Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Mart '12

 
Kategori
Kent Yaşamı
Okunma Sayısı
1415
 

Yeni yüzü ile Adana

Yeni yüzü ile Adana
 

Adana, Ziyapaşa Caddesi'nden bir görününm...


Bir zamanlar Adana denildiğinde Türkiye’nin dördüncü büyük kenti gelirdi akıllara. Fakat bugünlerde Adana için bunu söylemek zor olsa gerek. CNBC-e Business dergisinin “81 İlin Yaşam Kalitesi” başlıklı araştırma sonuçlarına göre 2009 yılında 13. sırada yer alan Adana, 2010 yılında büyük bir düşüş ile 55. sıraya gerilemiştir. Bu sonuç da göstermektedir ki, Adana’da ciddi bir biçimde değiştirilmesi gereken bir şeyler var. Peki, bu değişime nereden başlanmalı ve neler yapılmalı? Bu soru cevaplandırıldığında birbirinden farklı birçok çözüm öne sürülebilir. Ki sürülmelidir de.

Adana ilinde iki değişiklik yapılsa ya da yapılması gündeme getirilse buna kimsenin itirazı olmaz sanırım. Bunlardan biri Adana’nın belki de en işlek caddesi olan Çakmak Caddesi ve bir diğeri de Ziya Paşa Caddesi. Nasıl bir değişim mi? Örneğin; Çakmak Caddesi’ne İstanbul’un en ünlü caddelerinden biri olan İstiklal Caddesi modeli uygulansa ve Ziya Paşa Caddesi’ne de İspanya’nın Barcelona şehrinin en ünlü caddelerinden biri olan La Rambla modeli uygulansa nasıl olurdu? Bu soruların cevaplarını birlikte bulmaya çalışalım ve böyle bir değişimin ne gibi sonuçlar doğuracağını hayal edelim.

Çakmak Caddesi’ne İstiklal Caddesi modeli

Çakmak Caddesi’ni İstiklal Caddesi’ne benzetebilmek için ilk etapta yapılması gereken bu caddenin araç trafiğine kapatılmasıdır. Sonrasında ise kaldırımlar sökülmeli ve yolun tamamı düz bir hale getirilmelidir. Tamamen insan trafiğine açık olacak bu caddede yapılacak bu değişiklikleri takiben Çakmak Caddesi’nin girişinden başlayıp çıkışına kadar sürecek olan yolu izleyecek bir tramvay olmalıdır.

La Rambla Caddesi

La Rambla, Barcelon’nın merkezinde bulunan ve hem turistleriyle hem de yerel halkıyla popüler olan bir caddedir. Burada yabancı kitap, gazete, dergi satan tezgâhlar bulunmakta ve bununla birlikte hediyelik eşya olarak Kristof Kolomb’un, rahip, rahibe ve Romalı askerlerin farklı kıyafetteki heykelleri satılmaktadır. Bu yol üzerinde çiçek satıcıları da mevcut bulunmaktadır. Burada Avrupa’nın en büyük opera sahnelerinden biri olan “Gran Theatre del Liceu” yer almaktadır. Buralarda sokak eğlenceleri, hokkabazlar, canlı heykeller, ateş yutanlar, tarot falı bakanlar, saç örgücüler, ayaküstü portre çizen sokak ressamları ve kaldırımlara çizilen karikatürler mevcut bulunmaktadır. Anlatmadığımız birçok yönü bulunan bu cadde bu kadarıyla dahi heyecan verici.

Ziya Paşa Caddesi’ne La Rambla modeli

Ziya Paşa Caddesi’ni La Rambla Caddesi’ne benzetebilmek için ilk etapta bu caddeyi araç trafiğine kapatmak gerekir. Tamamen insan trafiğine açık olacak bu yolun La Rambla Caddesi şeklinde yeniden dizayn edilmesi ve bu yolun ağaçlandırılması gerekmektedir. Bu cadde üzerinde kitap, gazete, dergi, çiçek, hediyelik eşya satan tezgâhlar ve büfeler bulunmalıdır. Bunun yanında sokak müzisyenleri burada yerini almalı ve sokak eğlenceleri düzenlenmelidir. Bu cadde üzerinde tamamen yemek düşkünlerine göre; taze balık, kebap, şırdan, tavuk döner, iskender, çiğ köfte vb yemekleri yapan nezih mekânlar oluşturulmalıdır. Aynı zamanda bu cadde üzerinde her türlü baharat, kurutulmuş domates ve biber vb şeyleri satan çerçiler yerini alarak Osmanlı dokusu yansıtılmalı ve bunun yanında reçelleri, şekerlemeleri de bulmak mümkün olmalıdır. 

Bu ve benzeri değişiklikleri yapmak illaki yeterli olmayacaktır. Nitekim günümüzde Adana’daki tarihi mekânları ortaya çıkaracak bir çalışma yapılmakta ve Adana’nın tarihi mekânları restore edilmektedir. Bu çalışmalar devam ederken bu gibi değişikliklerin de yapılması şehrin görünümüne ekstra bir katkı olacaktır. Bunun yanında Adana’da ciddi bir biçimde kentsel dönüşüm projeleri kısa bir süre içinde hayata geçirilmeli ve Adana halkı da bu değişime ayak uydurmalıdır. Belki de Adana’da en ciddi sorunlardan biri olan çevre kirliliği ve işsizliğe de bir çözüm üretilmeli ve bu sayede değişim ve dönüşüm sadece gösterişten ibaret olmadığı ortaya konulmalıdır. Bu değişiklikler hayata geçirildiğinde Adana ili Türkiye sıralamasında hak ettiği yeri geri alacak ve aynı zamanda da yerli ve yabancı turistlerin odak noktası olacak bir şehir haline gelecektir. Adana, bu değişiklikler ile eskiyen yüzüne nazaran yeni bir yüze sahip olacaktır ve tüm bu değişiklikler olumsuz olan bütün etmenlerin zincirleme bir etki ile olumlu yönde değişmesini sağlayacaktır.  

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok değil 2-3 yıl önce çakmak caddesi trafiğe kapanmıştı.Cemal gürsel gidiş yönü olmuştu. Halk belki alışırdı ama,dolmuşçulara başgelemediler. 1 hafta sonra eski haline geldi. Yoksa Diyarbakır'da , Ankara'da sanat sokakları var.Adana'da neden olmasın.Herşey hayal etmekle başlar. (Menderes adasındaki etkinliklere sizi davet etmiştim.Gelmediniz.Necip Köni Beyle 3-4 kişide olsa toplanmayı düşünüyoruz.)

Bosnalı 
 28.03.2012 20:35
Cevap :
öncelikle duyarlılığınız ve de ilginiz için çok teşekkür ederim. konu gerçekten de çok çnemli ve de Adana'nın bu tarz bir değişime ve de bu tarz bir yeniliğe ihtiyacı var. Halkın da bu tarz değişklik ve de yeniliklere adapte olması gerekiyor. Ben böyle bir etkinlik daveti almadım maalesef eğer almış olsaydım katılırdım, katılamazsam dahi mazeret bildirirdim. Eğer mümkün olursa sizlerle tanışmayı isterim. Sevgiyle kalın...  30.03.2012 17:19
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 102
Toplam yorum
: 27
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 1356
Kayıt tarihi
: 24.06.11
 
 

Çukurova Üniversitesi Maliye Bölümü mezunuyum. 8 Nisan 1987 doğumluyum ve Adana'da Seyhan ilçesin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster