O tarihlerde yeni yıl kutlamalarımız bir kaç gün önceden başlardı.Sınıfta kuralar çekilir, herkes istediği hediyeyi tahtaya yazar ve yılbaşı günü birbirimize hediyelerimizi verirdik. Sonra eve gelir  annemin önceden pişirdiği iç pilav doldurulmuş hindili yeni yıl yemeğimizi yer ve tiyatroya kutlamalara giderdik.

 Üniversite yıllarımdaki yenı yıl kutlamalarımı hüzünle anımsıyorum. Zira sevdiceğimden uzak kutlama hiç içime sinmezdi yenı yıl gecesi.

 Sonra evlendik sevdiceğimle. İlk yıllar gene hüzünlüydüm yeni yıl kutlamalarında. Bu sefer sevdiceğim yanımdaydı ama ailemden uzak bir yeni yıl kutlaması içime sığmıyordu gene.

 Sonra uzaklaştık doğduğumuz şehirden. Daha ailemize yeni fertler katılmamıştı ılk gurbet yıllarımızda. Bizim gibi ailelerinden ,doğdukları şehirden uzak  yaşamak zorunda kalmış arkadaşlarımızla özlemlerimizi içimize bastırıp kutlardık beraberce yeni yılları.

 Sonra bebeklerimiz katıldı yaşamımıza.Önce büyük kızım geldi. O büyüdükçe yeni yıl kutlamalarımız onun istekleri doğrultusunda şekillendi. Onun istedikleri yemekler, onun istedikleri programlar. Bu arada televizyon da yaşamımıza girmişti.Televizyonlu yeni yılllar.

 Sonra küçük kızım katıldı aramıza. Artık aralık ayının başında ağacımızı süslemek de vardı etkinliklerimiz arasında. Süslediğimiz ağacımızın dibine koyduğumuz minik hediyeler kızlarımın ağlencesi olmuştu.

 Büyüdükçe bebeklerim yeni yıl kutlamalarımız da değişmeye başladı.Paris'teki noel anılarımızı yazılarımı okuyanlar hatırlayacaklar.

 Şimdiler de artık daha sakin geçiriyoruz yeni yıl kutlamalarımızı. Bu sene de büyük kızım, torunlarımla birlikte evimizde televizyon izleyip, hazırladığımız soframızda kutlamak istiyoruz 2018ın gelişini. Kutlayacağız ve gelecek günlerin ülkemize ve tüm insanlığa mutluluk, sağlık ve Barış dolu günler getirmesini dileyeceğiz. Kimbilir belli mi olur belki dileklerimiz kabul olur.

 

NAHİDE ÇELEBİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili Arkadaşım Oya hanım! Yeni yıl ailenize sevgi mutluluk,sağlık getirsin tüm istekleriniz yerine gelsin. Dünya ve ülkemiz barış,huzur kardeşlik adalet içinde yaşasın inşallah.Öptüm sizi.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 25.12.2017 9:18
Cevap :
Çok teşekkür ederim Sevgili Arkadaşım Yorumunuz için. Ben de sizin ve ailenizin yeni yılınızı kutlar,mutluluk ve sağlık dolu yıllar dilerim.  25.12.2017 18:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 826
Toplam yorum
: 1069
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 1037
Kayıt tarihi
: 26.04.11
 
 

Ben emekli bir iktisatçıyım. 21 yıldır bir sanatçı annesiyim. Küçük kızım klasik müziğe eğilim gö..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster